Ponad 1580 uczniów ostatnich klas kieleckich szkół podstawowych rozpoczęło dziś trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Sprawdzian z kilku lat nauki zaczyna się od języka polskiego. We wtorek młodzi ludzie zmierzą się z arkuszem z matematyki, a w środę z języka obcego. Wyniki znane będą w pierwszych dniach lipca.
Dodatkowy termin egzaminu dla uczniów, którzy nie mogli przystąpić do egzaminu głównego z powodów losowych lub zdrowotnych, wyznaczono w dniach od 8 do 10 czerwca br., a 3 lipca znane będą wyniki. Arkusze i wszystkie informacje dostępne są na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Egzamin ósmoklasisty to ważny czas dla uczniów kończących naukę w szkołach podstawowych. Wyniki testów mają duże znaczenie dla ich dalszej edukacji, głównie podczas naboru do szkół ponadpodstawowych. Proces ten rozpocznie się już 18 maja.
Na potrzeby tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych miasto Kielce przygotowało 3047 miejsc dla kandydatów w 94 oddziałach klas pierwszych, w tym: 50 oddziałów w liceach ogólnokształcących, 38 oddziałów w technikach i 6 oddziałów w branżowych szkołach I stopnia.