Maj to miesiąc szczególny dla całej braci strażackiej to czas uroczystych apeli, awansów i oznaczeń, ale również okazja do refleksji nad powołaniem, które każdego dnia realizują funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych.
W środę 20 maja na placu przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kielcach odbyły się miejskie obchody Dnia Strażaka. Podczas wydarzenia wręczono awanse i odznaczenia kieleckim strażakom wyróżniającym się służbą, zaangażowaniem i profesjonalizmem odbyło się również ślubowanie.
Wydarzenie było nie tylko okazją do wyróżnienia zasłużonych, ale też przypomnieniem roli, jaką strażacy odgrywają w zapewnianiu bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
Tegorocznym obchodom towarzyszył piknik edukacyjny Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Można było porozmawiać ze strażakami, a także nauczyć się podstaw udzielania pierwszej pomocy, dowiedzieć się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia (pożar, wypadek, ewakuacja) oraz, co to jest plecak ewakuacyjny.