Kielce otrzymały Odznakę Honorową Rady Europy

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski odebrał dziś  Odznakę Honorową Rady Europy przyznaną naszemu miastu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu.


Odznakę przekazał Wojciech Bakun – Poseł na Sejm RP, przedstawiciel Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy a świadkami wydarzenia byli reprezentanci zaprzyjaźnionych z naszym miastem samorządów z ukraińskiej Winnicy, węgierskiego Budapeszt – Czepel, niemieckiej Gothy oraz chińskich miast Taizhou i Yuyao. Uroczystość w Pałacu Biskupów Krakowskich rozpoczęła trzydniowe Międzynarodowe Spotkanie Miast Partnerskich.

 

 

- To historyczny dzień dla Kielc – powiedział po otrzymaniu nagrody Prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Niezwykle ważne wydarzenie, które może przerodzić się w konkretne efekty dla naszego miasta. Politycy europejscy zauważyli nasze działania i je docenili. To powód do dumy dla nas kielczan, obywateli Europy.

 

- Ta nagroda, jak i poprzednie dwie udowadniają, że Kielce są otwarte na integrację europejską, ale nie tylko, bo przecież współpracują też m.in. z miastami chińskimi. Szczególnie cenne jest budowanie relacji pomiędzy młodzieżą z różnych krajów, wymiana doświadczeń między szkołami i uczelniami – powiedział  Wojciech Bakun – przedstawiciel Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

 

Odznaka Honorowa Rady Europy została przyznana przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu. W tym roku Kielce, jako jedyne miasto spośród polskich kandydatów, otrzymało tę zaszczytną nagrodę. Poza Kielcami nagrodzonych zostało tylko 6 europejskich miast z Niemiec, Francji, Włoch, Ukrainy i Litwy. Wyróżnienie jest efektem wieloletniej owocnej pracy Urzędu Miasta Kielce oraz innych podmiotów i instytucji z naszego miasta na rzecz krzewienia wartości europejskich, idei tolerancji i braterstwa. Odznaka Honorowa przyznawana jest miastom wyróżniającym się spośród innych swoim zaangażowaniem na rzecz Europy, działalnością twinningową, wymianą w sferach edukacji, kultury i sportu.

 

Kielce w poprzednich latach zdobyły już Dyplom Europejski oraz Flagę Honorową. Te dwa wyróżnienia i dzisiejsze upoważniają do ubiegania się o Nagrodę Główną Rady Europy.

 

Podczas uroczystości goście podpisali także  „Deklarację o współpracy i szerzeniu idei partnerstwa miast”.

Powrót na początek strony