O współczesnych zagrożeniach, na które narażone są dzieci i młodzież rozmawiać będą specjaliści z dziedziny psychologii, psychoterapii i profilaktyki uzależnień w poniedziałek 18 maja podczas konferencji organizowanej w ramach 23. Świętokrzyskich Dni Profilaktyki w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.
Świętokrzyskie Dni Profilaktyki organizowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego, Miasto Kielce oraz Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji od lat integrują wspólne działania administracji publicznej, środowiska naukowego oraz specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, profilaktyką uzależnień i wsparciem rodzin.
- Zdrowie psychiczne jest ogromnym wyzwaniem współczesności, dlatego bardzo się cieszę, że po raz kolejny łączymy siły w tworzeniu wydarzenia, które w sposób praktyczny przekłada się na pracę specjalistów, a tym samym na pomoc osobom dotkniętym tego typu problemami – mówiła prezydentka Kielc Agata Wojda.
W czasie konferencji zaprezentowane zostanie wydawnictwo „Negatywne doświadczenia dzieciństwa a problemy zdrowia psychicznego. Badania kieleckie” Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.
- Badania nad negatywnymi doświadczeniami dzieciństwa prowadzone są od końca lat 90. U nas rozpoczęliśmy je w 2022 roku dzięki porozumieniu Miasta Kielce i katedry psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W efekcie czego stworzyliśmy wydawnictwo, stanowiące istotny głos w debacie o kondycji psychicznej młodego pokolenia oraz potrzebie skutecznych działań profilaktycznych. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami tych badań podczas naszej konferencji oraz w formie drukowanej lub elektronicznej. Obecnie pracujemy nad drugą częścią tego wydawnictwa, która ukaże się w grudniu, dając większe możliwości wykorzystania tych badań w postaci profesjonalnych działań psychologicznych czy psychoterapeutycznych – mówił Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji.
W programie 23. Świętokrzyskich Dni Profilaktyki znalazły się m.in. warsztaty prowadzone w Urban Lab Kielce.
- Warsztaty takie jak emocjonalny GPS, samoobronna, asertywność albo bez tabu i uprzedzeń to takie cykle zajęć, które realizujemy przez cały rok. Są one skierowane do młodych ludzi i mają za zadanie wspierać ich w pokonywaniu różnych trudności, pomagać w znalezieniu adekwatnej pomocy do problemu, ale także budować dobre relacje z innymi. I to jest coś, co dzieje się u nas nie tylko na warsztatach, ale tak naprawdę codziennie – mówiła Barbara Biskup z Urban Lab Kielce.
Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji zaprasza również na warsztaty z ekspertami we wtorek 19 maja w godz. 9.00 – 11.30. Zapisy trwają do 14 maja.
Więcej w załącznikach i na https://www.gov.pl/web/uw-swietokrzyski/swietokrzyskie-dni-profilaktyki