Europejska Stolica Młodzieży 2029: dodatkowa szansa dla NGO

Miasto Kielce znalazło się na shortliście miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2029 – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez Europejskie Forum Młodzieży. To ogromny sukces i jednocześnie szansa na dalszy rozwój działań na rzecz młodych ludzi w naszym mieście.

Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to nie tylko rok wydarzeń, ale przede wszystkim długofalowy proces wzmacniania roli młodych mieszkańców w życiu miasta - poprzez rozwój polityk młodzieżowych, tworzenie przestrzeni do działania oraz realne włączanie młodzieży w procesy decyzyjne.

Kielce przygotowują obecnie aplikację do kolejnego etapu konkursu:
• złożenie aplikacji do II rundy – do 18 czerwca 2026 r.,
• złożenie aplikacji finałowej – do 6 października 2026 r.

Proces tworzenia Europejskiej Stolicy Młodzieży opiera się na współpracy i partnerstwie. Dlatego – wychodząc naprzeciw organizacjom i podmiotom, które nie miały wcześniej możliwości zaangażowania się lub którym informacja o naborze mogła umknąć – otwieramy dodatkową możliwość dołączenia do partnerstwa.

Dodatkowa możliwość dołączenia do partnerstwa społecznego

Zapraszamy organizacje pozarządowe z Kielc i regionu do włączenia się w proces przygotowania aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2029.

Zależy nam na budowie szerokiej, zaangażowanej koalicji, która będzie współtworzyć wizję działań na rzecz młodych ludzi w Kielcach – nie tylko na etapie aplikacji, ale również w dalszej perspektywie.

Szukamy partnerów, którzy chcą:
• współtworzyć działania i inicjatywy skierowane do młodzieży,
• wnieść swoją wiedzę, doświadczenie i pomysły,
• aktywnie uczestniczyć w spotkaniach i pracach koncepcyjnych,
• współpracować z innymi podmiotami oraz młodymi ludźmi.

Dlaczego warto?

Udział w procesie Europejskiej Stolicy Młodzieży 2029 to dla organizacji pozarządowych szansa na:

• realny wpływ na kierunki rozwoju polityki młodzieżowej w Kielcach,
• rozwój współpracy z Miastem Kielce, organizacjami społecznymi i instytucjami,
• zwiększenie widoczności działań organizacji na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim,
• nawiązywanie nowych partnerstw i kontaktów międzynarodowych,
• włączanie własnych inicjatyw w szersze działania miejskie i europejskie,
• możliwość wspólnego przygotowywania projektów i aplikowania o środki zewnętrzne
• rozwój kompetencji zespołu, wolontariuszy i młodych osób współpracujących z organizacją.

Dołącz do partnerstwa

Jeśli nie udało Ci się zgłosić wcześniej lub dopiero teraz dowiedziałeś/-aś się o możliwości udziału – to dobry moment, aby dołączyć do procesu współtworzenia Europejskiej Stolicy Młodzieży 2029.

Szczegóły naboru oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się poniżej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej - https://bipum.kielce.eu/urzad-miasta-kielce/ogloszenia-obwieszczenia/pozostale-ogloszenia-obwieszczenia/ogloszenie-otwartego-naboru-uzupelniajacego-na-partnera-w-celu-przygotowania-aplikacji-o-tytul-europejskiej-stolicy-mlodziezy-2029-dla-kielc.html 

Na zgłoszenia czekamy do 7 czerwca 2026 r.

Pliki do pobrania

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. nabor_na_partnera.pdf PDF 293.6 KB
2. nabor_partnera_oferta.docx DOCX 165.28 KB