Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Inne kontakty zagraniczne, wizyty i wydarzenia

Wizyta delegacji z Velika Gorica w Chorwacji 15.10. – 19.10. 2012 r.

W październiku 2012 delegacja  z Chorwacji w ramach swojej dłuższej wizyty w Polsce zawitała również do Kielc.  Przedstawiciele Urzędu Miasta Velika Gorica  w dniach 15.10. – 19.10. 2012 r. pod opieką pracowników Urzędu Miasta Kielce poznawała realia współpracy z Unia Europejską oraz wdrażania w naszym mieście projektów unijnych. Na początek specjaliści z zagranicy  spotkali się z Zastępcą Prezydenta Kielc Tadeuszem Sayorem, Dyrektorem Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta Mieczysławem Pastuszką oraz z kierownikami poszczególnych referatów w budynku Urzędu Miasta przy ulicy Strycharskiej 6 w celu przedstawienia programów operacyjnych na lata 2007-2013. Odbyła się również prezentacja ogólna na temat pozyskiwania i wykorzystywania funduszy unijnych przez Kielce. Następnie odbyło się spotkanie z pracownikami Referatu Projektów i Funduszy Strukturalnych, na którym goście mogli zapoznać się z metodami sporządzania wniosków o dofinansowanie, monitorowania prac związanych z przygotowaniem projektów, sporządzania wniosków o płatność czy prowadzenia sprawozdawczości dla projektów współfinansowanych środkami z funduszy strukturalnych.

 

Referat Aktywizacji Gospodarczej i Centrum Obsługi Inwestora naświetlił następnie kwestie realizacji projektów partnerskich, projektów szkoleniowych i aktywizacji gospodarczej oraz pozyskiwania środków Komisji Europejskiej. Panowie mieli również możliwość obejrzenia inwestycji już zrealizowanych przez miasto w ramach współfinansowania z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, takich jak: zespołu obiektów sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji takich jak Stadion Miejski Korony Kielce, gdzie zapoznali się historią stadionu, infrastrukturą czy zaawansowanym systemem monitoringu obiektu, następnie udali się na Stadion Lekkoatletyczny oraz do Hali Legionów. Po wizycie na obiektach sportowych delegacja miała okazję zwiedzić Amfiteatr na Kadzielni wraz z pomieszczeniami dla artystów. Po krótkim spacerze po kamieniołomie przyszedł czas na Centrum Geoedukacji w Rezerwacie Wietrznia, gdzie pracownicy geoparku zabrali naszych gości w podróż w zamierzchłą przeszłość naszego regionu.

 

W kolejnym dniu delegacja udała się do Kielcekiego Parku Technologicznego gdzie poznała historię tej instytucji, uzyskała informacje o wsparciu finansowym z Unii Europejskiej, wpływie działalności KPT na rozwój miasta oraz o Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zasadach jej funkcjonowania czy korzyściach dla przedsiębiorców. W ramach wizyty znalazło się również zwiedzanie infrastruktury parku. W programie pobytu znalazła się również wizyta w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami z prezentacją opisującą szczegółowo budowę nowoczesnego centrum przetwarzania odpadów oraz omówieniem kwestii zarządzania odpadami i ich segregacji w Kielcach. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w Targach Kielce gdzie zaprezentowano gościom projekt rozbudowy infrastruktury wystawienniczej finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

 

Wizyta zakończyła się spotkaniem podsumowującym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Dla obu stron była to niezwykle korzystna wizyta pod względem wymiany doświadczeń związanych z współpracą z Unią Europejską.

Dni Kultury Chińskiej

W dniach 4-7 września 2012 w ramach „Dni Kultury Chińskiej” gościli w Kielcach artyści z Muzeum Folkloru Nanjing z Chin. W dniu 5 września po wernisażu, w którym wraz z Prezydentem Wojciechem Lubawskim udział wzięli liczni przedstawiciele władz miasta, na Wzgórzu Zamkowym odbyły się warsztaty artystyczne, prowadzone przez wspomnianych mistrzów tradycyjnej sztuki rękodzieła chińskiego. Podczas trwania wystawy można było rozwijać swoje umiejętności m.in. w zakresie tworzenia wycinanych ozdób z papieru, zaplatania ozdobnych węzłów tradycyjną chińska techniką czy wyszywania pięknych wzorów. Można było również obejrzeć oraz nabyć ozdoby wykonane przez artystów. Oprócz warsztatów odbył się pokaz mody, na którym modelki zaprezentowały tradycyjne suknie chińskie. Warsztaty cieszyły się dużą popularnością, zarówno wśród uczniów kieleckich liceów, jak i pozostałych mieszkańców miasta.

Wicemer Wilna w Kielcach

W dniach 28.06.-01.07.2012 r. z wizytą w Kielcach przebywał Wicemer Wilna  - pan Jarosław Kamiński. Przedstawiciel władz Wilna przybył do naszego miasta na obchody "Święta Kielc".
W ratuszu gość z Litwy spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim, zastępcą prezydenta Czesławem Gruszewskim oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Boguckim.

Wicemer Kamiński odwiedził również szereg kieleckich instytucji, takich jak Komenda Straży Miejskiej, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna czy Wzgórze Zamkowe. Brał udział również w rozmaitych imprezach i występach odbywających się na terenie miasta, m.in. w uroczystości wręczenia nagród Miasta Kielce w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury, Występie zespołu pieśni i tańca z Wilna, przy okazji którego Pan Jarosław Kamiński złożył Kielczanom serdeczne życzenia. Na koniec wizyty nasz rodak wybrał się na koncert „Sabat czarownic w Amfiteatrze na Kadzielnia

12.03.2012
Z wizytą w Kielcach przebywa Ambasador Republiki Węgier w Polsce Robert Kiss. Dyplomata spotkał się w ratuszu z zastępcą prezydenta Kielc Andrzejem Sygutem.

 

 

23.02.2012
Kielecki Park Technologiczny został partnerem międzynarodowego projektu "Central European Living Lab for Territorial Innovation". To sieć różnego rodzaju instytucji i organizacji promujących innowacyjne sposoby badań nowych produktów. W ramach tego projektu, Park będzie promował metodologię Living Labs, czyli żywych laboratoriów. Chodzi o skupienie się na ludziach- ich wymaganiach i oczekiwaniach. Osoby oceniające produkty sugerują co należy w nich zmienić i poprawić. Ich głos jest decydujący dla prowadzących badania.
 

Miasto Kielce oraz dwie kieleckie firmy (Teledirect i Slavis) wraz z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych i innymi przedstawicielami województw Polski Wschodniej, w dniach 1-3 marzec 2011 r., brało udział w międzynarodowej konferencji „Shared Services & Outsourcing Week” (Orlando - USA). Konferencja ta jest jednym z najbardziej liczących się spotkań firm z sektora Business Proces Outsourcing (BPO) na świecie. Prelegentami i uczestnikami tegorocznej konferencji byli szefowie, managerowie największych na świecie firm takich jak m.in. PricewaterhouseCoopers, Deloitte, General Motors, Coca- Cola, Hitachi Data Systems, ING, DHL, NASA Shared Services oraz reprezentanci miast i regionów z państw w tym Polski, Czech, Estonii, Urugwaju, Kostaryki.

 

Celem konferencji było poszukiwanie nowych rozwiązań wpierających procesy BPO w przedsiębiorstwach, a także ekspansja na nowe rynków zbytu. Konferencja podzielona została na część odbywającą się jako sesja główna oraz pięć symultanicznie odbywających się spotkaniach panelowych. Całość spotkań obfitowała w tzw. sesje moderowane, gdzie słuchaczom dawano do zrealizowania zadania umożliwiające nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych. Ponadto reprezentowane na konferencji miasta i regiony miały możliwość pokazania walorów społeczno – ekonomicznych i turystycznych, w bezpośrednich rozmowach biznesowych, jakie miały miejsce na stoiskach wystawienniczych.


Stoisko Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych stanowiło miejsce spotkań osób zainteresowanych Kielcami i regionem świętokrzyskim. Dużym zainteresowaniem firm będących uczestnikami konferencji cieszyły się foldery promujące Miasto Kielce jako miejsce dobre na ulokowanie biznesu z sektora BPO. Udzielano informacji o wskaźnikach ekonomicznych, ale także o atrakcjach turystycznych jakie miasto ma do zaproponowania. Informację kompleksowo uzupełniały świadectwa kieleckich przedsiębiorstw, które miały możliwość zaprezentowania swych doświadczeń oraz produktów. Pan Michał Wiewiór – przedstawiciel firmy Slavis z Kielc mówił : „Wyjazd na Konferencję w zupełności spełnił moje oczekiwania. Miałem okazję do odbycia szeregu spotkań z potencjalnymi klientami, wymiany i zdobycia nowych doświadczeń”. Pan Tomasz Ziemniak z firmy Teledirect, ocenia, iż efektem wyjazdu było zapoznanie się z nowymi trendami jakie panują na rynku amerykańskim w zakresie usług outsoursingowych ze szczególnym nastawieniem na sektor IT. „Udało nam się także zapoznać z ciekawymi rozwiązaniami w zakresie outsoursingu oraz usług informatycznych, w tym systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwami, płatnościami oraz relacjami z klientem. Udział w konferencji to także wiele spotkań, głównie w kuluarach które pozwoliły nawiązać wstępne relacje nie tylko z przedsiębiorstwami ze Stanów Zjednoczonych, ale także z rynku europejskiego”- mówił po powrocie.


Wyjazd na konferencję “Shared Services & Outsourcing Week” został zrealizowany w ramach projektu „Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej” Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 - Działanie I.4 Promocja i Współpraca komponent Promocja, który jest wdrażany przez Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz przez Wydział Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta - Referat Aktywizacji Gospodarczej, Urząd Miasta Kielce.

 

 Czerwcowa misja gospodarcza Miasta Kielce do Chin wypromowała nasze miasto na Dalekim Wschodzie. Stolica regionu świętokrzyskiego przyciąga chińskich przedsiębiorców, zainteresowanych współpracą i wymianą handlową. We wrześniu 2010 Kielce odwiedzili członkowie Stowarzyszenia China Association of Automotive Manufacturers, Special Vehicle Sub-Association (CAAM-SV) z Chin. Misja objęła przyjazd dwóch delegacji, przedstawicieli firm członkowskich, w dniach 22-23 września br. (60 os.) oraz 27-28 września br. (40os).

Organizatorem wyjazdu (a zarazem członkiem CAAM-SV) jest Państwowy Instytut Hanyang Special Purpose Vehicle Institute. Rozmowy o możliwościach nawiązania i rozwoju bilateralnych relacji handlowych pomiędzy firmami chińskimi, które wezmą udział w misji, odbędą się z wybranymi przez nie wcześniej kieleckimi firmami.: Schmidt Polska oraz MOTO - TRUCK, producentami samochodów specjalizowanych.

Przedsiębiorcy chińscy spotkali się z władzami miasta oraz wysłuchali prezentacji kieleckiego Centrum Obsługi Inwestora, Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej czy wójta gminy Morawica, który przedstawił działającą w jego gminie Specjalną Strefę Ekonomiczną. Ponadto swoje swoją ofertę zaprezentowali: Kielecki Park Technologiczny, Port Lotniczy Kielce oraz firmy KH Kipper i Techniks O/B.

Stowarzyszenie CAAM-SV liczy 120 firm członkowskich, znanych na azjatyckim rynku producentów specjalistycznych samochodów. Produkują oni ciężarówki, cysterny, wywrotki, przyczepy, naczepy, samochody dostawcze, wózki itp.

W dniu 8 września 2010 Kielce odwiedziła 7 osobowa delegacja reprezentująca konglomerat Suzhou Group Imp& Exp - jedną z największych chińskich grup przemysłowo - handlowych, znajdującą się w pierwszej 500 największych chińskich przedsiębiorstw, a 10 września dwóch przedstawicieli firmy Hanil Exhibit & Planning z miasta Tianjin.

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


W dniu 29 lipca 2010 po około rocznym okresie przygotowawczym podpisana została umowa pomiędzy Uniwersytetem im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz firmą niemiecką Phönix GmbH należącą do międzynarodowego koncernu Korian, na realizację praktyk dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu w niemieckich domach opieki.
Ze strony Uniwersytetu umowę podpisała Pani Rektor Prof. zw. dr hab.Regina Renz natomiast ze strony firmy Phönix jej dyrektor Ralf Stiller
W czasie miesięcznego pobytu w Niemczech studenci będą mogli zapoznać się z systemem oraz warunkami pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Pierwsza grupa młodzieży wyjedzie już w październiku br.
Warunkiem wzięcia udziału w praktyce jest skierowanie z uczelni oraz znajomość języka niemieckiego przynajmniej w zakresie podstawowym.
Wynegocjowane warunki umowy pozwolą studentom nie tylko zdobywać wiedzę, ale również i odłożyć trochę pieniędzy.
Organizację rozmów w Polsce oraz w Niemczech jak również negocjacje kontraktowe przeprowadziło Przedstawicielstwo Miasta Kielce w Gotha.

W dniach 15-26.07.2010 na zaproszenie miasta Salzgitter przebywała 10 osobowa delegacja uczniów z VI LO im. J. Słowackiego wraz z dwoma opiekunkami. Uczniowie wzięli udział w międzynarodowym obozie młodzieży. Uczestniczyło w nim ponad 90 uczestników z 10 krajów - Niemcy, Polacy, Węgrzy, Francuzi, Izraelici, Szwedzi, Finowie, Szkoci, Rosjanie, Słowacy). Tematami przewodnimi tegorocznych spotkań była przestępczość wśród młodzieży oraz walka z rasizmem. Uczniowie brali udział w dyskusjach poświęconych tym zagadnieniom jak również zwiedzali Dolną Saksonię i Berlin. W naszej grupie znajdował się zespół muzyczny, który wykonaniem piosenki Urszuli pt. „Konik” zrobił furorę wśród uczestników obozu. Piosenka ta w wersji polskiej francuskiej i niemieckiej stał się hitem campu.
Językiem, w którym porozumiewała się młodzież był angielski. Koszty 10-dniowego pobytu w Niemczech w 100 procentach pokryli niemieccy organizatorzy. Wyjazd mógł dojść do skutku dzięki doskonałej współpracy Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta oraz Przedstawicielstwa Miasta Kielce w Gotha z odpowiednimi wydziałami zarządów miast niemieckich jak również pomocy Pana Prezydenta naszego miasta w zorganizowaniu transportu.

31 maja do 6 czerwca 2010
W związku ze Światową Wystawą EXPO 2010 w dniach od 31 maja do 6 czerwca odbyła się kielecka misja kulturalno – gospodarcza do Chin.

Konsul Generalny USA Allen Greenberg wraz ze swoimi współpracownikami z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie przebywał 19.11.2009 r.  z jednodniową wizytą w Kielcach. Dyplomata spotkał się w ratuszu z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Złożył także kwiaty pod pomnikiem Homo Homini. Wizyta Konsula związana jest również z faktem, iż województwo świętokrzyskie staje się częścią krakowskiego okręgu konsularnego.

Prezes Targów Kielce zostanie Konsulem Honorowym Republiki Federalnej Niemiec. Pierwszy w historii miasta konsulat powstanie w Kielcach już w październiku. Prezes Zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń przyjął propozycję złożoną przez Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Polsce dr Heine Petersa i 5 października 2009 r. zostanie mianowany Konsulem Honorowym.


Andrzej Mochoń nadal będzie pełnił funkcję prezesa zarządu kieleckiego ośrodka wystawienniczego.


Konsulaty honorowe działają głównie na rzecz współpracy kulturalnej i gospodarczej między krajami. Mają ograniczone uprawnienia - nie wydają wiz, pomagają natomiast obywatelom krajów, które reprezentują.

 


Dr Andrzej Mochoń
Absolwent geologii na Uniwersytecie Wrocławskim, tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1980 r. pracował jako wykładowca geologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. W 1989 r. zaangażował się w budowę jednej z pierwszych uczelni prywatnych w mieście - dzisiejszej Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. W 1993 r. zakładał Świętokrzyską Agencję Rozwoju Regionu, w której kierownicze funkcje pełnił przez 10 lat. Potem 2 lata organizował Geopark. Od 2006 roku kieruje Targami Kielce. Jest jednym z twórców Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego - sztandarowej imprezy targowej w Kielcach.
Ma czwórkę dzieci. Jedną z jego pasji jest nauka języków obcych. Zna: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, uczy się włoskiego. Kocha góry, jest zapalonym narciarzem i łyżwiarzem. Fotografuje - należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest fanem jazzu. 

30.06-06.07.2009
14–osobowa drużyna dziewcząt uczących się w klasie sportowej o profilu piłka ręczna w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 16 w Kielcach na Barwinku wzięła udział w największym na świecie młodzieżowym turnieju piłki ręcznej „PARTILLE CUP” w Goeteborgu, Szwecja (www.partillecup.com). W swoich meczach grupowych Kielczanki zmierzyły się z trzema drużynami z Norwegii (Haslum, Baekkelaget, Lillestrom), dwoma ze Szwecji (Karra, Lugi) oraz jedną chorwacką – RK Pavleki.

 

Drużyna reprezentowała, a zarazem promowała nasze miasto i występowała na boiskach pod nazwą „KIELCE”.
Drużyna „KIELCE” została również wskazana przez organizatorów do pełnienia roli polskiej „reprezentacji narodowej” podczas uroczystego otwarcia turnieju, które odbyło się w obecności 12.000 osób w hali Scandinavium. Mecze turnieju, w którym wzieło udział blisko 800 drużyn z całego świata, rozgrywane będą m.in. na największym stadionie piłkarskim Szwecji – Ulevi.
W ubiegłym roku dziewczęta ze ZSO nr 16 były gospodyniami turnieju rozgrywanego w ramach realizowanego przez miasto Kielce projektu - „Ręka w rękę z piłką ręczną” i podejmowały reprezentacje miast partnerskich Kielc z Budapesztu – Czepel, Winnicy i Sandviken.

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce:

7-9.06.2009
Przyjazd do Kielc 4-osobowej delegacji z Austrii – przedstawicieli miasta Eisenstadt.

Rozmowy dotyczące nawiązania współpracy z miastem Eisenstadt.

18-22.05.2009
Wizyta studyjna w Portugalii w instytucjach zajmujących się kształceniem i rozwojem dzieci w ramach projektu "Laboratorium Zabawy - kształtowanie wśród dzieci postaw proinnowacyjnych".

Głównym celem odbytych spotkań była wymiana know-how, zapoznanie się z programami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży, nawiązanie współpracy z instytucjami w celu przyszłej realizacji projektów międzynarodowych ukierunkowanych na rozwój dzieci i młodzieży, przeniesienie na grunt kielecki ciekawych rozwiązań w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznej na potrzeby dzieci. Wyniki odbytej wizyty studyjnej wykorzystane zostaną przy tworzeniu koncepcji funkcjonalno-przestrzennej zagospodarowania Placu
Wolności16-20.04.2009
Wizyta delegacji z Chin, przedstawiciele przemysłu, regionu Canton, Huadu, Guangzhou, Ren Enjie – przedstawiciel Miasta Kielce w Chinach.

Prezentacja regionów i miast chińskich, ich dynamicznego rozwoju, możliwości eksportu i importu. Miasto Kielce prezentowało plany związane z budową portu lotniczego (aktualnie trwają rozmowy ze spółką Lotnisko Kielce).

24.04.2009
Spotkanie Michaela Traisona (amerykański żyd polskiego pochodzenia) z młodzieżą w LO im. J. Słowackiego na temat kultury i historii żydowskiej.

Ciekawa lekcja historii dla młodzieży, dyskusja na temat stosunków polsko – żydowskich przed i po II wojnie światowej.

05.03.2009
Wizyta Michaela Traisona w sprawach związanych z Shabbatonem

Kolejne ustalenia dotyczące Shabbatonu – imprezy promującej kulturę i historię żydowską, która odbędzie się w październiku 2009r.

Wizyta biznesowa Pana Andrzeja Lubelskiego (Polak od 14 lat mieszkający w Chicago), zainteresowanego założeniem swojej firmy w Polsce.

Pomoc w uruchomieniu biznesu – sieci pralni chemicznych. Aktualnie sprzęt niezbędny do wyposażenia pralni jest magazynowy na terenie TK.

25 – 28.02.2009
Ren Enjie – przedstawiciel Miasta Kielce w Chinach oraz 2 przedstawicieli chińskich przedsiębiorstw branży przemysłowej.
Rozmowy dotyczące współpracy kulturalnej (podjęto kroki w celu znalezienia i sprowadzenia dwóch chińskich tancerzy dla Kieleckiego Teatru Tańca), chęć uruchomienia chińskiej restauracji w Kielcach, zainteresowanie zagranicznych gości opieką medyczną.

Wizyta biznesowa Harolda Beznosa – amerykańskiego biznesmena.

Rozmowy z partnerem biznesowym ze Stanów Zjednoczonych zainteresowanym współpracą ze Świętokrzyskim Centrum OnkologiiRozmowy z partnerem biznesowym ze Stanów Zjednoczonych zainteresowanym współpracą ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii

26.01.2009
Przyjazd do Kielc pana Michaela Traisona (amerykańskiego prawnika, który podejmował w ubiegłym roku w Chicago oficjalną delegację z Kielc) - zainicjował organizację w Kielcach spotkania promującego kulturę i tradycję żydowską – Szabbaton.
Omówienie i przygotowanie kwestii związanych z organizacją imprezy kultury żydowskiej, ustalenie zdań, terminu, wstępnego zarysu programu, włączenie w organizację Szabbatonu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
07-09.01.2009
Wręczenie Ks. Bruno Limie z Włoch Orderu Uśmiechu. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Ks. Bruno Lima wielokrotnie organizował transporty specjalistycznego sprzętu ortopedycznego dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa, który trafiał do Kielc. Dzięki współpracy m.in. z ks. Brunonem Limą w naszym mieście powstał jedyny w Polsce bank sprzętu ortopedycznego.

Październik 2008
28 października 2008 r. W Kielcach przebywał Ambasador Meksyku Raphael Steger Cataño. Spotkał się w ratuszu z zastępcą prezydenta Kielc Tadeuszem Sayorem. Gość spacerował też ul. Sienkiewicza i zwiedził Muzeum Historii Kielc. Wizyta Ambasdora związana była z wernisażem wystawy "Halloween po meksykańsku" w Muzeum Zabawek i Zabawy. Ekspozycję prezentującą meksykański ołtarz ku czci zmarłych będzie można oglądać w Muzeum do końca listopada.
21 pażdziernika 2008 r. na zaproszenie prezydenta Wojciecha Lubawskiego w Kielcach gościł prezydent rumuńskiego miasta Bacău - Romeo Stavarache. W ratuszu został podpisany list intencyjny o współpracy pomiędzy rumuńskim Bacău a Kielcami. Podstawowym celem tej współpracy ma być wzajemne tworzenie dogodnych warunków dla zagranicznej działalności przedsiębiorców z Bacău i Kielc. Planowana współpraca dotyczyć ma również kultury, sportu i edukacji oraz wspólnego udziału w europejskich projektach.
Rumuński gość w czasie swojej jednodniowej wizyty w Kielcach zwiedził śródmieście i nowoczesne obiekty sportowe oraz spotkał się z przedstawicielami obecnych już w Bacău kieleckich firm - Cersanitu i Barlinka.

(20.10.2008) Urząd Miasta w Kielcach wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących Nr 16 i Kieleckim Stowarzyszeniem Sportowym jest organizatorem Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej Juniorek Młodszych i Młodziczek w ramach projektu "Ręka w rękę z piłką ręczną" finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W turnieju rywalizować będą drużyny z Kielc oraz z miast partnerskich: Winnica z Ukrainy, Budapeszt-Czepel z Węgier i Sandviken ze Szwecji. Zawody rozgrywane będą w dniach 24 - 26 października br. w hali sportowej przy ul. Bocznej w Kielcach.
Projekt „Ręka w rękę z piłką ręczną” realizowany przy finansowym wsparciu ze strony Unii Europejskiej jest odpowiedzią na potrzebę przybliżenia młodzieży idei europejskich oraz ukazania sportu amatorskiego i zawodowego, jako sposobu na życie i karierę zawodową.
Uczestniczki projektu nie tylko rozegrały turniej piłki ręcznej, ale również wzięły udział w spotkaniach i dyskusjach z władzami Kielc i wybitnymi przedstawicielami środowiska sportowego związanymi z piłką ręczną. Spotkania posłużą przybliżeniu uczestnikom podstawowych idei integracji zawartych w "Białej Księdze Unii Europejskiej na temat sportu" oraz stworzą okazję do lepszego poznania różnorodności kulturowej UE.
Projekt został przygotowany wspólnie przez: Urząd Miasta w Kielcach, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16, Kieleckie Stowarzyszenie Sportowe, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach oraz dwa największe kluby piłki ręcznej VIVE Kielce i KSS Kielce.

Wrzesień 2008 
8 września 2008 r. Ambasador Austrii w Polsce Alfred Längle spotkał się w ratuszu z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Dyplomata gościł na odbywającym się w naszym mieście Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
Sierpień 2008
W dniu 20 sierpnia 2008 r. Ambasador Irlandii w Polsce Declan O’Donovan spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Podczas wizyty dyplomaty w naszym miescie i regionie zaplanowane zostały także spotkania z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Maj 2008
6 maja 2008 r. w Pekinie rozpoczęło działalność Biuro Reprezentacyjne Miasta Kielce. Jest to efekt umowy, jaką Kielce podpisały z firmą Heliview w grudniu ubiegłego roku. Firma będzie prowadziła biuro nieodpłatnie, promując nasze miasto w takich dziedzinach jak: gospodarka, handel i rynek wystawienniczy nie tylko w Pekinie, ale całych Chinach
W Kielcach przebywała delegacja z miasta partnerskiego Winnicy. Goście z Ukrainy spotkali się w ratuszu z przedstawicielami władz Kielc. Podczas trzydniowej wizyty omawiane były sprawy dotyczące bezpieczeństwa i organizacji ruchy ulicznego oraz transportu miejskiego w Kielcach. Członkowie delegacji odwiedzili Miejski Zarząd Dróg oraz spotkali się z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego. Jutro gościć będą w Komendzie Miejskiej Policji.

Kwiecień 2008

Przedstawiciele chińskiej firmy mającej swoją filię we Francji gościli 17 kwietnia 2008 r. w Kielcach. W ratuszu przedsiębiorcy spotkali się z zastępcą prezydenta Kielc Tadeuszem Sayorem. Tematem spotkania było przedstawienie działalności firmy i możliwość współpracy z lokalnym biznesem. Miasto zaproponowało, aby Kielce były centrum działalności firmy w Polsce. Grupa z Chin zajmuje się m.in. zatrudnianiem chińskich pracowników na budowach na terenie Unii Europejskiej. W składzie delegacji, która odwiedziła nasze miasto znalazł się także były reprezentant Polski w piłce nożnej Andrzej Szarmach.

(25.04.2008) Kielce zapewniły sobie udział w pracach międzynarodowej sieci tematycznej tworzonej przez miasta europejskie wokół zagadnienia "Rola miasta w zintegrowanym rozwoju regionalnym”. Graz z Austrii, Chalons-en-Champagne z Francji, Oradea z Rumunii, Częstochowa i właśnie Kielce to piątka miastzałożycielskich europejskiej sieci tematycznej, która uzyskała wsparcie finansowe unijnego programu URBACT. Eksperci URBACT uznali na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Program w Paryżu w dniu 18 kwietnia br., że przedstawiony program działania sieci wpisuje się całkowicie w cele URBACT-u.
Program URBACT został utworzony ażeby opracować i wdrażać szczególnie innowacyjne rozwiązania odnowy i rozwoju miast w obszarach gospodarczym i społecznym. Nie można z niego finansować inwestycji, jest to program służący wymianie doświadczeń i wspólnemu wypracowywaniu nowych rozwiązań w zakresie działania samorządów miejskich.
Miasta założycielskie sieci wyłoniły wspólne obszary zainteresowania sieci. Są to m.in.: wsparcie zintegrowanego rozwoju miast oraz ich okolic poprzez poprawę współpracy pomiędzy dużymi miastami oraz mniejszymi gminami, a także analiza struktur i procesów współpracy miast i gmin z istniejących i potencjalnych obszarów metropolitalnych. Miasta członkowskie sieci będą poszukiwały „najlepszych praktyk” zarządzania obszarami metropolitalnymi oraz metod budowania atmosfery zaufania we współpracy gmin, regionów, partnerów społecznych. Na pewno pojawią się też nowe i szczegółowe zagadnienia.
Liderem sieci jest Miasto Graz, docelowo sieć będzie liczyła najwyżej 12-tu członków. Miasta założycielskie mają teraz pół roku na opracowanie i przesłanie pełnego projektu do Paryża.

2007

Październik 2007 
31 października 2007 r. eksperci Komisji Europejskiej John Oakshott, Roelof-Jan Molemaker i Frank Elder przebywali w Kielcach z dwudniową wizytą. Goście ocenili projekt "Regionalny Port Lotniczy Kielce". Obejrzeli tereny przeznaczone pod budowę lotniska w Obicach – miejsce lokalizacji pasa startowego, ukształtowanie terenu, przeanalizowali też "Raport oddziaływania na środowisko". Goście spotkali się również z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego i przedstawicielami kieleckiego biznesu. Wstępna ocena ekspertów była gotowa za tydzień. Ostateczny dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej za trzy tygodnie - zapowiadali eksperci.

W dniu 11 października 2007 r. z ambasadorem Chińskiej Republiki w Polsce spotkał się w Warszawie prezydent Kielc. Wojciech Lubawski przedstawił propozycje rozwoju współpracy pomiędzy naszym miastem a firmami chińskimi. Pan Sun Rongmin odniósł się z aprobatą do podjętych inicjatyw i przyjął zaproszenie do Kielc.
Władze miasta popierają działania podejmowane w celu intensyfikacji kontaktów gospodarczych z dynamicznie rozwijającymi się krajami azjatyckimi. W maju br. w Kielcach odbyła się pierwsza edycja Targów i Konferencji AMEE (Asia Meets Eastern Europe) pod patronatem prezydenta Kielc.
Prowadzono rozmowy o współpracy z chińskimi firmami, m.in. przedstawicielami China International Industry & Comerce Co., Ltd. oraz Ershisanye Construction Group.
W sierpniu 2007r. delegacja gospodarcza z Kielc, na czele z prezydentem Wojciechem Lubawskim, odbyła niezwykle owocną wizytę w Pekinie. Kielczanie i pekińczycy uzgodnili w stolicy Chin zasady współpracy. Podpisano deklarację o utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa w Polsce z siedzibą w Kielcach. Będzie mieć profil budowlany.
W sierpniu br. delegacja gospodarcza z Kielc, na czele z prezydentem Wojciechem Lubawskim, odbyła niezwykle owocną wizytę w Pekinie. Kielczanie i pekińczycy uzgodnili w stolicy Chin zasady współpracy. Podpisano deklarację o utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa w Polsce z siedzibą w Kielcach. Będzie mieć profil budowlany.
Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia w Kielcach Polsko - Chińskiego Parku Biznesu. Ma to być miejsce, w którym chińskie firmy będą przygotowywać się do wejścia na europejski rynek. Partnerzy chińscy będą mogli liczyć na pełne wsparcie od strony prawnej, księgowej jak również logistycznej. (więcej na stronie: www.businesschina.kielce.eu)

Delegacja samorządowców z Serbii odwiedziła Urząd Miasta 11 października 2007 r. Wizyta była jednym z punktów projektu pt. "Świętokrzyskie dla Serbii - przejrzyste praktyki samorządowe" realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Głównym celem tego przedsięwzięcia było przekazanie najlepszych polskich doświadczeń w zakresie funkcjonowania jednostek na najniższym szczeblu administracji publicznej opartych na przejrzystości, fachowości i jawności ich funkcjonowania. Założeniem programu było poznanie przez serbskich samorządowców praktycznej strony działania świetokrzyskich urzędów - lauretaów ogólnopolskiego Programu "Przejrzysta Polska". W programie wizty w ratuszu jest m.in.: przedstawienie struktury Urzędu Miasta, a także omówienie głównych założeń Systemu Zarządzania Jakością w Urzędzie oraz Programu Przejrzysta Polska. W ratuszu gości przywitał zastępca prezydenta Kielc Czesław Gruszewski.

10.10.2007 r.

Polsko - Chiński Park Biznesu powstanie w Kielcach. Ma to być miejsce, w którym chińskie firmy będą przygotowywać się do wejścia na europejski rynek. Park będzie mieć swą siedzibę w budynku przy ulicy Mielczarskiego 45, który Miasto przejęło od Akademii Świętokrzyskiej. Będą tam prowadzone prace przygotowawcze do tworzenia podmiotów, zgodnie z kodeksem spółek handlowych, w oparciu o przepisy obowiązujące na polskim rynku.
Partnerzy chińscy będą mogli liczyć na pełne wsparcie od strony prawnej, księgowej jak również logistycznej. Zakłada się, że tworzone spółki przebywałyby w Parku tak długo, dopóki nie wynajęłyby lub wybudowały samodzielnego biura na terenie Polski. Chińskie firmy mają płacić za dzierżawę pomieszczeń, w budynku przy ul. Mielczarskiego.
W utworzenie Parku zaangażowała się już Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Przedsięwzięcie będzie promowane wśród samorządów, delegacji biznesowych i gości targowych odwiedzających Polskę.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski spotkał się w sprawie Polsko - Chińskiego Parku Biznesu z ambasadorem Chin w Warszawie.

Wrzesień 2007

W dniu 4 września 2007 r. delegacja amerykańska na czele z Claudem Boltonem - zastępcą sekretarza Armii USA oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski i prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń złożyli kwiaty pod pomnikiem Homo - Homini przy ulicy Ściegiennego w Kielcach.

Podpisanie umowy zTianyi Wang...
Powitanie prezydenta Kielc...
Rozmowy z China Minmetals...
Spotkanie w China Development...

Sierpień 2007
7.08.2007

Czteroosobowa delegacja gospodarcza z Kielc, na czele z prezydentem Wojciechem Lubawskim, odbyła w pierwszych dniach sierpnia niezwykle owocną wizytę w Pekinie. Po trzykrotnym wcześniejszym spotkaniu w Polsce z przedstawicielami firmy China International Industry & Comerce Co., Ltd. kielczanie i pekińczycy uzgodnili w stolicy Chin zasady współpracy. W obecności kilkudziesięcioosobowej reprezentacji CIIC, prezes tej firmy dr Tianyi Wang oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski, podpisali deklarację o utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa w Polsce z siedzibą w Kielcach, o profilu budowlanym. Koncern CIIC jest ogromnym organizmem budowlanym, uczestniczącym w realizacji 17 obiektów olimpijskich (na 31) w Chinach, jego pracownicy są również znani i sprawdzeni w wielu krajach świata.
W spotkaniu uczestniczył, bardzo popularny w Chinach, Minister ds. Przedsiębiorstw Prywatnych, Pan Hu Deping. Biorąc pod uwagę, że aktualnie blisko 70% chińskich przedsiębiorstw to firmy prywatne, jest on bardzo ważną osobą w rządzie tego kraju
Delegacja Kielc z niezwykłymi honorami została przyjęta przez ścisłe kierownictwo China Development Bank – szefa Jianping Zhao, Dyrektora International Finance Departament Weng Zhiweian oraz szefa Yuan Jian Liangan i jego zastępcę Hu Bziem z zespołu Central Europe Projekt Development Team. Poza deklaracją władz Banku zainteresowania naszym krajem, strony rozmawiały o konkretnych inwestycjach i projektach, które prezydent – nie chcąc zdradzać szczegółów – nazwał niezwykle obiecującymi.
Kilka godzin trwało spotkanie z firmą China Minmetals Corporation. To koncern hutniczo-budowlany mający swoją siedzibę w mieście Changsha. Wiceprezes Ning Heniu wykazywał ogromne zainteresowanie inwestowaniem w rynek polski. Firma specjalizuje się w budowlach podziemnych, mostach i drogach.
Następnym partnerem delegacji kieleckiej byli przedstawiciele producenta maszyn drogowych ZOOMLION. Produkty tego koncernu mają wszelkie certyfikaty UE. Wstępnie uzgodniono dystrybucję, system serwisów gwarancyjnych, w przyszłości montaż maszyn w Kielcach, obejmując swym zasięgiem całą Europę.
Nawiązanie współpracy z firmą Bejjing HeliView International Exhibition Co., Ltd. jest ogromną szansą na dynamiczny rozwój Targów Kielce. Prezydent Lubawski rozmawiał z jej szefami - panami Ren Enjie i Yang Yufeng. Partnerzy Chińscy przystali na wstępne warunki współpracy. Zakreślono dwuletni zakres wspólnych działań.
Na zakończenie swojego pobytu w Pekinie delegacja kielecka odwiedziła Ambasadora Polski w Chinach J.E. Krzysztofa Szumskiego i w obecności Konsula ds. ekonomicznych Marka Łyżwy i Sekretarza Ambasady Pawła Milewskiego, ustalono zasady wzajemnych konsultacji oraz współpracy.
Prezydent Kielc oświadczył, że bez szybkiej, zdecydowanej pomocy chińskich firm budowlanych, głównie drogowych, pieniądze przyznane nam przez UE (2007-2013) zostaną mniej efektywnie, lub w absolutnie niewystarczającym stopniu wykorzystane. Na pytanie o swoje wrażenia z pobytu w Pekinie, Wojciech Lubawski odpowiedział - Szkoda, że przez ostatnie kilkanaście lat ocenialiśmy Chińczyków poprzez T-shirty kupowane w Tuszynie lub na Stadionie Dziesięciolecia. To kraj o niezwykłych osiągnięciach gospodarczych, w których wolny rynek jest fundamentem. Dawno zrozumieli to Amerykanie. Dzisiaj dla Chińczyków najatrakcyjniejszym krajem dla inwestycji jest Rosja. A Polska? To wymawiane przez nich słowo Boland - nic nie znaczy. Nie, dlatego, że nas lekceważą, czy się boją. Oni nas nie znają. Jak mają znać, jeżeli nie znalazłem jednej publikacji, jednego przewodnika czy folderu o Polsce w języku chińskim. Nie zapominajmy, że jest to kraj o niezwykłych zasobach finansowych. I coraz częściej Chińczycy swoje ciężko zarobione pieniądze chcą wydawać nie tylko na inwestycje, ale również na dobra materialne, wycieczki, hotele i dobre restauracje.
Ostatnia delegacja z Kielc jest jednym z elementów strategii stolicy województwa świętokrzyskiego. Władze Miasta zapowiedziały także, poza działaniami gospodarczymi, szereg przedsięwzięć z obszaru kultury i edukacji.

Dnia 1 sierpnia 2007 r. w Pekinie została podpisana umowa pomiędzy chińską firmą China International Industry and Commerce (Group) Co. Ltd. a Miastem Kielce, reprezentowanym przez prezydenta Wojciecha Lubawskiego. W umowie strony zobowiązały się do zawarcia spółki z o.o. z siedzibą w Kielcach, która będzie spółka wykonawczą, budowlaną. Podpisanie dokumentu odbyło się w obecności chińskiego ministra odpowiedzialnego za sektor prywatnych przedsiębiorstw Hu Depinga i dużej grupy pekińskich przedsiębiorców.
CIIC Group jest liczącym się na rynku chińskim konglomeratem kilkunastu przedsiębiorstw, zajmującym się m.in. budową centrów biznesowych, ośrodków hotelowych, restauracji.

Lipiec 2007

Lakiernia dla młodych twórców Fundacja Kultury Wici otworzyła (6.07.2007 r.)nową galerię. "Lakiernia” mieścić się będzie w pomieszczeniach przemysłowych na Bazie Zbożowej. Wernisaż pierwszej wystawy fotografii o tajemniczej nazwie "PISS-OFF” zaplanowano na 7 lipca na godz. 18. Pierwsza wystawa prezentowała fotografie trzech artystek: kielczanki Katarzyny Rostockiej, Szwedki Marii Dahlberg i Włoszki Simony Bianchi. PISS-OFF to inaczej: Poland-Italy-Sweden Society OFF. Podczas wernisażu odbył się koncert polsko-włosko-kanadyjskiej kombinacji muzycznej w składzie: Lemonic, Dege, Sznurek, Eskimos i Luca.
Fundacja Kultury Wici zaprosiła także do zorganizowania autorskich wystaw 4 finalistów konkursu "Kieleckie Inaczej”: Kingę Kardynał, Jakuba Borsa, Wiktora Moderau i Pawła Herzoga. - Chcemy, aby galeria służyła głównie młodym artystom, którzy dopiero rozpoczynają karierę i mają trudności, aby publicznie prezentować swoje prace w innych kieleckich galeriach. Liczymy, że Lakiernia stanie się inkubatorem wielkich talentów, a dzięki naszym wystawom nowi artyści dołączą do grona kieleckich sław - opowiadał Rafał Nowak, wiceprezes Fundacji Kultury Wici. - Sądzę, że dzięki współpracy Kielc z miastami partnerskimi, tj. Orange we Francji, Gotha w Niemczech, możliwa stanie się wymiana wystaw i prac - dodaje. - Każda z przygotowanych wystaw może pojechać za granicę. W zamian miasto, do którego trafi nasza wystawa, mogłoby przysłać nam prace swoich młodych, zdolnych.
Galeria “Lakiernia” to na razie kilkunastometrowe pomieszczenie, w którym Fundacja prezentować będzie głównie fotografie. Prawdopodobnie już jesienią po remoncie otwarte zostanie drugie pomieszczenie dużo większych rozmiarów, które umożliwi większe zróżnicowanie programu Galerii.

3 lipca 2007 r. delegacja z bułgarskiego miasta Pernik przebywała z wizytą w Kielcach. Goście spotkali się w ratuszu z prezydentem Wojciechem Lubawskim.
Czerwiec 2007
29 czerwca 2007 r. przedstawiciele Ershisanye Construction Group z Chin przebywali z wizytą w Kielcach. W ratuszu goście spotkali się z prezydentem Wojciechem Lubawskim.

Kwiecień 2007 
W dniu 2 kwietnia 2007 r.na zaproszenie prezydenta Kielc z wizytą w naszym mieście przebywali przedstawiciele China International Industry and Commerce (Group) Co. Ltd. W ratuszu goście z Chin spotkali się z władzami Kielc i uczestniczyli w rozmowach o wzajemnej współpracy. W programie wizyty znalazło się także spotkanie z wojewodą świętokrzyskim. CIIC Group jest liczącym się na rynku chińskim konglomeratem kilkunastu przedsiębiorstw, zajmującym się m.in. budową centrów biznesowych, ośrodków hotelowych, restauracji.

Marzec 2007

Kielce promowały się na ITB Berlin. Międzynarodowe Targi Turystyczne, największa impreza tej branży, odbyły się w dniach 7 - 11 marca. W tegorocznej, 41. edycji zaprezentowało się ponad 10.000 wystawców z ponad 180 krajów. Około 25% to wystawcy z zagranicy, w tym Polska. Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego miały do dyspozycji stoisko nr 33 w pawilonie 15.1. Pracownicy ratusza zabrali około 400 kg materiałów promocyjnych. Goście targów w Berlinie otrzymali m.in. foldery w języku niemieckim: "Kielce - 7 km do Raju", "Kielce - Świętokrzyskie", turystyczny plan miasta, mapy turystyczne - "Kieleckie zabytki" oraz widokówki.

2006

Wrzesień 2006 
W dniu 4 września 2006 r. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Victor Ashe gościł w ratuszu, gdzie spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Dyplomata bierze udział w rozpoczętym w Kielcach XIV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
Lipiec 2006
W dniu 28 lipca 2006 r. Prezydent Kielc spotkał się z grupą około 30 skautów z Londynu, którzy przebywali w Kielcach na zaproszenie Domu Harcerza im. Natalii Machałowej w Białogonie. Współpraca harcerzy ze skautami rozwijana jest od 1999 roku. Młodzież odwiedzała się już dwukrotnie. Szef angielskiej grupy, Andrew podkreśllił– Wiele nas łączy. W naszej pamięci na zawsze pozostaną wszystkie smaki, zapachy i widoki Kielecczyzny, ale najbardziej zapamiętamy te wspólnie spędzone chwile. W programie pobytu skautów z Anglii, którzy goszczą w Kielcach od 26 lipca, znalazło się zwiedzanie miasta i okolic. - Życzę, abyście przede wszystkim rozpoznali tutaj dobrych ludzi, których w Polsce i Kielcach jest wielu. Wierzę, że będziecie w przyszłości wracać do Kielc, bo to piękne, wyjątkowo urokliwie położone miasto - powiedział Prezydent Wojciech Lubawski. 1 sierpnia angielscy skauci wzięli udział w obchodach 62. rocznicy powstania warszawskiego, a dzień później wyjechali zwiedzać Kraków, Zakopane, Wieliczkę i Tatry.

24 lipca 2006 r. Międzynarodowa grupa biorąca udział w wymianie młodzieżowej "Look what my art is" zwiedziła Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach i wzięła udział w zajęciach artystycznych zorganizowanych na dziedzińcu Muzeum. Młodzi ludzie zaprezentowali zabawy charakterystyczne dla każdego z krajów, namalowali wielki obraz na dużych kartonach (w godz. 14.30-17.00). Młodzież z 3 krajów Europy: Bułgarii, Estonii, Łotwy przyjechała do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Edukacja przez Internet. Międzynarodowe spotkanie odbyło się w dniach 22 - 31 lipca w Świętej Katarzynie. Główną ideą wymiany młodzieżowej było propagowanie i rozpowszechnianie sztuki przez internet. Młodzi ludzie uczestniczyli w warsztatach, akcjach plastycznych, zajęciach przygotowanych przez grupy z każdego kraju. Dzięki nim uczestnicy mieli szansę na poznanie siebie, ale i zrozumienie różnic kulturowych, jakie ich dzielą
W planach były m.in. warsztaty origami, przygotowane przez polską grupę, warsztaty teatralne prowadzone przez grupę bułgarską, zajęcia z kreatywnego pisania (Loesje- Łotwa), budowa modeli zamków, tworzenie pacynek i innych lalek teatralnych, wiele innych działań artystycznych. Stowarzyszenie Edukacja przez Internet przygotowało dla uczestników spotkania także kurs tworzenia stron internetowych. Wszystkie wykonane prace zostały sfotografowane, a ich zdjęcia znalazły się w internetowej galerii. Modele zamków Stowarzyszenie zostały przekazane do Muzeum Zabawek i Zabawy. Wzięli udział w IV edycji konkursu "Zabawka Przyjazna Dziecku". Inicjatywa Stowarzyszenia Edukacja przez Internet "Look what my art. is" finansowana jest ze środków Unii Europejskiejw ramach Programu Młodzież Akcja 1. Wizyta w Muzeum Zabawek i Zabawy jest początkiem współpracy pomiędzy placówką a Stowarzyszeniem Edukacja przez Internet
Więcej informacji na stronie internetowej: www.epi.org.pl  

Czerwiec 2006
W dniu 13 czerwca 2006 r. 24 - osobowa grupa młodych szachistów wraz z opiekunami ze Szkoły Średniej nr 7 w Tarnopolu na Ukrainie gościła w Kielcach na zaproszenie Zespołu Szkół Katolickich im. Św. St. Kostki. Goście zwiedzili miasto i okolice, poznając historię oraz kulturę naszego regionu. Odwiedzili Jaskinię Raj, Święty Krzyż obejrzeli zabytki Kielc. Uczniowie wzięli także udział w I Międzynarodowych Mistrzostwach Katolickiego Międzyszkolnego Klubu Szachowego "Victoria" przy Zespole Szkół Katolickich w Kielcach, w grze P-30' na rok 2006, rozgrywanym pod patronatem honorowym prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Puchary i medale dla zwycięzców oraz upominki promocyjne dla gości ufundował Urząd Miasta Kielce. Turniej rozgrywany był w 4 kategoriach wiekowych. - W grupie "A" (najmłodszej) do 10 lat Mistrzostwo Klubu wywalczył Oskar Szymański, drugie miejsce zajął Jan Madej, trzecie - Karol Kryj. W Klasyfikacji OPEN najlepsi okazali się zawodnicy "Żaka" Kielce: Łukasz Koziej, Przemysław Kołodziej oraz Karol Wójcik.- W grupie "B" 11 - 13 lat Mistrzostwo Klubu zdobył Ernest Garbat, na kolejnych pozycjach znaleźli się: Konrad Pela oraz Patryk Jarosz. W Klasyfikacji OPEN miejsce 1 i 2 zajęli: Aleksander Kuśpak oraz Maciej Koziej, obaj z "Żak" Kielce, trzeci był Piotr Jędras z UKS Erbel Skarżysko. Na siódmej pozycji uplasował się Oleg Bocjan z Tarnopola na Ukrainie.. - W grupie "C" 14 - 16 lat Mistrzostwo Klubu wywalczył Kamil Orłowski, drugi był Artur Arutynyan. W Klasyfikacji OPEN: 1) Bartosz Wach (komplet zwycięstw), 2) Arkadiusz Zielonka (obaj "Żak" Kielce), 3) Justyna Różycka (UKS Włoszczowa), 4) Bohdan Kiryluk - Tarnopol Ukraina, 5) Petro Czubak - Tarnopol Ukraina. - W grupie "D" 17 - 18 lat Mistrzostwo Klubu zdobył Jakub Synowiec. W Klasyfikacji OPEN zwyciężył Dariusz Tomkowski (UKS Erbel Skarżysko).

2 czerwca 2006 r. z roboczą wizytą w Kielcach przebywał Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec Dieter Exter. Przedmiotem spotkania z zastępcą prezydenta miasta Andrzejem Sygutem były m.in. przygotowania do planowanych w Kielcach na dzień 2 października br. obchodów Święta Zjednoczenia Niemiec.

Od 1 czerwca 2006 r. dwudziestoosobowa grupa niepełnosprawnej młodzieży z Włoch i Hiszpanii przebywała w naszym regionie w ramach projektu unijnego. Uzdolnieni artystycznie młodzi ludzie uczestniczyli w plenerze artystycznym w Bocheńcu, zwiedzili Kielecczyznę. Spotkali się w Urzędzie Miasta z Anną Sową, reprezentującą prezydenta Kielc w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi. Za rok, w ramach wymiany, rewizytę Hiszpanom i Włochom złoży młodzież z Polski.

Maj 2006
15 maja 2006 r. do Kielc przyjechali goście ze Szwajcarii. W grupie odwiedzających nasze miasto znajdowali się m.in. Otto Walser - szef Szwajcarskiego Stowarzyszenia "KARAWANA" wraz z niepełnosprawną młodzieżą, w tym zespół niepełnosprawnych muzyków "Friedheimer Spatzen". Goście zwiedzili Muzeum Zabawek i Zabawkarstwa, złożyli wizytę w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś", odwiedzili również zaprzyjaźniony Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Słonecznej 9. Głównym celem spotkania było ustalenie planu współpracy Stowarzyszenia "KARAWANA" z wymienionymi instytucjami.

Kwiecień 2006 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów AIESEC Kielce oraz Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa zorganizowały Międzynarodowe Forum Gospodarcze Millennium Gate. Spotkanie, którego przesłaniem było w tym roku "Międzynarodowa przyszłość polskich przedsiębiorstw", odbyło się 27 kwietnia 2008 r. w godzinach 13.00-17.00 w sali konferencyjnej Targów Kielce. Szczególny akcent tegorocznego forum został położony na ukazanie potencjału gospodarczego: Ukrainy, Niemiec oraz Rumunii. Celem projektu było umożliwienie rozwoju firm z województwa świętokrzyskiego na międzynarodowych rynkach poprzez nawiązanie trwałej i owocnej współpracy z partnerami biznesowymi z zagranicy. Uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, władz samorządowych, wiodących firm z regionu, ważnych instytucji o charakterze międzynarodowym. Została zaproszona również młodzież z zagranicy, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mieli możliwość bezpośredniego spotkania ze studentami zainteresowanymi odbyciem praktyki w Polsce. Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Kielce, Starostwo Powiatowe.

24 kwietnia 2006 r. Kielce wzięły udział w rozpoczętej III Dorocznej Konferencji i Wystawie BPCC, zorganizowanej przez Brytyjsko - Polską Izbę Handlową w warszawskim hotelu Sheraton. Było to jedno z najważniejszych w roku wydarzeń dla polsko-brytyjskiego środowiska gospodarczego. Konferencja i wystawa stworzyła możliwość bezpośredniego i roboczego kontaktu handlowego firmom brytyjskim z potencjalnymi partnerami biznesowymi w Polsce oraz zaprezentowała polskie regiony jako jedne z najatrakcyjniejszych partnerów inwestycyjnych w Europie. Na imprezie pojawiło się ponad 100 firm zainteresowanych inwestycjami i prowadzeniem działalności w Polsce. Kielce zaprezentowały swój potencjał gospodarczy w towarzystwie miast i regionów południowej Polski. Istotnym dla miasta wydarzeniem była prezentacja oferty inwestycyjnej pt. Kielce as a perfect business and investment destination, która promowała i zachęcała do inwestowania w stolicy Gór Świętokrzyskich.

Styczeń 2006

11 stycznia 2006 r. gościł w Kielcach zastępca Ambasadora Izraela w Polsce Yossef Levy . W ratuszu dyplomata spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim.

2005

Sierpień 2005 
22 sierpnia 2005 r. Kielce i województwo świętokrzyskie promowały się podczas weekendu w Berlinie na, odwiedzanej przez tysiące osób, plenerowej imprezie Global City. Zwiedzający stoisko mogli otrzymać wiele folderów reklamowych oraz zdegustować regionalne potrawy. Dużym zainteresowaniem niemieckich mediów cieszyła się konferencja prasowa zorganizowana w jednym z berlińskich hoteli. Na liczne pytania odpowiadali m.in. Jacek Kowalczyk, członek Zarządu Województwa oraz Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc.
Lipiec 2005 
21 lipca 2005 r. trzydziestoosobowa delegacja z Ukrainy gościła w Urzędzie Miasta. W grupie tej byli przedstawiciele kadry zarządzającej administracji obwodowych, deputowanych rad obwodowych, uniwersytetów i organizacji pozarządowych. Goście przebywali w naszym kraju na zaproszenie Fundacji im. Stefana Batorego. Celem wizyty było przedstawienie polskich doświadczeń po integracji europejskiej w różnych obszarach oraz pokazanie różnic i zmian, jakie zaszły w polskim samorządzie, a także szans, z których mogą korzystać obecnie jednostki samorządu terytorialnego. W ratuszu delegację przyjęli przedstawiciele władz miasta.

Czerwiec 2005

21 czerwca 2005 r. Kielce wzięły udział w misji inwestycyjnej, która rozpoczęła się w Hamburgu. Nasze miasto prezentowane było przez trzy dni jako nowoczesny ośrodek posiadający wielki potencjał ekonomiczny i intelektualny. Głównym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie niemieckich przedsiębiorstw lokowaniem swoich centrów finansowych, informatycznych oraz produkcyjnych w Polsce. Centrum Obsługi Inwestora, działające przy Wydziale Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta, opracowało na potrzeby misji niemieckojęzyczną ofertę inwestycyjną "Kielce Jako Centrum Usług”.

Laura Garcia Querol, Radca Kulturalny Ambasady Meksyku w Polsce gościła 1 czerwca 2005 r. w Kielcach na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II przy ul. Jagiellońskiej 76. W ratuszu spotkała się z prezydentem Wojciechem Lubawskim. Podczas wizyty w naszym mieście Laura Garcia Querol odwiedzi jeszcze DPS (ul. Jagiellońska 76), gdzie weźmie udział w spotkaniu na temat pielgrzymek Jana Pawła II do Meksyku.

Maj 2005

20 osobowa delegacja uczniów Gimnazjum Nr 15 w Kielcach wraz z 2 opiekunami (Ewa Jamka - nauczyciel j. niemieckiego i Jolanta Mlazga - nauczyciel j. angielskiego) 30 maja 2005 r. udała się z wizytą do partnerskiego miasta Gotha w Niemczech, gdzie przebywała do 4 czerwca na zaproszenie szkoły Regelschule Oststadt Gotha. Szkoły nawiązały kontakt już w roku 2001 roku. Pobyt w Gotha miał na celu poznanie miasta partnerskiego oraz doskonalenie umiejętności językowych m.in. podczas dyskusji na temat rozszerzenia UE. Młodzież zapoznała się z niemieckim systemem edukacyjnym, wzięła udział we wspólnych lekcjach oraz grach i zabawach sportowych, a także zwiedziła najciekawsze zakątki miasta. Uczniowie z Kielc przygotowali również projekt ulotki reklamującej miasto Gotha, w której znalazły się m.in. samodzielnie wykonane fotografie. Wspólne spotkanie uczniów w partnerskim mieście Gotha w dużym stopniu dofinansowała organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży służąca wymianie i współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej, pokrywając wspólnie z Urzędem Miasta Kielce koszty podróży.

Europejski Szczyt Regionów i Miast rozpoczął się 19 maja 2005 r. we Wrocławiu. Rok po przystąpieniu do Unii Europejskiej 10 nowych państw, Komitet Regionów zorganizował spotkanie niemal 300 prezydentów głównych miast europejskich, przewodniczących parlamentów lokalnych, szefów europejskich i narodowych władz regionalnych, a także przedstawicieli instytucji unijnych, rządu polskiego i mediów. Tematami przewodnimi były korzyści dla spójności Europy płynące z decentralizacji, a także konkurencyjność i demokracja - kwestie pierwszoplanowe w programie działania Komisji Europejskiej i strategiczne cele Komitetu Regionów. Kielce zaprezentował na dwudniowym Szczycie we Wrocławiu zastępca prezydenta, Marian Parafiniuk.
Szczyt odbył się w kluczowym dla integracji europejskiej momencie – toczyły się negocjacje budżetu unijnego na lata 2007-2013, nowe spojrzenie na Strategię Lizbońską, wiele mówiło się o referendach dotyczących Konstytucji Europejskiej. Konstytucja Europejska, która miała wejść w życie w listopadzie 2006 roku, gwarantowała regionom i miastom Unii Europejskiej większy udział w procesie decyzyjnym, a Szczyt był doskonałą okazją do podkreślenia wzmocnionej roli, jaką będą odgrywać w nowej Europie. Szczyt pozwolił przywódcom europejskich regionów i miast na przedstawienie ich wizji oraz tego, czego oczekują w związku z decentralizacją. Była to również okazja do wysłania jasnego przesłania do rządów europejskich państw oraz instytucji unijnych mówiącego o tym, że regiony i miasta muszą być silne i efektywne, by zapewnić odpowiednie kierowanie polityką regionalną i polityką spójności. Szczyt mia podkreślić to, że decentralizacja jest warunkiem wstępnym prawdziwego postępu w demokracji lokalnej i regionalnej, konkurencyjności, wzrostu i tworzenia nowych miejsc pracy. Ma to również zapewnić solidarność w prawdziwie lokalnym wydaniu.
Zaproszeni prelegenci:

 • Danuta Hubner, Członek Komisji Europejskiej
 • Dora Bakogianni, Prezydent Aten
 • Pavel Bem, Prezydent Pragi
 • Eva-Ritta Siitonen, Prezydent Helsinek
 • Adrian Zeller, Prezydent Regionu Alzacji
 • Alain Rousset, Prezydent Stowarzyszenia Regionów Francji
 • Gabor Demszky, Prezydent Budapesztu
 • Klaudio Martini, Prezydent Toskanii
 • Michale Haupl, Prezydent Komitetu Europejskich Miast i Regionów
 • Pasqual Maragall i Mira, Prezydent Katalonii
 • Jean - Claude Van Cauwenberghe, Prezydent Walonii


Ramowy Program Szczytu
Czwartek, 19 maja 2005 r.
17:00 - 18:00 Powitanie uczestników: Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia
Oficjalne otwarcie Szczytu: Peter Straub, Prezydent Komitetu Regionów
Wystąpienia przedstawicieli Rządu Polskiego, Prezydenta Rady Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej
18:00 - 19:45 Debata polityczna na temat "Decentralizacja i demokracja"
19:45 - 20:15 Konferencja prasowa

Piątek, 20 maja 2005 r.
09:30 - 10:45 Debata polityczna na temat "Decentralizacja i konkurencyjność"
10:45 - 13:00 Debata polityczna "Decentralizacja i spójnośc"
13:00 - 13:30 Przyjęcie deklaracji końcowej
Podsumowanie Szczytu: Peter Straub, Prezydent Komitetu Regionów

11 maja 2005 r. Miasto Kielce wzięło udział w spotkaniu organizowanym przez Brytyjsko Polską Izbę Przemysłowo Handlową, które odbyło się 16 maja br. w Londynie. Główny punkt programu stanowi seminarium oraz dyskusja panelowa poświęcona możliwościom inwestycyjnym Kielc. Przedsięwzięcie to skierowane jest do przedstawicieli 500 największych firm w Wielkiej Brytanii, zainteresowanych ulokowaniem swoich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie seminarium odbyła się również brytyjska premiera nowego wydawnictwa BPCC, SP Magazine. Jest to magazyn stanowiący kompendium wiedzy o możliwościach inwestycyjnych regionu Polski Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału największych miast regionu, w tym Kielc. Gościem specjalnym spotkania w Londynie był prezydent Kielc Wojciech Lubawski wraz z prezydentami Krakowa i Katowic.

Kwiecień 2005

27 kwietnia 2005 r. gości z Holandii przyjął prezydent Kielc. Wśród nich był mieszkający w Swolgen Harry Aerts, który od lat przywozi do naszego miasta transporty z darami. Trafiają one do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Tarnowskiej skąd przekazywane są do innych placówek. W zeszłym roku nowoczesne łóżka trafiły do szpitala przy ul. Prostej w Kielcach. Wśród darów były także m.in. odzież oraz sprzęt rehabilitacyjny.

9 osobową delegację z ośmiu krajów (Niemcy, Finlandia, Francja, Anglia, Włochy, Portugalia, Norwegia, Grecja), złożoną m.in.: z dyrektorów szkół, nauczycieli i pracowników oświaty 15 kwietnia 2005 r. przyjął w Urzędzie Miasta zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut. Goście przebywali w Kielcach od 11 kwietnia br. w ramach Programu Socrates Arion, w którym uczestniczyło Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Celem tego programu było m.in. poznanie systemów kształcenia i doskonalenia nauczycieli w różnych krajach Europy oraz nawiązanie kontaktów między placówkami i instytucjami edukacyjnymi w krajach Unii Europejskiej. Goście odwiedzili m.in.: kieleckie uczelnie oraz uczestniczyli w hospitacjach szkół w Morawicy i Sitkówce-Nowinach.

14 kwietnia 2005 r. Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec dr Maren Klingler gościł w Kielcach. W południe złożyła wizytę w Urzędzie Miasta, gdzie spotkała się z prezydentem Wojciechem Lubawskim. W listopadzie 2003 roku dr Maren Klingler uczestniczyła w otwarciu polsko-niemieckiej wystawy "Begegnungen - Spotkania", która odbyła się w Domu Środowisk Twórczych.

Marzec 2005

10 marca 2005 r. doktor Reinhard Schweppe - Ambasador Niemiec w Warszawie przyjechał do Kielc. Gość złożył oficjalną wizytę w Urzędzie Miasta, gdzie spotkał się z prezydentem Wojciechem Lubawskim. Dyplomata jest z wykształcenia prawnikiem i ekonomistą, doktorem praw. Pracował m.in. w ambasadzie Niemiec w Waszyngtonie, New Delhi, Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Niemczech, gdzie od 1999 roku był dyrektorem Departamentu Europy. Od 2003 r. pełni funkcję ambasadora Niemiec w Warszawie.

Luty 2005

Delegacja z miasta Arhus (Dania) oraz przedstawiciele Biura Projektowo-Konsultingowego "Niras" (Dania) 8 lutego 2005 r. gościli w ratuszu. Przedmiotem rozmów było ustalenie możliwości wzajemnej współpracy w zakresie szeroko pojętego zagospodarowania przestrzennego Kielc.

Styczeń 2005

21 stycznia 2005 r. kilkadziesiąt osób wzięło udział, w przygotowanej przez Targi Kielce i Urząd Miasta, konferencji prasowej poświęconej przedstawieniu Kielc w Brukseli jako miasta targowego. W minioną środę, z inicjatywy Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Klicha, została tam zorganizowana prezentacja z udziałem eurodeputowanych, szefów polskich placówek dyplomatycznych, osobistości światowego rynku targowego, przedsiębiorców oraz dziennikarzy. Dziś w ratuszu przedstawiciele samorządu, polityki, biznesu, środowiska naukowego Kielc oraz mediów mieli okazję obejrzeć pokaz multimedialny ukazujący Kielce, jako miejsce przyjazne dla europejskich przedsiębiorców i turystów. Prezes Tomasz Raczyński przedstawił Targi Kielce, jako dynamiczne centrum wystawiennicze organizujące specjalistyczne targi, również za granicą.

19 stycznia 2005 r. eurodeputowani, szefowie polskich placówek dyplomatycznych w Brukseli, osobistości światowego rynku targowego, przedsiębiorcy oraz dziennikarze obejrzeli multimedialną prezentację Kielc i Targów Kielce w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Miasto reprezentowali: Ryszard Muciek, zastępca dyrektora Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta - Pełnomocnik Prezydenta ds. Projektów Strukturalnych oraz Tomasz Raczyński - Prezes Zarządu Spółki Targi Kielce. Celem prezentacji, zorganizowanej pod hasłem "Kielce - miasto targowe", było przedstawienie stolicy województwa świętokrzyskiego, jako miejsca przyjaznego dla europejskich przedsiębiorców i turystów, w tym biznesowych oraz Targów Kielce, jako dynamicznego centrum wystawienniczego organizującego specjalistyczne targi, również za granicą. Zaprezentowano realizowane projekty infrastrukturalne, w tym współfinansowane z funduszy strukturalnych oraz planowane zamierzenia inwestycyjne. Była to pierwsza prezentacja polskiego miasta w Brukseli. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był eurodeputowany Bogdan Klich. Podsumowaniu wydarzenia poświęcona zostanie konferencja prasowa, która odbędzie się jutro (12.00) w Urzędzie Miasta Kielce. Udział wezmą: Bogdan Klich Poseł do Parlamentu Europejskiego, Konstanty Miodowicz Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Wojciech Lubawski Prezydent Kielc oraz Tomasz Raczyński Prezes Zarządu Targi Kielce.

Prezentacja Kielc i Targów Kielce odbyła się 19 stycznia 2005 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Kielce są pierwszym polskim miastem, które na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Klicha, zostało przedstawione eurodeputowanym, szefom polskich placówek dyplomatycznych w Brukseli, a także osobistościom światowego rynku targowego. Miasto Kielce reprezentował Ryszard Muciek, zastępca dyrektora Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta - Pełnomocnik Prezydenta ds. Projektów Strukturalnych, a Targi Kielce Tomasz Raczyński - Prezes Zarządu Spółki. Celem prezentacji było przedstawienie Kielc, jako miejsca przyjaznego dla europejskich przedsiębiorców i turystów, w tym biznesowych oraz Targów Kielce, jako dynamicznego centrum wystawienniczego organizującego specjalistyczne targi, również za granicą. Multimedialny materiał ukazał Kielce jako nowoczesne, szybko rozwijające się miasto młodych ludzi i międzynarodowego klimatu, a przez to atrakcyjne inwestycyjnie i turystycznie. Zaprezentowano także realizowane projekty infrastrukturalne, w tym współfinansowane z funduszy strukturalnych oraz planowane zamierzenia inwestycyjne.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski 19 stycznia 2005 r. spotkał się z goszczącą w naszym mieście delegacją nauczycieli z Norwegii i Hiszpanii. Goście przebywali w Kielcach w ramach Programu Komisji Europejskiej Socrates, Comenius. W spotkaniu wzięli także udział: radny Jacek Wołowiec - Wojewódzki Koordynator Programu, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia Mieczysław Tomala oraz przedstawiciele Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta, a także Zespołu Szkół Informatycznych im. Gen. Hauke-Bosaka w Kielcach, którego pedagodzy przebywali w Hiszpanii w październiku ubiegłego roku. Kielecka placówka realizuje wspólnie z unijnymi partnerami projekt pt." Nasz region i nasze środowisko naturalne", który łączy w sobie tematykę ochrony środowiska i zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Dotyczy on również promocji turystycznej z wykorzystaniem technik multimedialnych. W pracach, obok ZSI w Kielcach, wzięły udział szkoły: hiszpańska (Arriondas - region Asturias), włoska (Gravina - region Puglia) oraz norweska (Klepp - region Rogaland). Wspólnym zadaniem szkół partnerskich jest poznawanie własnego regionu, zdobywanie wiedzy o regionach partnerskich, a także poszerzanie wiedzy o atrakcjach turystycznych. Podczas wizyty w Kielcach, która potrwa do 22 stycznia br. delegacje nauczycieli odwiedzą jeszcze m.in. Kadzielnię oraz Święty Krzyż

18 stycznia 2005 r. delegacje nauczycieli z Hiszpanii, Włoch i Norwegii przybyły z wizytą do Kielc w ramach programu Socrates Comenius. Podczas pobytu 9-osobowa grupa pedagogów gościła m.in. w Zespole Szkół Informatycznych im. Gen. Hauke-Bosaka w Kielcach, którego przedstawiciele przebywali w Hiszpanii w październiku ubiegłego roku. 19.01.2005r. delegacja spotkała się w ratuszu z władzami Kielc.
Mieczysław Tomala (z prawej)...

Delegacja Zespołu Szkół Zawodowych Nr 6 w Łucku na Ukrainie przebywała w dniach od 20 do 22 stycznia w Kielcach. Igor Korczuk, Jurij Hudż i Wiera Dragula złożyli wizytę w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Miasta, gdzie spotkali się z dyrektorem Wydziału Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia Mieczysławem Tomalą. Pedagodzy zostali zaproszeni przez Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 2, z którym współpracują już od dwóch lat. Obie placówki przygotowują program dotyczący praktyk zawodowych w zakresie przedmiotów ekonomicznych. Umowę o współpracy podpisano w czerwcu 2003 roku, w październiku 2003 roku zorganizowano pierwszą wymianę uczniów obydwu szkół. Na marzec br. zaplanowane jest kolejne takie przedsięwzięcie. Efektem współpracy będzie również udział kielczan w Międzynarodowych Targach Firm Symulacyjnych w Łucku w dniach 23-25 maja 2005 r.

 

 Współpraca między Zespołem Szkół Ekonomicznych Nr 2 w Kielcach, a Szkołą Zawodową nr 6 w Łucku na Ukrainie rozpoczęła się w dniach 28-29 kwietnia 2003 r. Podczas spotkania trójki nauczycieli (Teresa Maturlak, Marek Podsiadło, Piotr Wysocki) ZSE z dyrektorem Jurijem Hudżem na IV Międzynarodowych Targach Firm Symulacyjnych w Zielonej Górze narodziła się idea nawiązania kontaktów pomiędzy szkołami i Pracowniami Symulacyjnymi. W dniach 3-5 czerwca 2003 r. delegacja w składzie: Lidia Grzanka, Teresa Maturlak, Piotr Wysocki oraz Jacek Kołodziejczyk pojechała na wstępne rozmowy do Łucka. W wyniku spotkania ustalono, że współpraca będzie głównie polegała na obustronnej wymianie młodzieży, podczas której uczniowie będą odbywali praktyki w Pracowniach Symulacyjnych szkół, poznawali kultury obu krajów oraz integrowali się poprzez wspólne przedsięwzięcia. Rewizyta strony ukraińskiej odbyła się w dniach 17-19 czerwca 2003 r. Szkołę ukraińską reprezentowali: dyr. Igor Korczuk, dyr. Firmy Symulacyjnej - Jurij Hudż oraz dwóch nauczycieli. Podpisana została umowa o współpracy, która obejmuje dziedziny:
- wymiana i szkolenie uczniów
- nauka języków obcych
- praktyki zawodowe
- wymiana programów i planów nauczania
- organizacja oraz prowadzenie wspólnych szkoleń
- wymiana doświadczeń w wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjnych w procesie nauczania
udział delegacji w uroczystościach okazji ważnych wydarzeń partnerskich szkół oraz ich krajów.
4 października 2003 r. nauczyciele kieleckiego "Ekonomika" (dyr. Barbara Chrząszcz, Lidia Grzanka, Leszek Gruszka i Piotr Wysocki) uczestniczyli w obchodach Dnia Nauczyciela w Łucku.

Pierwsza grupa młodzieży polskiej (piętnastu uczniów) wyjechała wraz z opiekunami na Ukrainę w dniach 19-25 października 2003 r. Przy okazji pobytu odbyło się spotkanie z Polskim Korpusem Dyplomatycznym na Ukrainie, w tym z konsulem generalnym Sylwestrem Szostakiem. Oprócz praktyki w firmie symulacyjnej, młodzież zwiedziła Łuck i okolice, zapoznała się ze śladami polskości na tych terenach.
Dziesięciu uczniów z Ukrainy przyjechało do Kielc w ramach rewizyty w dniach 4-9 listopada 2003 r.
W końcu stycznia 2004 r., na zaproszenie kielczan, nauczyciele ze szkoły ukraińskiej przebywali w Kielcach uczestnicząc w studniówce ZSE.
W lutym 2004 r. dyr. A. Pawlik, wicewojewoda Joanna Grzela oraz Grażyna Błocho i Leszek Gruszka przebywali na zaproszenie strony ukraińskiej w Łucku. Rezultatem tej wizyty było podpisanie umowy o utworzeniu wspólnej Pracowni Symulacyjnej "Wołyń-Kielce". Efektem spotkań było zorganizowanie wspólnego stoiska na VI Międzynarodowych Targach Firm Symulacyjnych we Lwowie w dniach 25-28 kwietnia 2004 r..
Druga wymiana młodzieży szkół odbyła się wiosną 2004 r.:
- młodzież ukraińska przyjechała do Kielc w dniach 16-21 maja z nauczycielami: Igor Korczuk, Ala Gollub, Lessia Steschenko
- młodzież polska pojechała na Ukrainę na przełomie maja i czerwca pod opieką L. Grzanki i I. Lisowskiej
Program obu tych wizyt obejmował praktyki w Firmach Symulacyjnych. Młodzież brała udział w różnych zajęciach dydaktycznych i sportowych na terenie szkół, zapoznawała się z regionem i jego historią, uczestniczyła w bogatym programie kulturalnym i turystycznym.
Trzecia z kolei wymiana młodzieży planowana jest na marzec 2005 r. Efektem wspólnych prac będzie również udział w Międzynarodowych Targach Firm Symulacyjnych w Łucku w dniach 23-25 maja 2005 r. Celem współpracy z ukraińską szkołą zawodową jest:
- wzajemne poznanie regionu i historii
- motywacja do nauki języków obcych
- promocja regionu świętokrzyskiego
- integracja regionów w ramach wspólnej Europy
- współpraca firm symulacyjnych zlokalizowanych w różnych państwach.

Spotkanie w ratuszu

2004

Konsul Generalny Republiki Słowackiej Janka Burianowa gościła w Kielcach 25 listopada. Z panią konsul spotkali się w ratuszu prezydent Wojciech Lubawski oraz jego zastępca Andrzej Sygut.

Z odwiedzającym Kielce ambasadorem Stanów Zjednoczonych Victorem Ashem 1 września spotkał się zastępca prezydenta Kielc Marian Parafiniuk. Spotkanie było okazją do zaprezentowania atrakcji turystycznych naszego regionu i zaproszenia dyplomaty na dłuższą wizytę o charakterze roboczym. Ambasador Ashe podzielił się też swoimi doświadczeniami z czasów, kiedy pełnił przez 16 lat funkcję burmistrza.

Delegacja z Uniwersytetu Linköping ze Szwecji przebywała w Kielcach 28 maja na zaproszenie Akademii Świętokrzyskiej. Podczas pobytu na Kielecczyźnie goście zapoznali się z organizowanymi u nas formami aktywnego wypoczynku oraz agroturystyką. Zwiedzili kieleckie rezerwaty pod opieką dyrektora Geoparku, Andrzeja Mochonia, który oprowadził ich po Kadzielni, Wietrzni i Karczówce. Zapoznał Szwedów z planami rozwoju obiektów pod kątem turystycznym oraz przygotowywanej modernizacji amfiteatru. Delegacja wybrała się również do "Ptasiego azylu" prowadzonego przez Janusza Wróblewskiego, zwiedziła Jaskinię Raj, Chęciny, Tokarnię, gospodarstwa agroturystyczne, buskie sanatoria i obiekty rekreacyjne.

Konsul spotkał się z...

Konsul generalny Republiki Węgierskiej w Polsce Zoltan Nagyivanyi spotkał się 25 maja z prezydentem Wojciechem Lubawskim. Była to pierwsza wizyta w Kielcach. Podczas spotkania prezydent Kielc przedstawił potencjał gospodarczy i turystyczny, a także ofertę inwestycyjną naszego miasta. Zoltan Nagyivanyi zadeklarował wolę pomocy w nawiązaniu współpracy pomiędzy Kielcami a wybranym regionem węgierskim w dziedzinie gospodarki, turystyki, a także w ramach wymiany doświadczeń w związku z akcesją obu krajów do Unii Europejskiej.

2003

Z delegacją z Ukrainy spotkał się 18 marca prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Do naszego miasta przybyli dziennikarze, przedstawiciele biznesu oraz samorządowcy z Doniecka i Stachanowa, uczestnicy kilkudniowej wizyty studyjno-szkoleniowej  pod nazwą "Skuteczny lobbying i budowanie koalicji organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego" przygotowanej przez Świętokrzyskie Centrum Funduszu Rozwoju Demokracji Lokalnej. Podczas spotkania w Urzędzie Miasta prezydent Kielc mówił m.in. o przygotowaniach, szansach na rozwój gospodarczy, nadziejach i obawach, jakie wiążą się z procesem akcesji Polski do Unii Europejskiej. Przedstawił także współpracę władz samorządowych z organizacjami pozarządowymi na rzecz mieszkańców i rozwoju Kielc. Mer Stachanowa - Sergej Żewlakow przekazał na ręce Wojciecha Lubawskiego list intencyjny z propozycją nawiązania współpracy pomiędzy naszymi miastami.

Delegacja samorządowców z Hagen w Niemczech przybyła 26 lutego do Kielc. Po krótkim spotkaniu w Urzędzie Miasta z wiceprezydentem Kielc Marianem Parafiniukiem, goście udali się do Wodociągów Kieleckich, gdzie rozmawiali z pracownikami Wodociągów oraz Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM na temat gospodarki wodno-ściekowej. Trzydniowa wizyta ma na celu omówienie szczegółów realizacji pierwszego etapu projektu "Wirtualny urząd środowiska dla gmin z środkowych i wschodnich państw Europy", w którym obok Kielc i Hagen wezmą udział także Rybnik i Łuków. Zadaniem przedsięwzięcia jest udostępnienie miastom i gminom krajów kandydujących do Unii Europejskiej doświadczeń i wiedzy z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania środowiskiem. Jako środek przepływu informacji i platforma komunikowania się zostanie wykorzystany internet.

2002

2 grudnia kuruazyjną wizytę złożył prezydentowi Kielc Wojciechowi Lubawskiemu Konsul Generalny Francji w Krakowie - Michel Raineri. Pan konsul pełni swoją funkcję od sierpnia 2002 roku, w Kielcach był po raz pierwszy. Spotkał się z ponadto z wojewodą świętokrzyskim oraz biskupem diecezji kieleckiej.

Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie Leonid Sergiejewicz Rodionow złożył 11 grudnia wizytę w Kielcach, gdzie uczestniczył w oficjalnym odbiorze technicznym prac remontowo-porządkowych na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich. Wspólnie z wiceprezydentem Kielc Andrzejem Sygutem pan konsul złożył wieniec oraz zapalił znicze pod pomnikiem ku czci bohaterów - żołnierzy Armii Radzieckiej. Prace na cmentarzu wykonane zostały na zlecenie oraz sfinansowane przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Warszawie.

Szewach Weiss, ambasador Izraela w Polsce gościł w Kielcach 5 listopada. Ambasador przybył na zaproszenie wojewody świętokrzyskiego, jego pobyt w Kielcach współorganizował Urząd Miasta. Gość spotkał się ze studentami i kadrą naukową Akademii Świętokrzyskiej, dla których wygłosił wykład na temat "Żydzi, Polacy. Od nowa?". Dyplomata odwiedził także miejsca pamięci: pomnik poświęcony Ofiarom Getta przy Archiwum Państwowym w Kielcach, ulicą H. Sienkiewicza przeszedł na ul. Planty pod tablicę upamiętniającą wydarzenia "Pogromu Żydów" z 4 lipca 1946 roku. Szewach Weiss złożył  wizytę w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Tarach Kielce. W Pałacyku Tomasza Zielińskiego odbył się wieczór autorski znamienitego gościa poświęcony prezentacji jego książki pt. "Ziemia i chmury".

Gottfried Zeitz Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec złożył w dniu 19.03.2002 r. kurtuazyjną wizytę w Kielcach w związku z zakończeniem niemal trzyletniej kadencji w Polsce. Konsul spotkał się prezydentem Kielc Włodzimierzem Stępniem, na ręce którego złożył podziękowania za dobrą współpracę i kontakty z naszym miastem podczas pełnienia misji w Polsce. Gottfried Zeitz wyraził nadzieję, iż jego następca będzie nadal rozwijał kontakty z Kielcami.

Delegacja z miasta Osijek w Choracji przybyła do Kielc na zaproszenie władz miasta w dniu 18.01.2002 r., w składzie: prezydent Osijeka Zlatko Kramarić, przewodniczący Rady Miejskiej Alen Prnjat oraz członek Zarządu Miasta odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i przedstawiciel osijekowskich businessmanów. Celem wizyty było omówienie możliwości nawiązania współpracy na różnych polach: gospodarki, kultury czy wymiany młodzieży. Goście zapoznali się z możliwościami, ofertą targową oraz perspektywami rozwoju Centrum Targowego Kielce. Ośrodek zrobił na nich wielkie wrażenie. O możliwościach współpracy mówiono także podczas spotkania w Akademii Świętokrzyskiej z udziałem rektora Adama Massalskiego oraz przedstawicieli Instytutu Filologii Słowiańskiej. Wizytę w ratuszu goście złożyli wspólnie z Ambasadorem Chorwacji Zdenko Karakasem, który gościł w Kielcach na zaproszenie wojewody świętokrzyskiego. Bardzo życzliwie odniósł się do projektu nawiązania współpracy pomiędzy Osijekiem a Kielcami.

2001

Kielce i Region Świętokrzyski zaprezentowały się na Targach Turystycznych - ITB Berlin 2001 w dniach 3 - 7 marca 2001 r. Walory swoich regionów promowały biura podróży z całego świata. Kielecczyznę reprezentowały największe biura turystyczne oraz samorządowcy z Kielc, Jędrzejowa, Końskich i Buska Zdroju. W skład delegacji kieleckiej weszli: Czesława Szczukiewicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Grzegorz Wnuk, radny, Leszek Rejmer, kierownik Miejskiego Ośrodka Informacji Turystycznej oraz Monika Wieczorek z Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta. Dzień Polski odbył się 4 marca. Na stoisku świętokrzyskim rozdawano publikacje promocyjne, zaprezentowały się zespoły regionalne: Jędrusie i Bielinianki, a na wystawie rękodzieła ludowego swoje wyroby pokazali garncarze oraz rzeźbiarze.

 

Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec, doktor Gottfried Zeintz gościł w Kielcach 13 marca 2001 roku. Z prezydentem Włodzimierzem Stępniem rozmawiał na temat możliwości rozwoju współpracy ekonomicznej i kulturalnej. Ustalono drogi przekazywania informacji pomiędzy konsulatem niemieckim a Urzędem Miasta w Kielcach na temat ofert handlowych i wspólnych działań. Konsul spotkał się także z rektorem Akademii Świętokrzyskiej, zwiedził Muzeum Narodowe oraz Centrum Targowe Kielce.

 

Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Jerozolimie, Zeev Baran gościł w Kielcach 20 kwietnia 2001 r. W południe złożył wizytę w Urzędzie Miasta, gdzie rozmawiał z prezydentem Włodzimierzem Stępniem m.in. na temat znalezienia dla naszego Kielc miasta siostrzanego w Izraelu. Zdaniem konsula mogłoby to być Rahovod koło Hajfy. Zeev Baran podczas pobytu w Kielcach spotkał się także z wojewodą świętokrzyskim, marszałkiem województwa świętokrzyskiego oraz studentami.

 

Wizytę w siedzibie NATO w Brukseli odbyła w dniach 31 maja-1 czerwca 2001 roku delegacja kieleckich przedsiębiorców oraz władz Kielc. Z przedstawicielami NATO spotkali się: prezydent Kielc Włodzimierz Stępień, sekretarz miasta Ireneusz Piasecki oraz przedstawiciele firm budowlanych Echo Inwestment, Exbud, Mitex, Pia Piasecki. Dwudniowa wizyta miała na celu zapoznanie się z procedurami uzyskiwania przez firmy budowlane certyfikatów umożliwiających ubieganie się o prace realizowane przez NATO bądź dla potrzeb Sił Zbrojnych oraz z procedurami przetargowymi związanymi z pozyskiwaniem takich kontraktów. Po drugie, zaprezentowanie możliwości uczestniczących w spotkaniach firm potencjalnym zleceniodawcom - służbom inwestycyjnym NATO, wreszcie przedstawienie Kielc jako dynamicznie rozwijającej się stolicy regionu, a zarazem stolicy polskiego budownictwa. Członkowie delegacji przekazali swoje materiały promocyjne oraz referencje. Kielczanie spotkali się m.in. z Ambasadorem RP przy NATO, ambasadorem RP w Królestwie Belgii, z wieloma osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo procedur przetargowych. Znakomicie wypadła wizyta w Belgijsko-Luksembursko-Polskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Biurze Radcy Handlowego Ambasady Polskiej, gdzie walory Kielc oraz możliwości kieleckich firm przedstawiono grupie około 40 przedsiębiorców, którzy prowadzą interesy z Polską, inwestują kapitał belgijski na terenie naszego regionu.

 

2000

W dniu 2000.03.02 radca handlowy Ambasady Brytyjskiej, Promotor Handlu i Inwestycji w Regionach Polski- Howard Lattin-Rawstrone gościł w Kielcach. Odbył rozmowy z przedstawicielami władz wojewódzkich i miejskich w celu rozeznania lokalnego rynku pod kątem współpracy z partnerami brytyjskimi. Wyrazem uznania dla aktywnego pozyskiwania zagranicznych inwestorów przez kieleckich samorządowców było szczególne zainteresowanie Urzędem Miasta. Podczas spotkania z prezydentem Kielc, Włodzimierzem Stępniem rozmawiano o możliwości nawiązania kontaktów handlowych i gospodarczych pomiędzy firmami kieleckimi oraz potencjalnymi inwestorami angielskimi w Polsce. Tematem dyskusji była także promocja naszego miasta w Wielkiej Brytanii.

Grupa samorządowców z syberyjskich miast: Abakanu, Kamienia Uralskiego i Norylska odwiedziła 19.05.2000 r. Urząd Miasta. Do Kielc przybyli z kilkudniową wizytą na zaproszenie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej "Program Dialog". Goście odbyli szereg spotkań i szkoleń, których tematem była rola oraz obszar działań organizacji pozarządowych na przykładzie kieleckiego programu Dialog. Rosjanie zapoznali się z kieleckimi doświadczeniami we współpracy władz samorządowych z mieszkańcami i pozyskiwania ich aktywności dla działań publicznych.
Na specjalne życzenie odwiedzili Wydział Rozwoju i Promocji Miasta, gdzie rozmawiano o formach promocji Kielc. Grupa związana z Rosyjskim Centrum Edukacji Obywatelskiej w St. Petersburgu, w której oprócz pracowników samorządowych byli także przedstawiciele prasy oraz środowiska naukowego, obejrzała m.in. kieleckie wydawnictwa promujące miasto, zapoznała się z doświadczeniami w organizowaniu miejskich imprez, których celem jest integracja wszystkich mieszkańców.

23 maja 2000 r. do Kielc przyjechała delegacja z Regionu Niżnogorodzkiego pod przewodnictwem Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Goście odbyli spotkanie w Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej z reprezentantami Mitexu, Exbudu i Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionu, rozmawiali ponadto z przedstawicielami Stowarzyszenia Polska-Wschód, zwiedzili skansen w Tokarni. Na specjalne życzenie cała delegacja rosyjska została przyjęta przez prezydenta Kielc Włodzimierza Stępnia. Rozmawiano o możliwościach rozszerzenia kontaktów polsko-rosyjskich na przedsiębiorstwa, organizacje mieszkańców i zainteresowane rodziny. Dyskutowano także o specyfice obu regionów.

W dniu 2000.06.07 delegaci kanadyjskiego samorządu (Prince Edward Island) oraz instytucji miejskich: architekt okręgowy, reprezentanci Wydziału Rozwoju Handlu i Eksportu, Instytutu Turystyki i Ochrony Zdrowia oraz Instytutu Badawczego Przemysłu Mięsnego gościli w Kielcach. Na specjalne życzenie spotkali się w Urzędzie Miasta z przedstawicielami kieleckiego samorządu. Podczas rozmowy z wiceprezydentem Zdzisławem Chrobotem wymieniono uwagi na temat obszarów przyszłej współpracy, możliwości i potrzeb samorządów.

Urzędy Miasta Kielc i Lipska były organizatorami seminarium "Miasta polskie i niemieckie w zjednoczonej Europie", które odbyło się 10-11 października 2000 r. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele spółek komunalnych obu miast oraz wydziałów UM odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Prace przebiegały w czterech zespołach branżowych:
- zarządzanie gospodarką odpadami,
- polityka lokalna i regionalna dot. zarządzania gospodarką komunalną,
- polityka gmin i regionu w zakresie ochrony środowiska,
- systemy ogrzewania.

1999

Wizytę w Clermont-Ferrand złożyła w dniach 15-17 grudnia 1999 r. delegacja kieleckich samorządowców z prezydentem Włodzimierzem Stępniem. Celem podróży było omówienie możliwości podjęcia współpracy pomiędzy Kielcami a francuskim miastem.
Clermont-Ferrand leży 1868 km od Warszawy, cztery godziny jazdy samochodem z Paryża. Znajdują się tu dwa uniwersytety, gdzie kształci się 35.000 studentów. To centrum turystyczne usytuowane na skraju Parc des Volcans (Narodowego Parku Wulkanów). To także "miejsce narodzin" jednej z największych firm światowych- Michelin Company (zatrudniającej 14.000 pracowników). Miasto szczyci się nowoczesnym Centrum Wystawienniczo - Targowym.
Największym wydarzeniem artystycznym, dzięki któremu Clermont-Ferrand uzyskało miano "Cann krótkiego metrażu", jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych, prezentujący wybrane filmy z całego świata. W stolicy Owerni odbywa się także Festiwal SATCAR - Tydzień Sztuki Samochodowej i Drogowej, Techniki i Kultury, Festiwal jazzowy, Festiwal średniowieczny oraz Europejski Festiwal Muzyki Niezwykłej.

16.03.2009
W Kielcach przebywał Ambasador Islamskiej Republiki Iranu Pan Hadi Farajvand, towarzyszył mu Radca Ambasady Pan Mohammar Reza Karami.
Spotkanie w Staropolskiej Izbie Przemysłowo – Handlowej, Targach Kielce oraz z Prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Ambasador poinformował, iż władze Iranu zamierzają sprywatyzować 80 procent przedsiębiorstw państwowych. Brak silnych powiązań z międzynarodowym systemem finansowym sprawił, że banki oraz gospodarka tego kraju nie odczuwają mocno kryzysu światowego. Nie było tam bankructw ani grupowych zwolnień pracowników. To - zdaniem Ambasadora - stwarza duże możliwości współpracy z polskimi firmami. Gość interesował się szczególnie ofertą świętokrzyskich producentów części zamiennych dla motoryzacji. Zachęcał do udziału w spotkaniach biznesowych, których moderatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza oraz imprezach targowych, organizowanych w Iranie.

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571