Kolejne umowy w ramach programu „Kielce bez dziur” podpisane. Na Fosforytowej i Malików będzie nowy asfalt

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach podpisał umowy z wykonawcą – firmą TRAKT – na realizację remontów nakładkowych na ulicach Fosforytowej i Malików. Prace ruszą niebawem, a ich finał zaplanowano na sierpień tego roku.

Dzięki tym inwestycjom przejazd przez zachodnią część miasta stanie się zdecydowanie płynniejszy, a infrastruktura będzie bezpieczniejsza zarówno dla kierowców, jak i pieszych.

Ulica Fosforytowa – nowy komfort na półkilometrowym odcinku

Remont obejmie odcinek o długości ok. 510 metrów – od ul. Podklasztornej do skrzyżowania z ul. Krzemionkową. Głównym celem jest całkowita wymiana zniszczonej nawierzchni. Zakres zaplanowanych prac obejmuje: usunięcie starej, zużytej warstwy asfaltu, wzmocnienie jezdni poprzez zastosowanie specjalnej siatki przeciw spękaniom, ułożenie nowych warstw bitumicznych – warstwy wiążącej oraz ścieralnej. Przewidziano także regulacje studzienek i wpustów kanalizacyjnych, punktową wymianę krawężników oraz ułożenie nowej kostki na chodnikach przy przejściach dla pieszych. Prace wykończeniowe obejmą odnowienie oznakowania poziomego oraz progów zwalniających.

Koszt inwestycji to 872 995,44 zł, a termin realizacji przypada na połowę sierpnia 2026 r.

Ulica Malików – bezpieczniej i płynniej na blisko 800 metrach

Na ulicy Malików drogowcy odnowią odcinek od skrzyżowania z Aleją Szajnowicza-Iwanowa do ul. Kolejarzy. Tu również zakres zaplanowanych prac zakłada frezowanie starego asfaltu, a następnie wzmocnienie konstrukcji drogi specjalną siatką zwiększającą odporność na uszkodzenia i ułożenie nowych warstw bitumicznych (wiążącej i ścieralnej). Wszędzie tam, gdzie to konieczne przeprowadzone będą prace brukarskie przy krawężnikach i przejściach dla pieszych. Regulacji zostaną poddane elementy infrastruktury podziemnej (studzienki i wpusty). Na koniec odnowione zostanie oznakowanie poziome oraz zamontowane będą nowe progi zwalniające.

Koszt inwestycji wyniesie 1 187 800,69 PLN. Termin realizacji: początek sierpnia 2026 r.

Stan programu „Kielce bez dziur”

Plan naprawy kieleckich dróg w systemie nakładkowym sukcesywnie posuwa się naprzód. Programem objęto już łącznie 7 ulic, z czego:
– prace w toku: ul. Warszawska oraz ul. Batalionów Chłopskich.
– umowy podpisane: ul. Fosforytowa oraz ul. Malików.
– w procedurze przetargowej: ul. Wrzosowa, ul. Nowaka-Jeziorańskiego oraz ul. Jagiellońska.