Druhowie z OSP Kielce - Niewachlów w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

To był długo wyczekiwany dzień dla druhów z tej jednostki. W sobotę, 5 marca Ochotnicza Straż Pożarna Kielce-Niewachlów otrzymała akt włączenia jednostki w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W ciągu ostatnich kilku lat OSP Kielce – Niewachlów wypełniła wymagania, które musi spełniać jednostka należąca do KSRG m.in. zgromadzono odpowiedni sprzęt oraz wyszkolono określoną liczbę druhów.

To druhowie-ochotnicy najczęściej jako pierwsi pojawiają się na miejscu zdarzenia, gdzie rozgrywa się walka o ludzkie życie, zdrowie i mienie.

- Na co dzień wykonujemy różne zawody, ale gdy zawyje syrena zostawiamy wszystko i jedziemy na ratunek. Włączenie do elitarnego grona jednostek OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym jest dla nas nie tylko wyróżnieniem, ale przede wszystkim mobilizacją do kolejnych działań i poszerzania swojej wiedzy w zakresie ratownictwa. Dla naszej jednostki zwiększył się tym samym zasięg działania, bo nie będzie to tylko miasto Kielce, ale całe województwo - podkreślił Piotr Biegański, prezes OSP Kielce-Niewachlów.

Strażakom ochotnikom z jednostki Kielce – Niewachlów awansu pogratulował Prezydent Kielc Bogdan Wenta. - To jest przede wszystkim potwierdzenie wszystkich Waszych umiejętności i aktywności. Gratuluję tego wyróżnienia i dziękuję za Wasze zaangażowanie w ochronę bezpieczeństwa i mienia mieszkańców Kielc. Wiem, że z godnością będziecie wykonywać te zadania, tak jak zawsze to robicie. Będziemy Was nadal wspierać i jeszcze raz dziękuję, że jesteście z nami – powiedział Bogdan Wenta.

W ciągu ostatnich kilku lat OSP Kielce – Niewachlów wypełniła wymagania, które musi spełniać jednostka należąca do KSRG m.in. zgromadzono odpowiedni sprzęt oraz wyszkolono określoną liczbę druhów. Jednym z elementów tego procesu było pozyskanie w poprzednim roku nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego przy wsparciu m.in. Prezydenta Miasta Kielce i Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

- Miasto Kielce wsparło zakup tego samochodu kwotą ponad 470 tysięcy złotych. Nadal jako samorząd będziemy wspierać naszą jednostkę OSP, ponieważ wiemy jak bardzo jest ona ważna dla bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta, a także dla innych osób, które na przykład poruszają się drogą krajową S7. Nasza jednostka jest najbliżej tej trasy. Chcemy wesprzeć druhów w poprawie warunków funkcjonowania remizy, ponieważ budynek wymaga pewnych nakładów - podkreśliła Bożena Szczypiór, zastępca Prezydenta Kielc. 

Prezydent Kielc Bogdan Wenta, zastępca Prezydenta Kielc Bożena Szczypiór oraz senator RP Krzysztof Słoń otrzymali złote medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa". Wyróżnienie wręczyli Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Krzysztof Ciosek oraz prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP Mirosław Pawlak.

Ochotnicza Straż Pożarna Kielce-Niewachlów jest jedyną w Kielcach jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym roku obchodzi 95-lecie istnienia. Obecnie służy w niej 36 ochotniczek i ochotników. W województwie świętokrzyskim jest ponad 200 jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W uroczystości na kieleckim Rynku uczestniczyli Prezydent Kielc Bogdan Wenta wraz z zastępcą Bożeną Szczypiór, przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Krzysztof Ciosek, Komendant Miejski PSP st.bryg. Sławomir Karwat, prezes OSP Kielce – Niewachlów Piotr Biegański, przedstawiciele władz państwowych, Zarządu Wojewódzkiego i Powiatowego Związku OSP RP, parlamentarzyści oraz druhowie z zaprzyjaźnionych jednostek z OSP KSRG Bilcza, Gmina Morawica, OSP KSRG Ciekoty, Gmina Masłów, OSP KSRG Kostomłoty Drugie, Gmina Miedziana Góra, OSP Zabłocie, Gmina Zagnańsk.

Powrót na początek strony