Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

W tym roku na ósmoklasistów czeka ponad trzy tysiące miejsc w 95 oddziałach klas pierwszych. Od 18 maja do 24 czerwca do godz. 15:00 trwa rejestracja wniosków w systemie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Kielcach. Składanie wniosków do oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych, przygotowania wojskowego i mundurowych trwa do 29 maja do godz. 15:00.

- Zachęcamy uczniów do dołączenia do kieleckich szkół ponadpodstawowych. Oferujemy wysoki poziom edukacji, dobre wyposażenie i szeroką ofertę dla młodzieży z Kielc i całego regionu. Inwestujemy w infrastrukturę, rozwój szkół i działania dodatkowe, żeby młodzi ludzie mieli dobre warunki do nauki, rozwoju i startu do akademickiej przyszłości – mówi Agata Wojda, prezydentka Kielc.

Kandydaci składają wniosek do wybranych szkół ponadpodstawowych na specjalnie utworzonej stronie internetowej https://kielce.e-omikron.pl.

Ósmoklasiści w Systemie Elektronicznego Naboru mogą wybrać dowolną liczbę szkół i dowolną liczbę klas w każdej z wybranych szkół. Należy także ustalić kolejność wybranych klas. Ta na pierwszym miejscu będzie tą, na której kandydatowi najbardziej zależy. Szkoła prowadząca tę klasę jest traktowana jako szkoła pierwszego wyboru.

Po wyborze szkół należy wydrukować z Systemu dwa wnioski i wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru (wniosek musi być podpisany przez rodzica lub prawnego opiekuna). Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w formie załączników będzie można również złożyć, podpisując go w Systemie za pomocą Profilu Zaufanego (w takim przypadku nie będzie już potrzeby osobistego dostarczania wniosku):

1) jeżeli dane we wniosku są zgodne z wprowadzonymi przez kandydata do Systemu, wniosek zostaje przyjęty i zaakceptowany (w ciągu 5 dni) o czym kandydat zostanie poinformowany przy logowaniu się do Systemu. Jeżeli informacja o akceptacji wniosku nie pojawi się po 5 dniach – należy zgłosić się do szkoły, do której został złożony wniosek.

2) do chwili otrzymania informacji o akceptacji wniosku nie wolno zmieniać w Systemie preferencji, ponieważ wniosek zostanie odrzucony – informacja o tym fakcie pojawi się dla kandydata przy logowaniu się do Systemu. W przypadku zmiany preferencji należy ponownie dostarczyć wniosek do szkoły pierwszego wyboru.

Na drugim egzemplarzu wniosku, wydrukowanym z Systemu, szkoła pierwszego wyboru potwierdza złożenie wniosku. Jeśli kandydat nie zostanie zakwalifikowany do szkoły pierwszego wyboru, wówczas wniosek, potwierdzony przez szkołę pierwszego wyboru, wraz z oryginałami dokumentów należy dostarczyć do szkoły, w której kandydat został zakwalifikowany.

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej z oddziałami dwujęzycznymi, międzynarodowymi, sportowymi lub mundurowymi składają wnioski do 29 maja 2026 roku do godz. 15.00.

Od 1 czerwca 2026 roku do 12 czerwca 2026 roku – przeprowadzone zostaną sprawdziany uzdolnień kierunkowych dla kandydatów, którzy złożyli wniosek do oddziału dwujęzycznego, międzynarodowego bądź sportowego, w terminach ogłoszonych przez dyrektora danej szkoły.

W tym roku zaplanowano dwa oddziały przygotowujące uczniów do matury międzynarodowej w VI Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego oraz dwa oddziały dwujęzyczne w II Liceum Ogólnokształcącym im. j. Śniadeckiego i III Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida.

Uwaga!! W tegorocznej rekrutacji do oddziałów dwujęzycznych i matury międzynarodowej sprawdzian kompetencji językowych odbędzie się w następujących terminach:

I termin - 9 czerwca 2026 roku o godz. 13.00 – w szkole, w której oddział dwujęzyczny lub matury międzynarodowej wybrany jest jako najwyższy z priorytetów,

II termin - 17 czerwca 2026 roku o godz. 13.00 - w szkole, w której oddział dwujęzyczny lub matury międzynarodowej wybrany jest jako najwyższy z priorytetów (dla kandydatów, którzy z przyczyn niezależnych od nich nie mogli przystąpić do sprawdzianu w I terminie).

Kandydat, który wybierze wśród swoich preferencji oddział dwujęzyczny lub oddział matury międzynarodowej przystąpi do sprawdzianu kompetencji językowej tylko raz, a wynik liczony będzie we wszystkich przez niego wybranych oddziałach.

W tym roku poszerzyliśmy ofertę szkół ponadpodstawowych o nowe kierunki kształcenia:

• w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 - technik spedytor;

 w Technikum nr 2 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Zespole Szkół Mechanicznych na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej zostanie utworzony oddział przygotowania wojskowego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach jako patronacką jednostką wojskową odpowiedzialną za organizację i prowadzenie zajęć praktycznych;

 w Technikum nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zespole Szkół nr 3 – technik technologii chemicznej i technik weterynarii;

 w X Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Wybickiego w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji powstanie oddział o profilu mundurowym przygotowujący do służby w Policji i Straży Granicznej. Jednostkami odpowiedzialnymi za organizację i prowadzenie zajęć z przygotowania do podjęcia służby będzie Komenda Miejska Policji w Kielcach oraz Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji i oferty szkół dostępne są na stronie kielce.e-omikron.pl oraz na stronie Urzędu Miasta Kielce w zakładce EDUKACJA/SZKOŁY PONADPODSTAWOWE.