Niskie stany zapasów krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje o oddawanie krwi. Według stanu z 12 maja na godzinę 8.00, zapasy wielu grup krwi są na wyczerpaniu. Sytuacja jest szczególnie trudna dla czterech grup: A Rh-, B Rh-, AB Rh- oraz 0 Rh-, których zapasy spadły do poziomu niskiego.

Średnia dostępność dotyczy grup A Rh+ oraz B Rh+, natomiast w stanie zadowalającym znajdują się grupy AB Rh+ oraz 0 Rh+. Obecnie żadna z grup krwi nie znajduje się w stanie wysokiego magazynowania.

Kto może zostać krwiodawcą?

Dawcą krwi może zostać osoba zdrowa, która: ukończyła 18 lat, waży co najmniej 50 kg.

Przed wizytą w Centrum należy zjeść lekki, niskotłuszczowy posiłek i zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Uprawnienia przysługujące dawcom:

Bezpłatny 30-dniowy bilet komunikacji miejskiej na terenie Miasta Kielce,

Zwrot kosztów dojazdu do najbliższej placówki służby krwi RCKiK.

Godziny rejestracji dawców (ul. Jagiellońska 66):

Poniedziałki, wtorki i piątki: 7.00 – 14.00 (Centrum otwarte do 15.00),

Środy: 7.00 – 16.30 (Centrum otwarte do 17.00),

Czwartki: 6.30 – 14.00 (Centrum otwarte do 15.00).