Dzień Samorządu Terytorialnego. W piątek zapraszamy do wspólnej zabawy

Integracja, wspólna zabawa i prezentacja tego, czym na co dzień zajmuje się samorząd Kielc oraz instytucje działające na rzecz mieszkańców, to wszystko w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego w Kielcach. W piątek, 27 maja zapraszamy kielczan, społeczność ukraińską i turystów na Rodzinne Pikniki na Ślichowicach i Barwinku.

Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 roku. 

Wzorem roku ubiegłego Miasto Kielce zorganizuje kolejną edycję wydarzenia w formie  plenerowych spotkań z mieszkańcami. W piątek, 27 maja, w godzinach: 12:00-16:00 na terenie dwóch kieleckich osiedli mieszkaniowych: Ślichowice (przy Szkole Podstawowej nr 25) i Barwinek (przy Szkole Podstawowej nr 32) odbędą się pikniki rodzinne, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz ich gości. Zapraszamy też przebywającą w Kielcach społeczność ukraińską.

Gospodarzem sceny na Ślichowicach będzie Młodzieżowy Dom Kultury, a na Barwinku Dom Kultury „Zameczek”, zaś wokół scen staną stoiska promocyjno-edukacyjne 25 różnych instytucji, które odpowiedziały na zaproszenie Urzędu Miasta Kielce do współpracy.

Na uczestników imprez czeka bogaty program. Będą występy wokalno-instrumentalne, pokazy tańca, zabawne animacje, pokazy wielkich baniek, różnorodne, bardzo ciekawe warsztaty, pokazy doświadczeń i eksperymenty, rebusy, quizy oraz konkursy z nagrodami, turnieje sportowe, prezentacje Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Policji oraz wiele innych atrakcji, w tym bezpłatny ciepły poczęstunek. 

Zachęcamy też do ekologicznej rywalizacji w ramach kolejnej edycji „Bitwy na dzwony - Barwinek vs. Ślichowice”. Każdy, kto przyniesie 3 butelki plastikowe, otrzyma upominek. Więcej informacji w artykule - Barwinek vs. Ślichowice. Bitwa na dzwony.

Wstęp wolny.

Patronat medialny nad Dniem Samorządu Terytorialnego objęły: TVP3 Kielce, Echo Dnia, Radio eM, Tygodnik eM, Radio Kielce, Meloradio, Gazeta Wyborcza i Internetowa Telewizja Kielce (ITV Kielce).

PROGRAM WYDARZEŃ I ATRAKCJE

Barwinek, teren przy Szkole Podstawowej nr 32 im. Janusza Kusocińskiego

Stoiska promocyjno-edukacyjne

Muzeum Historii Kielc - stoisko muzealne z ofertą gier i warsztatów oraz materiałami promocyjnymi o Muzeum, punkt konsultacyjny

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o. o. w Promniku - kontener na opakowania z tworzyw sztucznych do akcji „Barwinek vs. Ślichowice - Bitwa na dzwony”. Każdy, kto przyniesie minimum 3 butelki plastikowe PET otrzyma upominek - torbę na zakupy lub plecak. Po zakończeniu akcji kontenery zostaną zważone, dzięki czemu będzie wiadomo, które osiedle wygrało w tej rywalizacji

Instytut Dizajnu Kielce - warsztaty plastyczne, wykonywanie medali

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach - stoisko dla dzieci, półka bookcrossingowa

Urząd Miasta Kielce, Wydział Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej: Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą, Biuro ds. Partycypacji Społecznej oraz Centrum Obsługi Inwestora - stoisko informacyjno-promocyjne, stoisko dotyczące Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, konkursy na scenie

Urząd Miasta Kielce, Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska: Referat ds. Klimatu, Powietrza, Energii i Elektromobilności - tematyka źródeł ciepła, spalania paliw i wymiany ogrzewania, pomoc w wypełnianiu wniosków

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 / Szkoła Podstawowa nr 32 - rozgrywki sportowe (boisko sportowe), taniec „Belgijka” (boisko sportowe)

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - makramy, wystawa prac z rękodzieła, wystawa prac Sławomira Koseckiego

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach - przyprowadzenie podopiecznych (psy), akcja informacyjno-promocyjna, wyplatanie mat węchowych

Muzeum Zabawek i Zabawy - organizacja zabaw dawnych, warsztaty plastyczne (nawiązanie do wystawy „Rzeczy do zabawy”)

Dom Kultury „Zameczek” - warsztaty plastyczne

Komenda Miejska Policji w Kielcach - stanowisko profilaktyczne

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej - prezentacja wozu bojowego, możliwość wejścia do środka, przymierzenia kasku, zrobienia sobie zdjęcia itp.

Stoisko z kuchnią - Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego - ciepły poczęstunek; sponsor poczęstunku - PKO Bank Polski Główny Oddział w Kielcach znajdujący się przy Silnicy

Barwinek - scena

Koordynatorem sceny na osiedlu Barwinek jest Dom Kultury „Zameczek” w Kielcach, a prowadzącym - Jarosław Bukowski (Dom Środowisk Twórczych - Pałac Tomasza Zielińskiego)

 • Prezentacje wokalistów z Zameczkowego Studia Piosenki
 • Prezentacje taneczne młodzieży ze Szkoły Tańca Kieleckiego Teatru Tańca oraz fragment spektaklu pt. „Alicja w Krainie Czarów” w wykonaniu Zespół Impuls I Kieleckiego Teatru Tańca
 • Prezentacje wokalno-muzyczno-taneczne dzieci z Ukrainy - uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach
 • Prezentacje wokalne uczniów polskich i ukraińskich ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Ireny Sendlerowej w Kielcach
 • Pokazy grupy tanecznej i prezentacje wokalno-instrumentalne uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Kielcach
 • Prezentacje taneczne grupy Dolce Vita z Klubu Seniora zlokalizowanego przy ul. Krzemionkowej w Kielcach
 • Nauka żonglerki dla dzieci przygotowana przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”
 • Animacje dla dzieci przygotowane i prowadzone przez Mateusza Lutwina z firmy Mat-Art
 • Konkursy „Znam nasze miasto i nasze firmy” dla dzieci i dorosłych dotyczące zagadnień związanych z przedsiębiorczością - Centrum Obsługi Inwestora w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce

Ślichowice, teren przy Szkole Podstawowej nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w Kielcach

Stoiska promocyjno-edukacyjne

Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach - warsztaty plastyczne, rozgrywki szachowe

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o. o. w Promniku - stoisko edukacyjne, kontener na odpady z tworzyw sztucznych tzw. „Dzwon” do akcji „Ślichowice vs. Barwinek - Bitwa na dzwony”. Każdy, kto przyniesie minimum 3 butelki plastikowe PET otrzyma upominek - torbę na zakupy lub plecak. Po zakończeniu akcji kontenery zostaną zważone, dzięki czemu będzie wiadomo, które osiedle wygrało w tej rywalizacji

Urząd Miasta Kielce, Wydział Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej, Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz Biuro ds. Przedsiębiorczości i Centrum Obsługi Inwestora - stoisko informacyjno-promocyjne, konkursy na scenie

Urząd Miasta Kielce, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu - stoisko informacyjno-promocyjne

Urząd Miasta Kielce, Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska, Referat ds. Klimatu, Powietrza, Energii i Elektromobilności - stoisko informacyjno-promocyjne (tematyka źródeł ciepła, spalania paliw i wymiany ogrzewania)

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach - namiot, leżaki, kącik dla dzieci, rebusy, puzzle, kolorowanki, labirynty, quizy i krzyżówki ciepłownicze, pokaz eksperymentów i doświadczeń

PKO Bank Polski (sponsor poczęstunku oraz nagród w konkursie) - stoisko informacyjno-promocyjne

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego - Naukowy KingSajz - warsztaty z wykonywania zawieszek

Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w Kielcach - turnieje sportowe na boiskach

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - warsztaty wikliniarskie, makramy, wystawa prac, pomiaru ciśnienia, cukru i saturacji, instruktarz nordic walking

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach - przyprowadzenie podopiecznych, akcja informacyjno-promocyjna, wyplatanie mat węchowych

Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego - ciepły poczęstunek; sponsor poczęstunku - PKO Bank Polski Główny Oddział w Kielcach znajdujący się przy Silnicy

Straż Miejska Kielce - stoisko informacyjno-edukacyjne, pokazy: samoobrony, udzielania I pomocy, działania automatycznego defibrylatora zewnętrznego, gry i zabawy dla dzieci

Komenda Miejska Straży Pożarnej - prezentacja wozu bojowego

Ślichowice - scena

Koordynatorem sceny na osiedlu Ślichowice jest Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach

 • Prezentacje Młodzieżowego Dom Kultury w Kielcach: Studio Piosenki GA-GA, Studio Piosenki BOHO, Studio Piosenki MARZENIE, Studio Piosenki EWITA, Studio Piosenki BLUE SONG, Zespół Tańca Współczesnego „Afera 1” i „Afera 2”, solo żonglerskie i trio akrobatyczne
 • Chór szkolny ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w Kielcach
 • Szkoła Tańca CHA CHA
 • Animacje dla dzieci przygotowane i prowadzone przez Mateusza Lutwina z firmy Mat-Art
 • Konkursy „Znam nasze miasto i nasze firmy” dla dzieci i dorosłych dotyczące zagadnień związanych z przedsiębiorczością - Centrum Obsługi Inwestora w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce
 • Eko-Konkurs - Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Promniku
 • Konkurs - PKO Bank Polski Główny Oddział w Kielcach. 

Dzień Samorządu Terytorialnego w Kielcach

Powrót na początek strony