Miasto Kielce po raz kolejny postawiło na młodych i zdolnych

76 studentów pierwszego roku, którzy jako maturzyści uzyskali bardzo dobre wyniki i będą kontynuować naukę na jednej z kieleckich uczelni wyższych, otrzymało stypendia od Miasta Kielce. Uroczystość odbyła się w Domu Środowisk Twórczych.

Zawiadomienia o przyznaniu wsparcia w ramach Międzynarodowego Programu Stypendialnego Miasta Kielce w roku akademickim 2022/2023 wręczyli prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz jego zastępca Marcin Chłodnicki. W uroczystości uczestniczyli także Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Stanisław Głuszek, Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. Artur Maciąg oraz Prorektor ds. medycznych UJK dr hab. Dorota Kozieł, prof. UJK.

W gronie stypendystów znalazło się 61 studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz 15 studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Wśród nich są osoby pochodzące m.in. z Kielc, Lublina, Zawiercia czy Łodzi. Kieleckie uczelnie wybrało także 15 stypendystów z Ukrainy, m.in. z Winnicy, miasta partnerskiego Kielc.  

- Bardzo dziękuję Państwu, że zdecydowaliście się kontynuować naukę w Kielcach. Nasze miasto potrzebuje młodych i kreatywnych osób. Gratuluję także osiągniętych wyników na maturze i życzę, abyście na kieleckich uczelniach zdobywali wysokie kompetencje. Nam, jako władzom miasta, zależy na kontynuowaniu programu stypendialnego. Jest on nie tylko wyrazem uznania dla Państwa, ale liczymy, że przyczynia się także do rozwoju uczelni wyższych, które zyskują uzdolnionych studentów. To przekłada się na korzyści również dla Kielc – mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Dziękuję przedstawicielom kieleckich uczelni za wspaniałą współpracę. Wszystkim Stypendystkom i Stypendystom chciałbym życzyć powodzenia na nowym etapie kształcenia. W imieniu władz miasta deklaruję, że staramy się robić wszystko, by Kielce były przyjazne studentom. Państwa proszę, abyście interesowali się tym miastem i wykorzystywali jego potencjał – powiedział zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.    

Za współpracę władzom Kielc podziękowali Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. Stanisław Głuszek oraz Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej prof. Artur Maciąg.  

- Jesteście Państwo grupą awangardową, stanowicie zalążek budowania metropolii akademickiej. Ten proces cały czas trwa i mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale im więcej będzie takich studentów jak Państwo, tym skuteczniej będziemy budować piękną przyszłość naszego miasta. Dziękuję Panu Prezydentowi za tę inicjatywę, która łączy uczelnie z samorządem – powiedział prof. Stanisław Głuszek, Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Prorektor ds. studenckich i dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej pogratulował stypendystom wyboru Kielc, jako miejsca zdobywania wiedzy.

- Mamy dwie wspaniałe, niekonkurujące i uzupełniające się uczelnie. Widzimy jak zmienia się rynek pracy. Podnoszenie kompetencji i studia to coś w co należy inwestować, żeby zwiększać swoje szanse na znalezienie pracy. Gratuluję Państwu i życzę, żebyście czas studiów wykorzystali jak najlepiej. Bardzo dziękuję władzom Kielc za kontynuację tego programu, bo wiadomo kieszeń studencka jest dziurawa i przyda się każdy grosz – mówił prof. Artur Maciąg.

W imieniu studentów głos zabrała Julia Rędzia, która rozpoczęła studia na Politechnice Świętokrzyskiej.

- W imieniu wszystkich studentów, chciałam podziękować za przekazane nam wsparcie finansowe. To docenienie naszej pracy, zaangażowania i wysiłku włożonego w naukę. Cieszę się, że Miasto Kielce wspiera młodych i zdolnych ludzi. Ta inicjatywa będzie dla nas i przyszłych stypendystów motywacją do dalszego rozwoju – mówiła Julia Rędzia.  

Studenci przyznawali, że otrzymane wsparcie przeznaczą na dojazdy lub pomoce dydaktyczne.

- Do wybrania Kielc zachęciły mnie głównie dobre opinie o mieście, jest bardzo urokliwe. Wielu znajomych opowiadało mi także o Uniwersytecie. Uczelnia ma świetną bazę, naprawdę nie ma na co narzekać. Stypendium pomoże w studenckim życiu, pewnie będę je przeznaczał na codzienne wydatki – mówił Dominik Koćwin, który przyjechał z Koniecpola, by rozpocząć studia na UJK na kierunku lekarskim.

- Pochodzę z Kielc, tutaj się wychowałam, jestem zżyta z miastem i wiem, że można się tu rozwijać – mówiła Oliwia Wieczorek, która wybrała lingwistykę stosowaną na UJK.

- Politechnika Świętokrzyska znajduje się w czołówce uczelni w Polsce. Mieszkam w okolicach Kielc i dlatego zdecydowałem się na ten wybór. Wynajmuję mieszkanie więc stypendium odciąży budżet rodziny – mówił Dariusz Garbacz, student pierwszego roku na PŚk.

- Dostałam się do Warszawy, ale uznałam, że wybiorę Kielce bo tutaj mam bliżej. Zdecydowały warunki ekonomiczne, ale wiem od siostry, która tu studiowała, że Uniwersytet daje duże możliwości. Pieniądze przeznaczę na dojazdy i pomoce naukowe – opowiadała Wiktoria Gos, studentka pierwszego roku na kierunku stosunki międzynarodowe na UJK.

Na stypendia w roku akademickim 2022/2023 Miasto Kielce przeznaczy 342 tys. zł. Wsparcie finansowe w wysokości 500 złotych miesięcznie będzie wypłacane za okres od października do czerwca 2023 roku.

Stypendium w ramach Międzynarodowego Programu Stypendialnego Miasta Kielce może zostać przyznane studentowi uczelni wyższej mającej siedzibę w mieście Kielce, który uzyskał z egzaminu maturalnego wynik przynajmniej 78% liczony jako średnia z dwóch wybranych przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym i posiada status studenta pierwszego roku uczelni mającej siedzibę w Kielcach.

Powrót na początek strony