Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

inne zagraniczne do 2012

Miasta, z którymi współpraca wygasła

Herning – Dania

www.herning.dk

 

 

 

Rok:   2012    2011   2010     2009     2008     2007    2006

 

Rok 2012

Wizyta delegacji z Velika Gorica w Chorwacji 15.10. – 19.10. 2012 r.

W październiku 2012 delegacja  z Chorwacji w ramach swojej dłuższej wizyty w Polsce zawitała również do Kielc.  Przedstawiciele Urzędu Miasta Velika Gorica  w dniach 15.10. – 19.10. 2012 r. pod opieką pracowników Urzędu Miasta Kielce poznawała realia współpracy z Unia Europejską oraz wdrażania w naszym mieście projektów unijnych. Na początek specjaliści z zagranicy  spotkali się z Zastępcą Prezydenta Kielc Tadeuszem Sayorem, Dyrektorem Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta Mieczysławem Pastuszką oraz z kierownikami poszczególnych referatów w budynku Urzędu Miasta przy ulicy Strycharskiej 6 w celu przedstawienia programów operacyjnych na lata 2007-2013. Odbyła się również prezentacja ogólna na temat pozyskiwania i wykorzystywania funduszy unijnych przez Kielce. Następnie odbyło się spotkanie z pracownikami Referatu Projektów i Funduszy Strukturalnych, na którym goście mogli zapoznać się z metodami sporządzania wniosków o dofinansowanie, monitorowania prac związanych z przygotowaniem projektów, sporządzania wniosków o płatność czy prowadzenia sprawozdawczości dla projektów współfinansowanych środkami z funduszy strukturalnych.

 

Referat Aktywizacji Gospodarczej i Centrum Obsługi Inwestora naświetlił następnie kwestie realizacji projektów partnerskich, projektów szkoleniowych i aktywizacji gospodarczej oraz pozyskiwania środków Komisji Europejskiej. Panowie mieli również możliwość obejrzenia inwestycji już zrealizowanych przez miasto w ramach współfinansowania z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, takich jak: zespołu obiektów sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji takich jak Stadion Miejski Korony Kielce, gdzie zapoznali się historią stadionu, infrastrukturą czy zaawansowanym systemem monitoringu obiektu, następnie udali się na Stadion Lekkoatletyczny oraz do Hali Legionów. Po wizycie na obiektach sportowych delegacja miała okazję zwiedzić Amfiteatr na Kadzielni wraz z pomieszczeniami dla artystów. Po krótkim spacerze po kamieniołomie przyszedł czas na Centrum Geoedukacji w Rezerwacie Wietrznia, gdzie pracownicy geoparku zabrali naszych gości w podróż w zamierzchłą przeszłość naszego regionu.

 

W kolejnym dniu delegacja udała się do Kielcekiego Parku Technologicznego gdzie poznała historię tej instytucji, uzyskała informacje o wsparciu finansowym z Unii Europejskiej, wpływie działalności KPT na rozwój miasta oraz o Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zasadach jej funkcjonowania czy korzyściach dla przedsiębiorców. W ramach wizyty znalazło się również zwiedzanie infrastruktury parku. W programie pobytu znalazła się również wizyta w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami z prezentacją opisującą szczegółowo budowę nowoczesnego centrum przetwarzania odpadów oraz omówieniem kwestii zarządzania odpadami i ich segregacji w Kielcach. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w Targach Kielce gdzie zaprezentowano gościom projekt rozbudowy infrastruktury wystawienniczej finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

 

Wizyta zakończyła się spotkaniem podsumowującym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Dla obu stron była to niezwykle korzystna wizyta pod względem wymiany doświadczeń związanych z współpracą z Unią Europejską.

Dni Kultury Chińskiej

W dniach 4-7 września 2012 w ramach „Dni Kultury Chińskiej” gościli w Kielcach artyści z Muzeum Folkloru Nanjing z Chin. W dniu 5 września po wernisażu, w którym wraz z Prezydentem Wojciechem Lubawskim udział wzięli liczni przedstawiciele władz miasta, na Wzgórzu Zamkowym odbyły się warsztaty artystyczne, prowadzone przez wspomnianych mistrzów tradycyjnej sztuki rękodzieła chińskiego. Podczas trwania wystawy można było rozwijać swoje umiejętności m.in. w zakresie tworzenia wycinanych ozdób z papieru, zaplatania ozdobnych węzłów tradycyjną chińska techniką czy wyszywania pięknych wzorów. Można było również obejrzeć oraz nabyć ozdoby wykonane przez artystów. Oprócz warsztatów odbył się pokaz mody, na którym modelki zaprezentowały tradycyjne suknie chińskie. Warsztaty cieszyły się dużą popularnością, zarówno wśród uczniów kieleckich liceów, jak i pozostałych mieszkańców miasta.

Wicemer Wilna w Kielcach

W dniach 28.06.-01.07.2012 r. z wizytą w Kielcach przebywał Wicemer Wilna  - pan Jarosław Kamiński. Przedstawiciel władz Wilna przybył do naszego miasta na obchody "Święta Kielc".
W ratuszu gość z Litwy spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim, zastępcą prezydenta Czesławem Gruszewskim oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Boguckim.

Wicemer Kamiński odwiedził również szereg kieleckich instytucji, takich jak Komenda Straży Miejskiej, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna czy Wzgórze Zamkowe. Brał udział również w rozmaitych imprezach i występach odbywających się na terenie miasta, m.in. w uroczystości wręczenia nagród Miasta Kielce w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury, Występie zespołu pieśni i tańca z Wilna, przy okazji którego Pan Jarosław Kamiński złożył Kielczanom serdeczne życzenia. Na koniec wizyty nasz rodak wybrał się na koncert „Sabat czarownic w Amfiteatrze na Kadzielnia

12.03.2012
Z wizytą w Kielcach przebywa Ambasador Republiki Węgier w Polsce Robert Kiss. Dyplomata spotkał się w ratuszu z zastępcą prezydenta Kielc Andrzejem Sygutem.

 

 

23.02.2012
Kielecki Park Technologiczny został partnerem międzynarodowego projektu "Central European Living Lab for Territorial Innovation". To sieć różnego rodzaju instytucji i organizacji promujących innowacyjne sposoby badań nowych produktów. W ramach tego projektu, Park będzie promował metodologię Living Labs, czyli żywych laboratoriów. Chodzi o skupienie się na ludziach- ich wymaganiach i oczekiwaniach. Osoby oceniające produkty sugerują co należy w nich zmienić i poprawić. Ich głos jest decydujący dla prowadzących badania.
 

Rok 2011

Miasto Kielce oraz dwie kieleckie firmy (Teledirect i Slavis) wraz z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych i innymi przedstawicielami województw Polski Wschodniej, w dniach 1-3 marzec 2011 r., brało udział w międzynarodowej konferencji „Shared Services & Outsourcing Week” (Orlando - USA). Konferencja ta jest jednym z najbardziej liczących się spotkań firm z sektora Business Proces Outsourcing (BPO) na świecie. Prelegentami i uczestnikami tegorocznej konferencji byli szefowie, managerowie największych na świecie firm takich jak m.in. PricewaterhouseCoopers, Deloitte, General Motors, Coca- Cola, Hitachi Data Systems, ING, DHL, NASA Shared Services oraz reprezentanci miast i regionów z państw w tym Polski, Czech, Estonii, Urugwaju, Kostaryki.

 

Celem konferencji było poszukiwanie nowych rozwiązań wpierających procesy BPO w przedsiębiorstwach, a także ekspansja na nowe rynków zbytu. Konferencja podzielona została na część odbywającą się jako sesja główna oraz pięć symultanicznie odbywających się spotkaniach panelowych. Całość spotkań obfitowała w tzw. sesje moderowane, gdzie słuchaczom dawano do zrealizowania zadania umożliwiające nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych. Ponadto reprezentowane na konferencji miasta i regiony miały możliwość pokazania walorów społeczno – ekonomicznych i turystycznych, w bezpośrednich rozmowach biznesowych, jakie miały miejsce na stoiskach wystawienniczych.

 

Stoisko Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych stanowiło miejsce spotkań osób zainteresowanych Kielcami i regionem świętokrzyskim. Dużym zainteresowaniem firm będących uczestnikami konferencji cieszyły się foldery promujące Miasto Kielce jako miejsce dobre na ulokowanie biznesu z sektora BPO. Udzielano informacji o wskaźnikach ekonomicznych, ale także o atrakcjach turystycznych jakie miasto ma do zaproponowania. Informację kompleksowo uzupełniały świadectwa kieleckich przedsiębiorstw, które miały możliwość zaprezentowania swych doświadczeń oraz produktów. Pan Michał Wiewiór – przedstawiciel firmy Slavis z Kielc mówił : „Wyjazd na Konferencję w zupełności spełnił moje oczekiwania. Miałem okazję do odbycia szeregu spotkań z potencjalnymi klientami, wymiany i zdobycia nowych doświadczeń”. Pan Tomasz Ziemniak z firmy Teledirect, ocenia, iż efektem wyjazdu było zapoznanie się z nowymi trendami jakie panują na rynku amerykańskim w zakresie usług outsoursingowych ze szczególnym nastawieniem na sektor IT. „Udało nam się także zapoznać z ciekawymi rozwiązaniami w zakresie outsoursingu oraz usług informatycznych, w tym systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwami, płatnościami oraz relacjami z klientem. Udział w konferencji to także wiele spotkań, głównie w kuluarach które pozwoliły nawiązać wstępne relacje nie tylko z przedsiębiorstwami ze Stanów Zjednoczonych, ale także z rynku europejskiego”- mówił po powrocie.


Wyjazd na konferencję “Shared Services & Outsourcing Week” został zrealizowany w ramach projektu „Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej” Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 - Działanie I.4 Promocja i Współpraca komponent Promocja, który jest wdrażany przez Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz przez Wydział Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta - Referat Aktywizacji Gospodarczej, Urząd Miasta Kielce.

 

 


Rok 2010

Czerwcowa misja gospodarcza Miasta Kielce do Chin wypromowała nasze miasto na Dalekim Wschodzie. Stolica regionu świętokrzyskiego przyciąga chińskich przedsiębiorców, zainteresowanych współpracą i wymianą handlową. We wrześniu 2010 Kielce odwiedzili członkowie Stowarzyszenia China Association of Automotive Manufacturers, Special Vehicle Sub-Association (CAAM-SV) z Chin. Misja objęła przyjazd dwóch delegacji, przedstawicieli firm członkowskich, w dniach 22-23 września br. (60 os.) oraz 27-28 września br. (40os).

Organizatorem wyjazdu (a zarazem członkiem CAAM-SV) jest Państwowy Instytut Hanyang Special Purpose Vehicle Institute. Rozmowy o możliwościach nawiązania i rozwoju bilateralnych relacji handlowych pomiędzy firmami chińskimi, które wezmą udział w misji, odbędą się z wybranymi przez nie wcześniej kieleckimi firmami.: Schmidt Polska oraz MOTO - TRUCK, producentami samochodów specjalizowanych.

Przedsiębiorcy chińscy spotkali się z władzami miasta oraz wysłuchali prezentacji kieleckiego Centrum Obsługi Inwestora, Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej czy wójta gminy Morawica, który przedstawił działającą w jego gminie Specjalną Strefę Ekonomiczną. Ponadto swoje swoją ofertę zaprezentowali: Kielecki Park Technologiczny, Port Lotniczy Kielce oraz firmy KH Kipper i Techniks O/B.

Stowarzyszenie CAAM-SV liczy 120 firm członkowskich, znanych na azjatyckim rynku producentów specjalistycznych samochodów. Produkują oni ciężarówki, cysterny, wywrotki, przyczepy, naczepy, samochody dostawcze, wózki itp.

W dniu 8 września 2010 Kielce odwiedziła 7 osobowa delegacja reprezentująca konglomerat Suzhou Group Imp& Exp - jedną z największych chińskich grup przemysłowo - handlowych, znajdującą się w pierwszej 500 największych chińskich przedsiębiorstw, a 10 września dwóch przedstawicieli firmy Hanil Exhibit & Planning z miasta Tianjin.
 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

W dniu 29 lipca 2010 po około rocznym okresie przygotowawczym podpisana została umowa pomiędzy Uniwersytetem im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz firmą niemiecką Phönix GmbH należącą do międzynarodowego koncernu Korian, na realizację praktyk dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu w niemieckich domach opieki.
Ze strony Uniwersytetu umowę podpisała Pani Rektor Prof. zw. dr hab.Regina Renz natomiast ze strony firmy Phönix jej dyrektor Ralf Stiller
W czasie miesięcznego pobytu w Niemczech studenci będą mogli zapoznać się z systemem oraz warunkami pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Pierwsza grupa młodzieży wyjedzie już w październiku br.
Warunkiem wzięcia udziału w praktyce jest skierowanie z uczelni oraz znajomość języka niemieckiego przynajmniej w zakresie podstawowym.
Wynegocjowane warunki umowy pozwolą studentom nie tylko zdobywać wiedzę, ale również i odłożyć trochę pieniędzy.
Organizację rozmów w Polsce oraz w Niemczech jak również negocjacje kontraktowe przeprowadziło Przedstawicielstwo Miasta Kielce w Gotha.

W dniach 15-26.07.2010 na zaproszenie miasta Salzgitter przebywała 10 osobowa delegacja uczniów z VI LO im. J. Słowackiego wraz z dwoma opiekunkami. Uczniowie wzięli udział w międzynarodowym obozie młodzieży. Uczestniczyło w nim ponad 90 uczestników z 10 krajów - Niemcy, Polacy, Węgrzy, Francuzi, Izraelici, Szwedzi, Finowie, Szkoci, Rosjanie, Słowacy). Tematami przewodnimi tegorocznych spotkań była przestępczość wśród młodzieży oraz walka z rasizmem. Uczniowie brali udział w dyskusjach poświęconych tym zagadnieniom jak również zwiedzali Dolną Saksonię i Berlin. W naszej grupie znajdował się zespół muzyczny, który wykonaniem piosenki Urszuli pt. „Konik” zrobił furorę wśród uczestników obozu. Piosenka ta w wersji polskiej francuskiej i niemieckiej stał się hitem campu.
Językiem, w którym porozumiewała się młodzież był angielski. Koszty 10-dniowego pobytu w Niemczech w 100 procentach pokryli niemieccy organizatorzy. Wyjazd mógł dojść do skutku dzięki doskonałej współpracy Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta oraz Przedstawicielstwa Miasta Kielce w Gotha z odpowiednimi wydziałami zarządów miast niemieckich jak również pomocy Pana Prezydenta naszego miasta w zorganizowaniu transportu.

31 maja do 6 czerwca 2010
W związku ze Światową Wystawą EXPO 2010 w dniach od 31 maja do 6 czerwca odbyła się kielecka misja kulturalno – gospodarcza do Chin.

Rok 2009

Konsul Generalny USA Allen Greenberg wraz ze swoimi współpracownikami z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie przebywał 19.11.2009 r.  z jednodniową wizytą w Kielcach. Dyplomata spotkał się w ratuszu z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Złożył także kwiaty pod pomnikiem Homo Homini. Wizyta Konsula związana jest również z faktem, iż województwo świętokrzyskie staje się częścią krakowskiego okręgu konsularnego.

Prezes Targów Kielce zostanie Konsulem Honorowym Republiki Federalnej Niemiec. Pierwszy w historii miasta konsulat powstanie w Kielcach już w październiku. Prezes Zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń przyjął propozycję złożoną przez Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Polsce dr Heine Petersa i 5 października 2009 r. zostanie mianowany Konsulem Honorowym.


Andrzej Mochoń nadal będzie pełnił funkcję prezesa zarządu kieleckiego ośrodka wystawienniczego.


Konsulaty honorowe działają głównie na rzecz współpracy kulturalnej i gospodarczej między krajami. Mają ograniczone uprawnienia - nie wydają wiz, pomagają natomiast obywatelom krajów, które reprezentują.

 


Dr Andrzej Mochoń
Absolwent geologii na Uniwersytecie Wrocławskim, tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1980 r. pracował jako wykładowca geologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. W 1989 r. zaangażował się w budowę jednej z pierwszych uczelni prywatnych w mieście - dzisiejszej Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. W 1993 r. zakładał Świętokrzyską Agencję Rozwoju Regionu, w której kierownicze funkcje pełnił przez 10 lat. Potem 2 lata organizował Geopark. Od 2006 roku kieruje Targami Kielce. Jest jednym z twórców Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego - sztandarowej imprezy targowej w Kielcach.
Ma czwórkę dzieci. Jedną z jego pasji jest nauka języków obcych. Zna: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, uczy się włoskiego. Kocha góry, jest zapalonym narciarzem i łyżwiarzem. Fotografuje - należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest fanem jazzu. 

30.06-06.07.2009
14–osobowa drużyna dziewcząt uczących się w klasie sportowej o profilu piłka ręczna w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 16 w Kielcach na Barwinku wzięła udział w największym na świecie młodzieżowym turnieju piłki ręcznej „PARTILLE CUP” w Goeteborgu, Szwecja (www.partillecup.com). W swoich meczach grupowych Kielczanki zmierzyły się z trzema drużynami z Norwegii (Haslum, Baekkelaget, Lillestrom), dwoma ze Szwecji (Karra, Lugi) oraz jedną chorwacką – RK Pavleki.

 

Drużyna reprezentowała, a zarazem promowała nasze miasto i występowała na boiskach pod nazwą „KIELCE”.
Drużyna „KIELCE” została również wskazana przez organizatorów do pełnienia roli polskiej „reprezentacji narodowej” podczas uroczystego otwarcia turnieju, które odbyło się w obecności 12.000 osób w hali Scandinavium. Mecze turnieju, w którym wzieło udział blisko 800 drużyn z całego świata, rozgrywane będą m.in. na największym stadionie piłkarskim Szwecji – Ulevi.
W ubiegłym roku dziewczęta ze ZSO nr 16 były gospodyniami turnieju rozgrywanego w ramach realizowanego przez miasto Kielce projektu - „Ręka w rękę z piłką ręczną” i podejmowały reprezentacje miast partnerskich Kielc z Budapesztu – Czepel, Winnicy i Sandviken.

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce:

7-9.06.2009
Przyjazd do Kielc 4-osobowej delegacji z Austrii – przedstawicieli miasta Eisenstadt.

Rozmowy dotyczące nawiązania współpracy z miastem Eisenstadt.

18-22.05.2009
Wizyta studyjna w Portugalii w instytucjach zajmujących się kształceniem i rozwojem dzieci w ramach projektu "Laboratorium Zabawy - kształtowanie wśród dzieci postaw proinnowacyjnych".

Głównym celem odbytych spotkań była wymiana know-how, zapoznanie się z programami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży, nawiązanie współpracy z instytucjami w celu przyszłej realizacji projektów międzynarodowych ukierunkowanych na rozwój dzieci i młodzieży, przeniesienie na grunt kielecki ciekawych rozwiązań w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznej na potrzeby dzieci. Wyniki odbytej wizyty studyjnej wykorzystane zostaną przy tworzeniu koncepcji funkcjonalno-przestrzennej zagospodarowania Placu
Wolności16-20.04.2009
Wizyta delegacji z Chin, przedstawiciele przemysłu, regionu Canton, Huadu, Guangzhou, Ren Enjie – przedstawiciel Miasta Kielce w Chinach.

Prezentacja regionów i miast chińskich, ich dynamicznego rozwoju, możliwości eksportu i importu. Miasto Kielce prezentowało plany związane z budową portu lotniczego (aktualnie trwają rozmowy ze spółką Lotnisko Kielce).

24.04.2009
Spotkanie Michaela Traisona (amerykański żyd polskiego pochodzenia) z młodzieżą w LO im. J. Słowackiego na temat kultury i historii żydowskiej.

Ciekawa lekcja historii dla młodzieży, dyskusja na temat stosunków polsko – żydowskich przed i po II wojnie światowej.

05.03.2009
Wizyta Michaela Traisona w sprawach związanych z Shabbatonem

Kolejne ustalenia dotyczące Shabbatonu – imprezy promującej kulturę i historię żydowską, która odbędzie się w październiku 2009r.

Wizyta biznesowa Pana Andrzeja Lubelskiego (Polak od 14 lat mieszkający w Chicago), zainteresowanego założeniem swojej firmy w Polsce.

Pomoc w uruchomieniu biznesu – sieci pralni chemicznych. Aktualnie sprzęt niezbędny do wyposażenia pralni jest magazynowy na terenie TK.

25 – 28.02.2009
Ren Enjie – przedstawiciel Miasta Kielce w Chinach oraz 2 przedstawicieli chińskich przedsiębiorstw branży przemysłowej.
Rozmowy dotyczące współpracy kulturalnej (podjęto kroki w celu znalezienia i sprowadzenia dwóch chińskich tancerzy dla Kieleckiego Teatru Tańca), chęć uruchomienia chińskiej restauracji w Kielcach, zainteresowanie zagranicznych gości opieką medyczną.

Wizyta biznesowa Harolda Beznosa – amerykańskiego biznesmena.

Rozmowy z partnerem biznesowym ze Stanów Zjednoczonych zainteresowanym współpracą ze Świętokrzyskim Centrum OnkologiiRozmowy z partnerem biznesowym ze Stanów Zjednoczonych zainteresowanym współpracą ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii

26.01.2009
Przyjazd do Kielc pana Michaela Traisona (amerykańskiego prawnika, który podejmował w ubiegłym roku w Chicago oficjalną delegację z Kielc) - zainicjował organizację w Kielcach spotkania promującego kulturę i tradycję żydowską – Szabbaton.
Omówienie i przygotowanie kwestii związanych z organizacją imprezy kultury żydowskiej, ustalenie zdań, terminu, wstępnego zarysu programu, włączenie w organizację Szabbatonu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
07-09.01.2009
Wręczenie Ks. Bruno Limie z Włoch Orderu Uśmiechu. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Ks. Bruno Lima wielokrotnie organizował transporty specjalistycznego sprzętu ortopedycznego dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa, który trafiał do Kielc. Dzięki współpracy m.in. z ks. Brunonem Limą w naszym mieście powstał jedyny w Polsce bank sprzętu ortopedycznego.

Rok 2008

Październik 2008
28 października 2008 r. W Kielcach przebywał Ambasador Meksyku Raphael Steger Cataño. Spotkał się w ratuszu z zastępcą prezydenta Kielc Tadeuszem Sayorem. Gość spacerował też ul. Sienkiewicza i zwiedził Muzeum Historii Kielc. Wizyta Ambasdora związana była z wernisażem wystawy "Halloween po meksykańsku" w Muzeum Zabawek i Zabawy. Ekspozycję prezentującą meksykański ołtarz ku czci zmarłych będzie można oglądać w Muzeum do końca listopada.

21 pażdziernika 2008 r. na zaproszenie prezydenta Wojciecha Lubawskiego w Kielcach gościł prezydent rumuńskiego miasta Bacău - Romeo Stavarache. W ratuszu został podpisany list intencyjny o współpracy pomiędzy rumuńskim Bacău a Kielcami. Podstawowym celem tej współpracy ma być wzajemne tworzenie dogodnych warunków dla zagranicznej działalności przedsiębiorców z Bacău i Kielc. Planowana współpraca dotyczyć ma również kultury, sportu i edukacji oraz wspólnego udziału w europejskich projektach.
Rumuński gość w czasie swojej jednodniowej wizyty w Kielcach zwiedził śródmieście i nowoczesne obiekty sportowe oraz spotkał się z przedstawicielami obecnych już w Bacău kieleckich firm - Cersanitu i Barlinka.

(20.10.2008) Urząd Miasta w Kielcach wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących Nr 16 i Kieleckim Stowarzyszeniem Sportowym jest organizatorem Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej Juniorek Młodszych i Młodziczek w ramach projektu "Ręka w rękę z piłką ręczną" finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W turnieju rywalizować będą drużyny z Kielc oraz z miast partnerskich: Winnica z Ukrainy, Budapeszt-Czepel z Węgier i Sandviken ze Szwecji. Zawody rozgrywane będą w dniach 24 - 26 października br. w hali sportowej przy ul. Bocznej w Kielcach.
Projekt „Ręka w rękę z piłką ręczną” realizowany przy finansowym wsparciu ze strony Unii Europejskiej jest odpowiedzią na potrzebę przybliżenia młodzieży idei europejskich oraz ukazania sportu amatorskiego i zawodowego, jako sposobu na życie i karierę zawodową.
Uczestniczki projektu nie tylko rozegrały turniej piłki ręcznej, ale również wzięły udział w spotkaniach i dyskusjach z władzami Kielc i wybitnymi przedstawicielami środowiska sportowego związanymi z piłką ręczną. Spotkania posłużą przybliżeniu uczestnikom podstawowych idei integracji zawartych w "Białej Księdze Unii Europejskiej na temat sportu" oraz stworzą okazję do lepszego poznania różnorodności kulturowej UE.
Projekt został przygotowany wspólnie przez: Urząd Miasta w Kielcach, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16, Kieleckie Stowarzyszenie Sportowe, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach oraz dwa największe kluby piłki ręcznej VIVE Kielce i KSS Kielce.

Wrzesień 2008 
8 września 2008 r. Ambasador Austrii w Polsce Alfred Längle spotkał się w ratuszu z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Dyplomata gościł na odbywającym się w naszym mieście Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
Sierpień 2008
W dniu 20 sierpnia 2008 r. Ambasador Irlandii w Polsce Declan O’Donovan spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Podczas wizyty dyplomaty w naszym miescie i regionie zaplanowane zostały także spotkania z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Maj 2008
6 maja 2008 r. w Pekinie rozpoczęło działalność Biuro Reprezentacyjne Miasta Kielce. Jest to efekt umowy, jaką Kielce podpisały z firmą Heliview w grudniu ubiegłego roku. Firma będzie prowadziła biuro nieodpłatnie, promując nasze miasto w takich dziedzinach jak: gospodarka, handel i rynek wystawienniczy nie tylko w Pekinie, ale całych Chinach
W Kielcach przebywała delegacja z miasta partnerskiego Winnicy. Goście z Ukrainy spotkali się w ratuszu z przedstawicielami władz Kielc. Podczas trzydniowej wizyty omawiane były sprawy dotyczące bezpieczeństwa i organizacji ruchy ulicznego oraz transportu miejskiego w Kielcach. Członkowie delegacji odwiedzili Miejski Zarząd Dróg oraz spotkali się z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego. Jutro gościć będą w Komendzie Miejskiej Policji.

Kwiecień 2008

Przedstawiciele chińskiej firmy mającej swoją filię we Francji gościli 17 kwietnia 2008 r. w Kielcach. W ratuszu przedsiębiorcy spotkali się z zastępcą prezydenta Kielc Tadeuszem Sayorem. Tematem spotkania było przedstawienie działalności firmy i możliwość współpracy z lokalnym biznesem. Miasto zaproponowało, aby Kielce były centrum działalności firmy w Polsce. Grupa z Chin zajmuje się m.in. zatrudnianiem chińskich pracowników na budowach na terenie Unii Europejskiej. W składzie delegacji, która odwiedziła nasze miasto znalazł się także były reprezentant Polski w piłce nożnej Andrzej Szarmach.

(25.04.2008) Kielce zapewniły sobie udział w pracach międzynarodowej sieci tematycznej tworzonej przez miasta europejskie wokół zagadnienia "Rola miasta w zintegrowanym rozwoju regionalnym”. Graz z Austrii, Chalons-en-Champagne z Francji, Oradea z Rumunii, Częstochowa i właśnie Kielce to piątka miastzałożycielskich europejskiej sieci tematycznej, która uzyskała wsparcie finansowe unijnego programu URBACT. Eksperci URBACT uznali na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Program w Paryżu w dniu 18 kwietnia br., że przedstawiony program działania sieci wpisuje się całkowicie w cele URBACT-u.
Program URBACT został utworzony ażeby opracować i wdrażać szczególnie innowacyjne rozwiązania odnowy i rozwoju miast w obszarach gospodarczym i społecznym. Nie można z niego finansować inwestycji, jest to program służący wymianie doświadczeń i wspólnemu wypracowywaniu nowych rozwiązań w zakresie działania samorządów miejskich.
Miasta założycielskie sieci wyłoniły wspólne obszary zainteresowania sieci. Są to m.in.: wsparcie zintegrowanego rozwoju miast oraz ich okolic poprzez poprawę współpracy pomiędzy dużymi miastami oraz mniejszymi gminami, a także analiza struktur i procesów współpracy miast i gmin z istniejących i potencjalnych obszarów metropolitalnych. Miasta członkowskie sieci będą poszukiwały „najlepszych praktyk” zarządzania obszarami metropolitalnymi oraz metod budowania atmosfery zaufania we współpracy gmin, regionów, partnerów społecznych. Na pewno pojawią się też nowe i szczegółowe zagadnienia.
Liderem sieci jest Miasto Graz, docelowo sieć będzie liczyła najwyżej 12-tu członków. Miasta założycielskie mają teraz pół roku na opracowanie i przesłanie pełnego projektu do Paryża.

Rok 2007

Październik 2007 
31 października 2007 r. eksperci Komisji Europejskiej John Oakshott, Roelof-Jan Molemaker i Frank Elder przebywali w Kielcach z dwudniową wizytą. Goście ocenili projekt "Regionalny Port Lotniczy Kielce". Obejrzeli tereny przeznaczone pod budowę lotniska w Obicach – miejsce lokalizacji pasa startowego, ukształtowanie terenu, przeanalizowali też "Raport oddziaływania na środowisko". Goście spotkali się również z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego i przedstawicielami kieleckiego biznesu. Wstępna ocena ekspertów była gotowa za tydzień. Ostateczny dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej za trzy tygodnie - zapowiadali eksperci.

W dniu 11 października 2007 r. z ambasadorem Chińskiej Republiki w Polsce spotkał się w Warszawie prezydent Kielc. Wojciech Lubawski przedstawił propozycje rozwoju współpracy pomiędzy naszym miastem a firmami chińskimi. Pan Sun Rongmin odniósł się z aprobatą do podjętych inicjatyw i przyjął zaproszenie do Kielc.
Władze miasta popierają działania podejmowane w celu intensyfikacji kontaktów gospodarczych z dynamicznie rozwijającymi się krajami azjatyckimi. W maju br. w Kielcach odbyła się pierwsza edycja Targów i Konferencji AMEE (Asia Meets Eastern Europe) pod patronatem prezydenta Kielc.
Prowadzono rozmowy o współpracy z chińskimi firmami, m.in. przedstawicielami China International Industry & Comerce Co., Ltd. oraz Ershisanye Construction Group.
W sierpniu 2007r. delegacja gospodarcza z Kielc, na czele z prezydentem Wojciechem Lubawskim, odbyła niezwykle owocną wizytę w Pekinie. Kielczanie i pekińczycy uzgodnili w stolicy Chin zasady współpracy. Podpisano deklarację o utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa w Polsce z siedzibą w Kielcach. Będzie mieć profil budowlany.
W sierpniu br. delegacja gospodarcza z Kielc, na czele z prezydentem Wojciechem Lubawskim, odbyła niezwykle owocną wizytę w Pekinie. Kielczanie i pekińczycy uzgodnili w stolicy Chin zasady współpracy. Podpisano deklarację o utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa w Polsce z siedzibą w Kielcach. Będzie mieć profil budowlany.
Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia w Kielcach Polsko - Chińskiego Parku Biznesu. Ma to być miejsce, w którym chińskie firmy będą przygotowywać się do wejścia na europejski rynek. Partnerzy chińscy będą mogli liczyć na pełne wsparcie od strony prawnej, księgowej jak również logistycznej. (więcej na stronie: www.businesschina.kielce.eu)

Delegacja samorządowców z Serbii odwiedziła Urząd Miasta 11 października 2007 r. Wizyta była jednym z punktów projektu pt. "Świętokrzyskie dla Serbii - przejrzyste praktyki samorządowe" realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Głównym celem tego przedsięwzięcia było przekazanie najlepszych polskich doświadczeń w zakresie funkcjonowania jednostek na najniższym szczeblu administracji publicznej opartych na przejrzystości, fachowości i jawności ich funkcjonowania. Założeniem programu było poznanie przez serbskich samorządowców praktycznej strony działania świetokrzyskich urzędów - lauretaów ogólnopolskiego Programu "Przejrzysta Polska". W programie wizty w ratuszu jest m.in.: przedstawienie struktury Urzędu Miasta, a także omówienie głównych założeń Systemu Zarządzania Jakością w Urzędzie oraz Programu Przejrzysta Polska. W ratuszu gości przywitał zastępca prezydenta Kielc Czesław Gruszewski.

10.10.2007 r.

Polsko - Chiński Park Biznesu powstanie w Kielcach. Ma to być miejsce, w którym chińskie firmy będą przygotowywać się do wejścia na europejski rynek. Park będzie mieć swą siedzibę w budynku przy ulicy Mielczarskiego 45, który Miasto przejęło od Akademii Świętokrzyskiej. Będą tam prowadzone prace przygotowawcze do tworzenia podmiotów, zgodnie z kodeksem spółek handlowych, w oparciu o przepisy obowiązujące na polskim rynku.
Partnerzy chińscy będą mogli liczyć na pełne wsparcie od strony prawnej, księgowej jak również logistycznej. Zakłada się, że tworzone spółki przebywałyby w Parku tak długo, dopóki nie wynajęłyby lub wybudowały samodzielnego biura na terenie Polski. Chińskie firmy mają płacić za dzierżawę pomieszczeń, w budynku przy ul. Mielczarskiego.
W utworzenie Parku zaangażowała się już Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Przedsięwzięcie będzie promowane wśród samorządów, delegacji biznesowych i gości targowych odwiedzających Polskę.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski spotkał się w sprawie Polsko - Chińskiego Parku Biznesu z ambasadorem Chin w Warszawie.

Wrzesień 2007

W dniu 4 września 2007 r. delegacja amerykańska na czele z Claudem Boltonem - zastępcą sekretarza Armii USA oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski i prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń złożyli kwiaty pod pomnikiem Homo - Homini przy ulicy Ściegiennego w Kielcach.

Spotkanie w China Development...
Rozmowy z China Minmetals...
Podpisanie umowy zTianyi Wang...
Powitanie prezydenta Kielc...

Sierpień 2007
7.08.2007

Czteroosobowa delegacja gospodarcza z Kielc, na czele z prezydentem Wojciechem Lubawskim, odbyła w pierwszych dniach sierpnia niezwykle owocną wizytę w Pekinie. Po trzykrotnym wcześniejszym spotkaniu w Polsce z przedstawicielami firmy China International Industry & Comerce Co., Ltd. kielczanie i pekińczycy uzgodnili w stolicy Chin zasady współpracy. W obecności kilkudziesięcioosobowej reprezentacji CIIC, prezes tej firmy dr Tianyi Wang oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski, podpisali deklarację o utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa w Polsce z siedzibą w Kielcach, o profilu budowlanym. Koncern CIIC jest ogromnym organizmem budowlanym, uczestniczącym w realizacji 17 obiektów olimpijskich (na 31) w Chinach, jego pracownicy są również znani i sprawdzeni w wielu krajach świata.
W spotkaniu uczestniczył, bardzo popularny w Chinach, Minister ds. Przedsiębiorstw Prywatnych, Pan Hu Deping. Biorąc pod uwagę, że aktualnie blisko 70% chińskich przedsiębiorstw to firmy prywatne, jest on bardzo ważną osobą w rządzie tego kraju
Delegacja Kielc z niezwykłymi honorami została przyjęta przez ścisłe kierownictwo China Development Bank – szefa Jianping Zhao, Dyrektora International Finance Departament Weng Zhiweian oraz szefa Yuan Jian Liangan i jego zastępcę Hu Bziem z zespołu Central Europe Projekt Development Team. Poza deklaracją władz Banku zainteresowania naszym krajem, strony rozmawiały o konkretnych inwestycjach i projektach, które prezydent – nie chcąc zdradzać szczegółów – nazwał niezwykle obiecującymi.
Kilka godzin trwało spotkanie z firmą China Minmetals Corporation. To koncern hutniczo-budowlany mający swoją siedzibę w mieście Changsha. Wiceprezes Ning Heniu wykazywał ogromne zainteresowanie inwestowaniem w rynek polski. Firma specjalizuje się w budowlach podziemnych, mostach i drogach.
Następnym partnerem delegacji kieleckiej byli przedstawiciele producenta maszyn drogowych ZOOMLION. Produkty tego koncernu mają wszelkie certyfikaty UE. Wstępnie uzgodniono dystrybucję, system serwisów gwarancyjnych, w przyszłości montaż maszyn w Kielcach, obejmując swym zasięgiem całą Europę.
Nawiązanie współpracy z firmą Bejjing HeliView International Exhibition Co., Ltd. jest ogromną szansą na dynamiczny rozwój Targów Kielce. Prezydent Lubawski rozmawiał z jej szefami - panami Ren Enjie i Yang Yufeng. Partnerzy Chińscy przystali na wstępne warunki współpracy. Zakreślono dwuletni zakres wspólnych działań.
Na zakończenie swojego pobytu w Pekinie delegacja kielecka odwiedziła Ambasadora Polski w Chinach J.E. Krzysztofa Szumskiego i w obecności Konsula ds. ekonomicznych Marka Łyżwy i Sekretarza Ambasady Pawła Milewskiego, ustalono zasady wzajemnych konsultacji oraz współpracy.
Prezydent Kielc oświadczył, że bez szybkiej, zdecydowanej pomocy chińskich firm budowlanych, głównie drogowych, pieniądze przyznane nam przez UE (2007-2013) zostaną mniej efektywnie, lub w absolutnie niewystarczającym stopniu wykorzystane. Na pytanie o swoje wrażenia z pobytu w Pekinie, Wojciech Lubawski odpowiedział - Szkoda, że przez ostatnie kilkanaście lat ocenialiśmy Chińczyków poprzez T-shirty kupowane w Tuszynie lub na Stadionie Dziesięciolecia. To kraj o niezwykłych osiągnięciach gospodarczych, w których wolny rynek jest fundamentem. Dawno zrozumieli to Amerykanie. Dzisiaj dla Chińczyków najatrakcyjniejszym krajem dla inwestycji jest Rosja. A Polska? To wymawiane przez nich słowo Boland - nic nie znaczy. Nie, dlatego, że nas lekceważą, czy się boją. Oni nas nie znają. Jak mają znać, jeżeli nie znalazłem jednej publikacji, jednego przewodnika czy folderu o Polsce w języku chińskim. Nie zapominajmy, że jest to kraj o niezwykłych zasobach finansowych. I coraz częściej Chińczycy swoje ciężko zarobione pieniądze chcą wydawać nie tylko na inwestycje, ale również na dobra materialne, wycieczki, hotele i dobre restauracje.
Ostatnia delegacja z Kielc jest jednym z elementów strategii stolicy województwa świętokrzyskiego. Władze Miasta zapowiedziały także, poza działaniami gospodarczymi, szereg przedsięwzięć z obszaru kultury i edukacji.

Dnia 1 sierpnia 2007 r. w Pekinie została podpisana umowa pomiędzy chińską firmą China International Industry and Commerce (Group) Co. Ltd. a Miastem Kielce, reprezentowanym przez prezydenta Wojciecha Lubawskiego. W umowie strony zobowiązały się do zawarcia spółki z o.o. z siedzibą w Kielcach, która będzie spółka wykonawczą, budowlaną. Podpisanie dokumentu odbyło się w obecności chińskiego ministra odpowiedzialnego za sektor prywatnych przedsiębiorstw Hu Depinga i dużej grupy pekińskich przedsiębiorców.
CIIC Group jest liczącym się na rynku chińskim konglomeratem kilkunastu przedsiębiorstw, zajmującym się m.in. budową centrów biznesowych, ośrodków hotelowych, restauracji.

Lipiec 2007

Lakiernia dla młodych twórców Fundacja Kultury Wici otworzyła (6.07.2007 r.)nową galerię. "Lakiernia” mieścić się będzie w pomieszczeniach przemysłowych na Bazie Zbożowej. Wernisaż pierwszej wystawy fotografii o tajemniczej nazwie "PISS-OFF” zaplanowano na 7 lipca na godz. 18. Pierwsza wystawa prezentowała fotografie trzech artystek: kielczanki Katarzyny Rostockiej, Szwedki Marii Dahlberg i Włoszki Simony Bianchi. PISS-OFF to inaczej: Poland-Italy-Sweden Society OFF. Podczas wernisażu odbył się koncert polsko-włosko-kanadyjskiej kombinacji muzycznej w składzie: Lemonic, Dege, Sznurek, Eskimos i Luca.
Fundacja Kultury Wici zaprosiła także do zorganizowania autorskich wystaw 4 finalistów konkursu "Kieleckie Inaczej”: Kingę Kardynał, Jakuba Borsa, Wiktora Moderau i Pawła Herzoga. - Chcemy, aby galeria służyła głównie młodym artystom, którzy dopiero rozpoczynają karierę i mają trudności, aby publicznie prezentować swoje prace w innych kieleckich galeriach. Liczymy, że Lakiernia stanie się inkubatorem wielkich talentów, a dzięki naszym wystawom nowi artyści dołączą do grona kieleckich sław - opowiadał Rafał Nowak, wiceprezes Fundacji Kultury Wici. - Sądzę, że dzięki współpracy Kielc z miastami partnerskimi, tj. Orange we Francji, Gotha w Niemczech, możliwa stanie się wymiana wystaw i prac - dodaje. - Każda z przygotowanych wystaw może pojechać za granicę. W zamian miasto, do którego trafi nasza wystawa, mogłoby przysłać nam prace swoich młodych, zdolnych.
Galeria “Lakiernia” to na razie kilkunastometrowe pomieszczenie, w którym Fundacja prezentować będzie głównie fotografie. Prawdopodobnie już jesienią po remoncie otwarte zostanie drugie pomieszczenie dużo większych rozmiarów, które umożliwi większe zróżnicowanie programu Galerii.

3 lipca 2007 r. delegacja z bułgarskiego miasta Pernik przebywała z wizytą w Kielcach. Goście spotkali się w ratuszu z prezydentem Wojciechem Lubawskim.
Czerwiec 2007
29 czerwca 2007 r. przedstawiciele Ershisanye Construction Group z Chin przebywali z wizytą w Kielcach. W ratuszu goście spotkali się z prezydentem Wojciechem Lubawskim.

Kwiecień 2007 
W dniu 2 kwietnia 2007 r.na zaproszenie prezydenta Kielc z wizytą w naszym mieście przebywali przedstawiciele China International Industry and Commerce (Group) Co. Ltd. W ratuszu goście z Chin spotkali się z władzami Kielc i uczestniczyli w rozmowach o wzajemnej współpracy. W programie wizyty znalazło się także spotkanie z wojewodą świętokrzyskim. CIIC Group jest liczącym się na rynku chińskim konglomeratem kilkunastu przedsiębiorstw, zajmującym się m.in. budową centrów biznesowych, ośrodków hotelowych, restauracji.

Marzec 2007

Kielce promowały się na ITB Berlin. Międzynarodowe Targi Turystyczne, największa impreza tej branży, odbyły się w dniach 7 - 11 marca. W tegorocznej, 41. edycji zaprezentowało się ponad 10.000 wystawców z ponad 180 krajów. Około 25% to wystawcy z zagranicy, w tym Polska. Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego miały do dyspozycji stoisko nr 33 w pawilonie 15.1. Pracownicy ratusza zabrali około 400 kg materiałów promocyjnych. Goście targów w Berlinie otrzymali m.in. foldery w języku niemieckim: "Kielce - 7 km do Raju", "Kielce - Świętokrzyskie", turystyczny plan miasta, mapy turystyczne - "Kieleckie zabytki" oraz widokówki.

Rok 2006

Wrzesień 2006 
W dniu 4 września 2006 r. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Victor Ashe gościł w ratuszu, gdzie spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Dyplomata bierze udział w rozpoczętym w Kielcach XIV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

Lipiec 2006
W dniu 28 lipca 2006 r. Prezydent Kielc spotkał się z grupą około 30 skautów z Londynu, którzy przebywali w Kielcach na zaproszenie Domu Harcerza im. Natalii Machałowej w Białogonie. Współpraca harcerzy ze skautami rozwijana jest od 1999 roku. Młodzież odwiedzała się już dwukrotnie. Szef angielskiej grupy, Andrew podkreśllił– Wiele nas łączy. W naszej pamięci na zawsze pozostaną wszystkie smaki, zapachy i widoki Kielecczyzny, ale najbardziej zapamiętamy te wspólnie spędzone chwile. W programie pobytu skautów z Anglii, którzy goszczą w Kielcach od 26 lipca, znalazło się zwiedzanie miasta i okolic. - Życzę, abyście przede wszystkim rozpoznali tutaj dobrych ludzi, których w Polsce i Kielcach jest wielu. Wierzę, że będziecie w przyszłości wracać do Kielc, bo to piękne, wyjątkowo urokliwie położone miasto - powiedział Prezydent Wojciech Lubawski. 1 sierpnia angielscy skauci wzięli udział w obchodach 62. rocznicy powstania warszawskiego, a dzień później wyjechali zwiedzać Kraków, Zakopane, Wieliczkę i Tatry.

24 lipca 2006 r. Międzynarodowa grupa biorąca udział w wymianie młodzieżowej "Look what my art is" zwiedziła Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach i wzięła udział w zajęciach artystycznych zorganizowanych na dziedzińcu Muzeum. Młodzi ludzie zaprezentowali zabawy charakterystyczne dla każdego z krajów, namalowali wielki obraz na dużych kartonach (w godz. 14.30-17.00). Młodzież z 3 krajów Europy: Bułgarii, Estonii, Łotwy przyjechała do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Edukacja przez Internet. Międzynarodowe spotkanie odbyło się w dniach 22 - 31 lipca w Świętej Katarzynie. Główną ideą wymiany młodzieżowej było propagowanie i rozpowszechnianie sztuki przez internet. Młodzi ludzie uczestniczyli w warsztatach, akcjach plastycznych, zajęciach przygotowanych przez grupy z każdego kraju. Dzięki nim uczestnicy mieli szansę na poznanie siebie, ale i zrozumienie różnic kulturowych, jakie ich dzielą
W planach były m.in. warsztaty origami, przygotowane przez polską grupę, warsztaty teatralne prowadzone przez grupę bułgarską, zajęcia z kreatywnego pisania (Loesje- Łotwa), budowa modeli zamków, tworzenie pacynek i innych lalek teatralnych, wiele innych działań artystycznych. Stowarzyszenie Edukacja przez Internet przygotowało dla uczestników spotkania także kurs tworzenia stron internetowych. Wszystkie wykonane prace zostały sfotografowane, a ich zdjęcia znalazły się w internetowej galerii. Modele zamków Stowarzyszenie zostały przekazane do Muzeum Zabawek i Zabawy. Wzięli udział w IV edycji konkursu "Zabawka Przyjazna Dziecku". Inicjatywa Stowarzyszenia Edukacja przez Internet "Look what my art. is" finansowana jest ze środków Unii Europejskiejw ramach Programu Młodzież Akcja 1. Wizyta w Muzeum Zabawek i Zabawy jest początkiem współpracy pomiędzy placówką a Stowarzyszeniem Edukacja przez Internet
Więcej informacji na stronie internetowej: www.epi.org.pl  

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571