Festiwal „Pociąg do literatury”

„Pociąg do literatury” Herling-Grudziński Festiwal po raz pierwszy odbędzie się w Kielcach w dniach od 3 do 5 września 2021 r. Przed nami trzy dni wypełnione propozycjami nie tylko dla miłośników czytania. Będą spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, targi książki, a także wycieczki, rajd rowerowy oraz gra miejska. Szczegółówy program wydarzenia przedstawiono podczas konferencji prasowej w OMPiO.


Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Wzgórze Zamkowe i Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej wraz z partnerami organizują w stolicy regionu świętokrzyskiego wydarzenie, którego patronem jest Gustaw Herling Grudziński. Pisarz urodził się w Kielcach, tu spędził pierwsze lata życia, a później rodzina zamieszkała w Suchedniowie.

Festiwal upamiętni też innego znakomitego pisarza związanego z Kielcami – Jerzego Pilcha. Zamysłem organizatorów jest przede wszystkim promocja czytelnictwa i wartościowej literatury, a także integracja wielu instytucji oraz pasjonatów literatury.

- Festiwal ma przede wszystkim promować czytelnictwo, ale dzięki niemu możemy też budować markę naszego miasta, które posiada ogromne tradycje literackie i potencjał intelektualny. Zapraszam wszystkich mieszkańców naszego miasta i gości z całej Polski do wzięcia udziału w tym wydarzeniu - mówi Marcin Chłodnicki z-ca prezydenta Kielc.

- Chodzi nam o to, aby Kielce czytały, aby mieszkańcy naszego miasta odwiedzali biblioteki księgarnie, aby cieszyli się z obcowania z literaturą. Wiemy z obserwacji, że jeżeli odbywają się spotkania z pisarzami z autorami, wtedy mieszkańcy chętniej przychodzą do bibliotek i chętniej czytają książki - mówi Anna Żmudzińska dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

„Pociąg do literatury” podzielono na kilka stref, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Festiwal zaoferuje pełen wachlarz atrakcji dla pasjonatów literatury w każdym wieku. Będzie też coś dla miłośników kulinarnych wrażeń. A ci, którzy nie lubią siedzieć w miejscu będą mogli wziąć udział w wycieczkach, rajdach, piknikach albo grze miejskiej. Ze stacji Kielce odjedzie też specjalny pociąg do Suchedniowa.

- Staraliśmy się rozlokować wszystkie wydarzenia w obrębie centrum miasta, czyli zarówno na Wzgórzu Zamkowym w okolicznym Pałacyku Zielińskiego, Parku Miejskim, ulicy Sienkiewicza, Placu Artystów i Mediatece. To będą te miejsca, gdzie odbywać się będą wszystkie wydarzenia - mówi Ewa Chabielska dyr. Wzgórza Zamkowego.

Podczas Festiwalu w dniach 4 - 5 września na ulicy Sienkiewicza odbędą się Targi Książki.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Kielc, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. 

 

Program Herling Grudziński Festiwal

Powrót na początek strony