Ruszył projekt „InProgress”

Ruszył projekt „InProgress” – program rozwojowy stworzony z myślą o młodych mieszkańcach Kielc i regionu w wieku 16–28 lat. Ta innowacja społeczna, wyłoniona w Ideatonie 2025, ma jeden główny cel: pomóc młodym ludziom w świadomym planowaniu kariery oraz zbudować trwały most między nauką a lokalnym rynkiem pracy.

Podczas oficjalnej inauguracji na Politechnice Świętokrzyskiej Prezydentka Kielc, Agata Wojda, wskazała na kluczowe wyzwanie, na które odpowiada inicjatywa: z jednej strony młodzi ludzie często nie dostrzegają potencjału w lokalnych firmach, z drugiej – przedsiębiorcy poszukują specjalistów, których kompetencje nie zawsze są odpowiednio wyeksponowane. – Projekt „InProgress” ma połączyć te dwa światy, uzupełnić wiedzę studentów o lokalnym rynku oraz dać im konkretne kompetencje – powiedziała Prezydentka, zaznaczając, że choć innowacje społeczne są trudniejsze do wdrożenia niż technologiczne, to zaangażowanie młodych gwarantuje sukces.

Dr hab. inż. Artur Maciąg, Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej, zwrócił uwagę na istotny potencjał ekonomiczny studentów jako siły napędowej regionu. – Często mówi się, że u nas nie ma pracy, ale nasze badania pokazują coś innego: 70% absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej zostaje w województwie świętokrzyskim – podkreślił.

Głównym założeniem „InProgress”, zaprezentowanym przez zespół SparkUp! jest bezpośrednie połączenie uczestników z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy wystąpią w roli mentorów, tzw. „Progresmenów”. Program oferuje cztery ścieżki szkoleniowe (zawodową, IT z elementami AI, medialną oraz liderską), wizyty typu job shadowing, wyjazd szkoleniowy Business-ON oraz pracę nad własnymi pomysłami biznesowymi, które zostaną zaprezentowane podczas gali finałowej. Przypomnijmy, że to właśnie ten projekt zajął I miejsce w listopadowym Ideathonie Dialogu Społecznego, który odbył się na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. 

Wydarzenie zakończyło się częścią warsztatową, w trakcie której uczestnicy mogli już w praktyce zadbać o swoją przyszłość zawodową podczas zajęć z pisania CV i budowania profesjonalnego wizerunku na Linkedin oraz sesji poświęconych zarządzaniu czasem i stresem poprowadzonych przez Kamę Kępczyńską, a także Annę Sołtys.