Dzień Europy w Winnicy na Ukrainie 17-21 maja 2012 r.

19 maja Miasto Kielce wspólnie z Konsulatem RP w Winnicy, na zaproszenie naszego miasta partnerskiego na Ukrainie, wzięło udział w wydarzeniu pn.: „Dzień Europy”. Tegorocznym motywem przewodnim tego wydarzenia promocyjnego było hasło „Studiuj w Kielcach”. Trzy największe uczelnie wyższe naszego miasta tj.: Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa na zaaranżowanych wspólnie z Urzędem Miasta Kielce stoiskach zachęcały do studiowania w Kielcach. Przedstawiciele uczelni rozdawali broszury informacyjne w języku ukraińskim i rosyjskim dotyczące kierunków kształcenia odpłatności za naukę, a także udzielali szczegółowych informacji zainteresowanym osobom.

Równocześnie wszyscy odwiedzający tzw. „polskie miasteczko” mieli szansę otrzymać informacje drukowane nt. Kielc oraz drobne upominki. Kieleckie stoisko uświetniał swoimi występami – zespół Wołosatki.  W ramach akcji promocyjnej Miasta Kielce podczas „Dnia Europy” w stolicy Podola odbył się również Festiwal filmów dokumentalnych znanych z kieleckiego „Nurtu”, laureatów konkursów międzynarodowych m.in. w Polsce i we Francji oraz mecz bokserski Kielce vs Winnica. Punktem kulminacyjnym wizyty na Ukrainie było odnowienie przez Kielce umowy partnerskiej z Winnicą. Podpisane przeszło pół wieku temu porozumienie o współpracy będzie od tej pory rozwijane także na nowych polach, ponieważ umowy partnerskie parafowały również kieleckie uczelnie: Politechnika Świętokrzyska z Winnickim Narodowym Uniwersytetem Technicznym, Uniwersytet Jana Kochanowskiego z Winnickim Państwowym Pedagogicznym Uniwersytetem im. M. Kociubińskiego oraz Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa z Winnickim Handlowo - Ekonomicznym Instytutem, filią Kijowskiego Uniwersytetu Handlowo-Ekonomicznego.

Pobyt w Winnicy zakończył się koncertem zatytułowanym „Rodacy - Rodakom”, podczas którego wystąpił zespół Wołosatki. W czasie koncertu Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy uhonorował odznakami "Zasłużony dla Kultury Polskiej" prezydenta Wojciecha Lubawskiego oraz
przewodniczącego kieleckiej Rady Miasta - Tomasza Boguckiego. Odznaczenia państwowe przyznane zostały przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Konfederacji Polaków Podola.

Powrót na początek strony