„Rodzina a przeciwności losu” w centrum uwagi Świętokrzyskich Dni Profilaktyki

O współczesnych zagrożeniach, na które narażone są dzieci i młodzież rozmawiać będą specjaliści z dziedziny psychologii, psychoterapii i profilaktyki uzależnień w poniedziałek 18 maja podczas konferencji organizowanej w ramach 23. Świętokrzyskich Dni Profilaktyki w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Świętokrzyskie Dni Profilaktyki organizowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego, Miasto Kielce oraz Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji od lat integrują wspólne działania administracji publicznej, środowiska naukowego oraz specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, profilaktyką uzależnień i wsparciem rodzin.

- Zdrowie psychiczne jest ogromnym wyzwaniem współczesności, dlatego bardzo się cieszę, że po raz kolejny łączymy siły w tworzeniu wydarzenia, które w sposób praktyczny przekłada się na pracę specjalistów, a tym samym na pomoc osobom dotkniętym tego typu problemami – mówiła prezydentka Kielc Agata Wojda.

W czasie konferencji zaprezentowane zostanie wydawnictwo „Negatywne doświadczenia dzieciństwa a problemy zdrowia psychicznego. Badania kieleckie” Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.

- Badania nad negatywnymi doświadczeniami dzieciństwa prowadzone są od końca lat 90. U nas rozpoczęliśmy je w 2022 roku dzięki porozumieniu Miasta Kielce i katedry psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W efekcie czego stworzyliśmy wydawnictwo, stanowiące istotny głos w debacie o kondycji psychicznej młodego pokolenia oraz potrzebie skutecznych działań profilaktycznych. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami tych badań podczas naszej konferencji oraz w formie drukowanej lub elektronicznej. Obecnie pracujemy nad drugą częścią tego wydawnictwa, która ukaże się w grudniu, dając większe możliwości wykorzystania tych badań w postaci profesjonalnych działań psychologicznych czy psychoterapeutycznych – mówił Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji.

W programie 23. Świętokrzyskich Dni Profilaktyki znalazły się m.in. warsztaty prowadzone w Urban Lab Kielce.

- Warsztaty takie jak emocjonalny GPS, samoobronna, asertywność albo bez tabu i uprzedzeń to takie cykle zajęć, które realizujemy przez cały rok. Są one skierowane do młodych ludzi i mają za zadanie wspierać ich w pokonywaniu różnych trudności, pomagać w znalezieniu adekwatnej pomocy do problemu, ale także budować dobre relacje z innymi. I to jest coś, co dzieje się u nas nie tylko na warsztatach, ale tak naprawdę codziennie – mówiła Barbara Biskup z Urban Lab Kielce.

Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji zaprasza również na warsztaty z ekspertami we wtorek 19 maja w godz. 9.00 – 11.30. Zapisy trwają do 14 maja.

Więcej w załącznikach i na https://www.gov.pl/web/uw-swietokrzyski/swietokrzyskie-dni-profilaktyki 

Pliki do pobrania

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. Dni Profilaktyki 2026 formularz zgloszeniowy na konferencję.docx DOCX 65.45 KB
2. Dni Profilaktyki 2026 konferencja program.pdf PDF 738.09 KB
3. Festyn 2026 plakat.jpg JPG 516.89 KB
4. Kielce – Świętokrzyskie Dni Profilaktyki 2026.pdf PDF 174.74 KB