Aneta Litwin rozpoczęła służbę na stanowisku Komendanta Straży Miejskiej

Prezydent Kielc Bogdan Wenta powołał Anetę Litwin na stanowisko Komendanta Straży Miejskiej w Kielcach, pracę rozpoczęła 1 kwietnia 2022 roku. Aneta Litwin do niedawna służyła w Policji, była naczelnikiem Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

- Pani komendant obejmuje niezwykle ważne, pełne wyzwań stanowisko, będzie miała pełne wsparcie we mnie, jak i w pracownikach Urzędu Miasta – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta. - Obecność strażników miejskich na ulicach naszego miasta daje poczucie bezpieczeństwa. Na co dzień wypełniają wiele zadań związanych z porządkiem publicznym, ale również edukacją i profilaktyką. Nasi strażnicy w ostatnich tygodniach służą pomocą nie tylko mieszkańcom, ale również aktywnie włączają się w działania na rzecz obywateli Ukrainy, za co serdecznie dziękuję – dodaje Bogdan Wenta.

Aneta Litwin wygrała konkurs na stanowisko Komendanta Straży Miejskiej, w którym wystartowało troje kandydatów. Ostatecznie przed komisją konkursową stawiły się dwie osoby. Warunki, które musieli spełnić kandydaci, to posiadanie wyższego wykształcenia, minimum pięcioletni staż pracy, w tym trzy lata na stanowisku kierowniczym. Bardzo ważnym elementem rekrutacji było także przedstawienie swojej koncepcji funkcjonowania Straży Miejskiej w Kielcach.

- To jest rok zmian w moim życiu. 22 lutego przeszłam na policyjną emeryturę po 31 latach służby, postanowiłam zmienić swoje życie, ale nadal chcę wykorzystywać swoje doświadczenie zawodowe. Chcę zaoferować swoje predyspozycje i wyszkolenie po to, żeby służyć miastu i mieszkańcom, żeby móc wpływać na wzrost poczucia bezpieczeństwa – podkreśla Komendant Straży Miejskiej w Kielcach Aneta Litwin.

Nowa Komendant podkreśla, że ma wiele pomysłów na funkcjonowanie Straży Miejskiej, a w swojej pracy chce skupić się m.in. na poszerzeniu współpracy z pozostałymi służbami mundurowymi oraz organizacjami pozarządowymi, które zajmują się rozwiązywaniem problemów dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa i profilaktyki.

- Chcę rozwiązywać problemy mieszkańców i naszego miasta interdyscyplinarne. Czyli przy współpracy tych podmiotów, które profesjonalnie zajmują się sprawami bezpieczeństwa, ale przede wszystkim przy współpracy z mieszkańcami. Zachęcam do współpracy i wymiany informacji, abyśmy razem mogli tworzyć bezpieczne miejsce, w którym żyjemy, pracujemy, wypoczywamy lub znajdujemy się chwilowo – podkreśla Aneta Litwin.

Kolejnym celem nowej Komendant jest wzmacnianie wizerunku Straży Miejskiej. -  Dla mnie bardzo istotny jest etos munduru i chciałabym, żeby ten mundur strażnika również postrzegany był jak najlepiej i kojarzył się tylko z samymi dobrymi decyzjami, ale przede wszystkim z profesjonalizmem – mówi Aneta Litwin.

Powrót na początek strony