Do tegorocznego konkursu zgłoszono 241 prac autorstwa 107 artystek i artystów. Do wystawy pokonkursowej, która prezentowana jest w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach, zakwalifikowano 114 prac - 72 autorów. Wybrane realizacje prezentują szerokie spektrum mediów, technik i strategii artystycznych - od malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii po obiekty, instalacje oraz działania interdyscyplinarne.
Oceny prac zgłoszonych do 49. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie” dokonało Jury w składzie: prof. Piotr Jargusz - przewodniczący, dr hab. Marcin Białas i Marta Czyż.
Olga Grabiwoda, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach zaznaczyła, że choć konkurs „Przedwiośnie” odbywa się od niemal poł wieku, w tym roku zyskał nieco inny charakter.
- Tym razem nasza wystawa jest nie tylko zapisem, czy przeglądem postaw twórczych, ale próbą pogłębionego spojrzenia na sztukę. Staraliśmy się zachęcić artystów, aby spojrzeli na swoją twórczość, jak na narzędzie poznania, czy proces badawczy. Temu miał służyć po raz pierwszy w historii konkursu podany temat, który oczywiście był dość szeroki, dający sporo przestrzeni do interpretacji, ale jednak mam nadzieję, pozwolił artystom na przemyślenia twórcze właśnie w kontekście zmiany. Dlatego też na wystawie znajdują się prace, które mówią o zmianie, zmianie biologicznej, materialnej, czy emocjonalnej – mówiła Olga Grabiwoda.
Laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Kielce i zdobywczynią GRAND PRIX została kielczanka Agata Tusień, studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, za pracę „Widoczek”, czyli poziomą instalację wykonaną w technice własnej o wymiarach 2 m x 2 m.
- To praca związana z moimi przeżyciami z dzieciństwa. Nawiązuje do radosnej zabawy, podczas której dzieci budują kolarze z różnych naturalnych elementów, oddając się twórczej fantazji. Jednak często ta ich spontaniczna twórczość zostaje ukryta, a talenty zakopywane. Moja praca jest próbą „odkopania” tego, co ukryte po to, aby móc się realizować w przestrzeni sztuki. Właśnie takiego procesu doświadczyłam w swoim życiu artystycznym – mówi Agata Tusień.
Materiały wykorzystane do stworzenia instalacji również mają osobiste znaczenie dla artystki.
- Są tutaj ubranka dla lalek, które uszyłam jako mała dziewczynka. Wtedy marzyłam, aby zostać projektantką. Moje życie się potoczyło inaczej, pod presją otoczenia zrezygnowałam z realizacji swoich marzeń. Istotna jest także ziemia, którą wykorzystałam. Przywiozłam ją z kilku ważnych dla mnie miejsc m.in. z rodzinnego osiedla oraz z obecnego miejsca zamieszkania – zaznaczyła.
Wystawa dostępna będzie do 27 czerwca, wtedy odbędzie się jej finisaż oraz premiera katalogu.
Nagrody konkursowe
Nagroda Prezydenta Miasta Kielce GRAND PRIX - dla Agaty Tusień za pracę „Widoczek”
Nagroda Targów Kielce - dla Pawła Rajcy za pracę „Geometria pseudorozmaitości”
Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach - dla Kamili Kabały za pracę „Makieta pamięci. Biografia Jadwigi Trzcińskiej wyrażona poprzez przestrzeń”
Nagroda Wojewody Świętokrzyskiego - dla Małgorzaty Bieleckiej za pracę „We Women”
Nagroda Wodociągów Kieleckich - dla Wojciecha Domagalskiego za pracę „Fontanna Brudnych Naczyń”
Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój - dla Martyny Pauli za pracę „Podstawowe potrzeby”
Nagroda Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej - dla Radosława Boszczyka za pracę „Czarny Lakier”
Nagroda Galerii Echo - dla Krzysztofa Zająca za pracę „Sprawy Wewnętrzne”
Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu - dla Joanny Małeckiej za pracę „Jestem Tu i Teraz”
Nagroda TVP3 - dla Macieja Zdanowicza za pracę „Tabula Salina”
Nagroda Wójta Gminy Masłów - dla Waldemara Musika za pracę „Wiersz”
Nagrody specjalne
Nagroda Hotelu Bristol Busko ART & Medical Spa w Busku-Zdroju – weekend dla 2 osób w Hotelu Bristol Busko ART & Medical SPA i prezentacja prac - dla Ewy Łuczywo-Nowak za pracę „Imago – Stworzenie Człowieka”
Nagroda Domu Środowisk Twórczych – wystawa dla Szymona Ubermana za pracę „Noise In the Shell z cyklu Fantomatyki”
Związek Polskich Artystów Plastyków Oddział w Kielcach – wystawa w galerii ZPAP oddział Kielce dla Andrzeja Brzegowego za pracę „Stypa”