Kolejna edycja Szkoły Otwartego Umysłu

Od 31 sierpnia do 6 września w Kielcach i Chęcinach odbyła się kolejna, 32. edycja Szkoły Otwartego Umysłu. W tym roku motywem przewodnim był problem wpływu przestrzeni na doświadczenie i światopogląd ludzki – „Homo Locus vs. Homo Viator”. To rozważania pomiędzy człowiekiem ustabilizowanym, domownikiem, a podróżnikiem i poszukiwaczem nowych doznań. W zajęciach uczestniczyło ponad 30 studentów, doktorantów i ich opiekunów naukowych z 9 uczelni i 8 miast trzech krajów – Polski, Ukrainy i Litwy.

Każda edycja posiada rozbudowany program, na który składają się m.in.: konferencja naukowa studentów i doktorantów, wieczory, w trakcie których uczestnicy poznają zwyczaje i kulturę różnych krajów, zwiedzanie muzeów i atrakcji przyrodniczych Kielc i okolic oraz spotkania z ludnością lokalną (w tym z młodzieżą szkolną i akademicką oraz z Uniwersytetem III wieku). W ramach projektu przewidziano też imprezy sportowe i wieczory integracyjne.

Tradycja Szkoły Otwartego Umysłu sięga 2008 r., gdy grupa studentów obecnego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zaproponowała utworzenie warsztatów metodologii. Od tamtej pory projekt stale się rozrasta, podobnie jak liczba zaangażowanych podmiotów, która obejmuje już kilkadziesiąt instytucji, głównie uczelni i organizacji pozarządowych z kraju i zagranicy.

Jak co roku, już od wielu lat, Miasto Kielce aktywnie wspiera organizację Szkoły Otwartego Umysłu, włączając się finansowo jak i organizacyjnie.