Dwie dekady we wspólnocie

Przebudowa Amfiteatru Kadzielnia, rozbudowa Ogrodu Botanicznego w Kielcach, modernizacja ulic Ściegiennego, Witosa czy Zagnańskiej, nowa siedziba Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” czy budowa stadionu Suzuki Arena. To tylko kilka z wielu inwestycji, jakie udało się wykonać w Kielcach w ciągu ostatnich 20 lat z wykorzystaniem środków europejskich. Fundusze unijne zmieniają nasze miasto i wciąż mają szansę zmieniać naszą przyszłość.

To już 20 lat odkąd Polska dołączyła do wspólnoty europejskich państw. Po 1 maja 2004 roku w naszym kraju wiele zmieniło się na lepsze. Każdego dnia mijamy inwestycje, które zrealizowano przy wykorzystaniu funduszy unijnych.

INWESTYCJA W INFRASTRUKTURĘ

W ciągu 20 ostatnich lat infrastruktura drogowa w Kielcach uległa ogromnej przemianie. Budowały się i nadal budują nowe drogi, a wiele już istniejących jest modernizowanych.

Węzęł Żelazna czy ulice Zagnańska i Witosa stanowią dziś jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych przez miasto. Wyremontowane ul. Ściegiennego i Krakowska poprawiły komfort wjeżdżających do Kielc od strony Tarnowa i Krakowa. Do tego zmodernizowano m.in. ul. Chęcińską, Zagórską, Łopuszańską, Domaszowską czy Wojska Polskiego, na odcinku od Miodowicza do Tarnowskiej, a już wkrótce dobiegnie końca przebudowa innego jej fragmentu, od ronda Czwartaków do granic miasta.

- W ubiegłym roku zakończyliśmy także przebudowę skrzyżowania al. Solidarności z al. Tysiąclecia i Domaszowską. W wielu przypadkach dofinansowanie sięgało do 85%. Bez wsparcia ze środków unijnych miasto nie byłoby w stanie samo sfinansować tych działań –przekonuje Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

W ostatnich dwóch dekadach powstało w Kielcach także kilkadziesiąt kilometrów dróg dla rowerów. Dużą część wybudowano właśnie z dofinansowaniem z UE. Dodatkowo, w ramach projektu „Kielecki Rower Miejski” uruchomiona została miejska wypożyczalnia rowerów.

TRANSPORT NA MIARĘ XXI WIEKU

Dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich poprawił się komfort pasażerów komunikacji miejskiej w Kielcach. Miasto w ciągu ostatnich lat zrealizowało wiele projektów dotyczących budowy buspasów, zatok autobusowych oraz stworzyło sieć elektronicznej informacji pasażerskiej wraz z systemem zapowiedzi głosowych. Na przystankach i w autobusach pojawiły się tablice informacyjne. Zakupiono także kilkadziesiąt autobusów, w tym w 2018 roku pojazdy hybrydowe.

- Bardzo ważną inwestycją, jaką udało się zrealizować z wykorzystaniem funduszy unijnych jest modernizacja Dworca Autobusowego. Dziś to Centrum Komunikacyjne na miarę XXI wieku, które jest jednocześnie węzłem przesiadkowym dla wielu linii autobusowych – mówi prezydent Wenta. – Cieszymy się, że udało się zachować charakter „kieleckiego UFO”. Modernizacja była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana – dodaje włodarz miasta.

KULTURA I TURYSTYKA

Już od nowego sezonu artystycznego Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” będzie prezentował swoje spektakle w nowej siedzibie. Na początku tego roku zakończono adaptację budynków zespołu powięziennego przy ul. Zamkowej. Przy wsparciu ze środków unijnych udało się stworzyć nowoczesną scenę zachowując jednocześnie zabytkowy charakter Wzgórza Zamkowego.

Dzięki funduszom unijnym całkowicie nową odsłonę zyskał również Amfiteatr Kadzielnia. Przebudowane zostały scena, która dziś jest jedną z największych tego typu aren w kraju, widownia oraz całe zaplecze techniczne. Całość została zadaszona. Zmieniło się również najbliższe otoczenie.

W ramach projektu „Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce” w rezerwatach Kadzielnia oraz Wietrznia powstały ścieżki edukacyjne. Dodatkowo, przy wykorzystaniu dofinansowania z Unii Europejskiej wybudowano i rozbudowano inne obiekty Geoparku, dziś Geonatury Kielce - Centrum Geoedukacji oraz Ogród Botaniczny.

SPORT I EDUKACJA

Środki wspólnotowe wykorzystane zostały też podczas realizacji inwestycji sportowych. Wsparcie z UE pomogło w budowie zarówno stadionu piłkarskiego przy ul. Ściegiennego, jak i Hali Legionów. Fundusze unijne wykorzystano także na projekty dotyczące termomodernizacji części kieleckich szkół.

Łącznie od 2004 roku do naszego miasta trafiło ok. 2 mld zł ze środków unijnych. Zadania zrealizowane w tym czasie można znaleźć na stronie internetowej Miasta Kielce w zakładce Fundusze Europejskie.

Powrót na początek strony