Środowisko
- Środowisko
- Raport o stanie środowiska
- P O Ś - - Program - - Ochrony Środowiska 2010
- Ekofizjografia 2012
- Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta
- Formy Ochrony Przyrody
- Rolnictwo
- Edukacja ekologiczna
- Transport Zrównoważony
- Opracowania i oceny stanu środowiska
- Rowerem po Kielcach
- Postępowania w sprawie decyzji środowiskowych
- Zwierzęta egzotyczne
- Przyroda Kielc
- Walory przyrodnicze Kielc
- Standardy dot. zieleni
P O Ś - - Program - - Ochrony Środowiska 2010
Program Ochrony Środowiska przedstawia aktualny stan środowiska, określa hierarchię niezbędnych działań, które zmierzają do poprawy jego stanu, umożliwia koordynację decyzji ( w tym decyzji administracyjnych) podejmowanych przez różne podmioty i instytucje, dzięki czemu możliwe jest bardziej efektywne wdrażanie zasady zrównoważonego rozwoju ujętej w art. 5 Konstytucji RP i traktatach Unii Europejskiej. Jego istotą jest powiązanie rozwoju gospodarczego ze wzrostem jakości życia ludności i poprawą stanu środowiska przyrodniczego.
Zrównoważony rozwój jest nie tylko koncepcją kompleksowej ochrony środowiska, ale przede wszystkim nowoczesną strategią zmierzającą do zapewnienia: trwałości rozwoju gospodarczego przy zapewnieniu dostępu do zasobów przyrodniczych obecnemu i następnym pokoleniom; poprawy jakości życia mieszkańców poprzez umożliwienie im egzystencji w czystym i zdrowym środowisku; wzrostu ekonomicznego poprzez racjonalizację zużycia energii, surowców i pracy oraz rozwój proekologicznych technologii; ochrony polskiego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy przekazać następnym pokoleniom w stopniu równym lub wzbogaconym. Jest on możliwy, gdy w procesach planistycznych i wykonawczych uwzględnia się następujące zasady:
-
nieodnawialne zasoby środowiska powinny być wykorzystywane w takim zakresie, w jakim istnieje możliwość ich substytucyjnego kompensowania zasobami odnawialnymi,
-
odnawialne zasoby środowiska powinny być wykorzystywane tylko w zakresie nie przekraczającym stopnia ich odnawialności,
-
chłonność środowiska nie powinna być w żadnym zakresie przekroczona,
-
różnorodność biologiczna środowiska nie powinna maleć.
Zakres Programu Ochrony Środowiska dla miasta Kielce winien odzwierciedlać obszary, do których odnosi się Polityka Ekologiczna Państwa określona w art. 13 i 14 ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Jest to akt o charakterze imperatywnym, ma bowiem na celu stworzenie warunków niezbędnych do realizacji ochrony środowiska kraju. Na podstawie aktualnego stanu środowiska określa w szczególności:
-
cele ekologiczne;
-
priorytety ekologiczne;
-
poziomy celów długoterminowych;
-
rodzaj i harmonogram działań proekologicznych;
-
środki niezbędne do osiągnięcia celów, w tym mechanizmy prawno-ekonomiczne i środki finansowe.
Politykę Ekologiczną Państwa przyjmuje Sejm RP na 4 lata, z tym że przewidziane w niej działania w perspektywie obejmują kolejne 4 lata.
Obowiązek sporządzania Programu Ochrony Środowiska został nałożony na samorządy wszystkich szczebli w art. 17 ustawy Prawo Ochrony Środowiska z jednoczesnym zobowiązaniem do uwzględnienia w nim wymogów określonych w Polityce Ekologicznej Państwa. Tym samym wprowadzono dla społeczeństwa, jako całości i społeczności lokalnych, obowiązek funkcjonowania w zgodzie z otaczającym środowiskiem. Program Ochrony Środowiska dla Kielc zawierający zadania gminy i powiatu powinien być powiązany z Programem Ochrony Środowiska Województwa Świętokrzyskiego.
Program Ochrony Środowiska dla miasta Kielce powinien odnosić się do europejskiej polityki w zakresie środowiska przyrodniczego na obszarach zurbanizowanych. Środowiskowa polityka europejska jest obecnie formułowana w postaci strategii tematycznych.
Europejska Strategia Tematyczna dla Środowiska Miejskiego mająca na celu pomoc w podniesieniu standardów ekologicznych w aglomeracjach miejskich, zaprezentowana przez Komisję Europejską
12 stycznia 2007 r. oraz stanowiąca część Szóstego Programu Działań “Środowisko 2010: Nasza przyszłość, nasz wybór” jest jedną z siedmiu strategii tematycznych w Programie, wprowadzonych w celu zapewnienia holistycznego podejścia do najważniejszych problemów środowiskowych o znacznej złożoności. Dotyczy europejskiej polityki w zakresie środowiska przyrodniczego na obszarach zurbanizowanych.
Strategia tematyczna „ Środowisko Miejskie” skupia się na czterech dziedzinach uznanych za priorytetowe:
-
zarządzanie miastem w zgodzie z zasadami rozwoju zrównoważonego,
-
zrównoważony transport miejski,
-
zrównoważone budownictwo,
-
zrównoważone projektowanie i planowanie przestrzenne.
„Procedura opracowania Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Kielce oraz oceny jego realizacji i zasad aktualizacji”, przyjęta uchwałą Nr XLVI/1099/2010 Rady Miejskiej w Kielcach z dnia 18 lutego 2010 r. stanowi podstawę obecnie podejmowanych działań w zakresie planowania zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska Miasta Kielce.
Przewiduje udział społeczeństwa w procesie jego przygotowania oraz możliwość zgłaszania przedsięwzięć proekologicznych proponowanych do realizacji on-line. Do złożenia wniosku o zamieszczenie zadania w Programie Ochrony Środowiska uprawniona jest każda osoba fizyczna lub prawna posiadająca miejsce zamieszkania lub siedzibę na terenie Miasta Kielce.
Wnioski składane są do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kielce w celu przeprowadzenia wstępnej oceny i włączenia do dalszej procedury projektowania POŚ.
Podmioty uprawnione do składania wniosków:
-
Indywidualni mieszkańcy – za pośrednictwem Radnych Rady Miasta,
-
organizacje pozarządowe, izby gospodarcze, instytucje o charakterze społecznym, kluby, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i inne podmioty – za pośrednictwem Radnych Rady Miasta,
-
Radni Rady Miasta – wnioski własne i podmiotów wyszczególnionych w pkt a) i b),
-
Komisje Rady Miasta – za pośrednictwem Biura Rady Miasta,
-
Podmioty, dla których organem tworzącym i prowadzącym jest Gmina, w tym: spółki, zakłady budżetowe, jednostki budżetowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, samorządowe instytucje edukacji, wychowania i kultury, spółki z udziałem Miasta Kielce, bezpośrednio do Wydziału OŚ,
-
Ekologiczne organizacje pozarządowe działające na terenie miasta Kielce oraz jednostki naukowo-badawcze i uczelnie wyższe, bezpośrednio do Wydziału OŚ,
-
Wydziały Merytoryczne UM w Kielcach – bezpośrednio do Wydziału OŚ.
Rozpatrzeniu podlegają Wnioski złożone w trybie określonym w Procedurze na wskazanych formularzach określonych w Załączniku do w/w Procedury.
W celu realizacji Procedury Prezydent Miasta Kielce powołał Zarządzeniem Nr 101/2010 z dnia 11 marca 2010 r. Zespół Sterujący Programu Ochrony Środowiska oraz Koordynatorów Obszarowych Planów Ochrony i Zrównoważonego Rozwoju - określając ich odpowiedzialności, zakres i sposób prowadzenia prac dotyczących:
-
Planu wodnego
-
Planu Ochrony Atmosfery i Klimatu Miasta
-
Planu zrównoważonego transportu
-
Planu Ochrony Przyrody i Krajobrazu
-
Planu Gospodarki Odpadami
-
Planu bezpieczeństwa ekologicznego i ochrony przed nadzwyczajnymi zagrożeniami
-
Planu edukacji dla zrównoważonego rozwoju
Koordynatorzy powyższych Planów opracowali zestawienia przepisów tworzących podstawy prawne planowania i działania w obszarach opisywanych przez każdy z Planów, na bieżąco aktualizowane.
Pliki do pobrania
Uchwała Rady Miasta Kielce NR XIX/423/2011 z dnia 8 grudnia 2011 r. w sprawie POS
Program Ochrony Środowiska
Opis Stanu Środowiska