Kontrast
Czcionka
English

ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce UEFA EURO U21 Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Internetowa Telewizja Kielce

świętokrzyskie travel

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Turystyka

Ziemia kielecka - stanowiąca północną część Małopolski, to region położony między Wisłą a Pilicą. Ze względu na ukształtowanie terenu wyróżnia się na północy regionu - Góry Świętokrzyskie, będące kulminacją Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i Nieckę Nidziańską zwaną popularnie Ponidziem - leżącą na południu.

 

Góry Świętokrzyskie tworzą zespół pasm ułożonych równoleżnikowo. Najważniejsze pasma i ich najwyższe szczyty to:
Łysogóry - pasmo centralne z najwyższymi szczytami Łysicą (612 m.n.p.m.) i Łysą Górą (595 m n.p.m.), Jeleniowskie - najwyższy szczyt to Szczytniak (595 m n.p.m.), Klonowskie z Bukową Górą (483,6 m), Masłowskie z G. Klonówką (472,6 m), Tumlińskie z G. Wykieńską (400,7 m n.p.m.), Oblęgorskie z G. Sieniewską (448,8 m n.p.m.) oraz Dobrzeszowskie, Orłowińskie, Cisowskie, Ociesęckie.
Centrum Ponidzia stanowi szeroka dolina Nidy, którą ograniczają od wschodu Niecka Solecka i Płaskowyż Szaniecki, a od zachodu - Płaskowyż Jędrzejowski i Wyżyna Miechowska.
Największe rzeki regionu to Nida (151 km) z dopływami: Łośną, Bobrzą i Mierzawą oraz Kamienna (138 km).

Kielce, największe miasto pn. Małopolski, jest jednocześnie stolicą województwa świętokrzyskiego. W granicach miasta znajdują się pasma gór: Kadzielniańskie, pokryte lasami bukowo - jodłowymi Dymińsko - Posłowickie, oraz zachodnia część Grzbietu Szydłówkowskiego. Na północy miasto sięga zalesionych Wzgórz Tumlińskich oraz Pasma Masłowskiego, na południowym zachodzie dochodzi do Zgórskich Gór. Najwyższe wzniesienie w Kielcach tworzy Góra Telegraf (408 m n.p.m.) leżąca w paśmie Dymińskim.
Przez Kielce płynie rzeczka Silnica mająca swe źródła na południowym zboczu Góry Wierzejskiej, a wpadająca w pd.-zach. części miasta do Bobrzy, która wraz z innym dopływem - rzeczką Sufraganiec, opływają miasto od zachodu.

 

Miasto charakteryzuje się znacznymi różnicami poziomów: od 260 do 400 m i jako jedyne w Europie posiada w swych granicach wielką różnorodność formacji geologicznych. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody: Ślichowice, Kadzielnia, Wietrznia, Biesak (przyroda nieożywiona) oraz Karczówka - rezerwat krajobrazowy. Przy północnej granicy Kielc znajduje się rezerwat częściowy - Sufraganiec.

Budżet Obywatelski
Serwisy mapowe
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

Urząd Miasta Kielce posiada Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania
spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2009, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym