Nagrody dla bibliotekarzy i czytelników. Miejska Biblioteka Publiczna świętuje swój jubileusz

Uroczyste spotkanie z okazji 20-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się w Poczytalni Na dVoRcu. Uroczystość była okazją do złożenia bibliotekarzom podziękowań i gratulacji za dotychczasową pracę oraz życzeń na kolejne lata. W wydarzeniu uczestniczył Prezydent Kielc Bogdan Wenta wraz ze swymi zastępcami Agatą Wojdą oraz Marcinem Chłodnickim.

W uroczystej gali oprócz władz Kielc i województwa, uczestniczyli byli i obecni dyrektorzy MBP, bibliotekarze oraz przedstawiciele instytucji kultury.

- Gratuluję wszystkim byłym i obecnym pracownikom MBP dotychczasowych inicjatyw. Życzę Państwu kolejnych sukcesów w pracy zawodowej oraz w życiu osobistym. Miejska Biblioteka Publiczna, to niezwykle ważna instytucja dla naszego miasta i mieszkańców. Dziękuję, że dbacie Państwo o rozwój czytelnictwa oraz promujecie kulturalny potencjał Kielc – powiedział Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Życzenia oraz podziękowania złożyli przedstawiciele władz miasta oraz województwa, a także dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach im. Witolda Gombrowicza Andrzej Dąbrowski. Podczas uroczystości w Mediatece kilkunastu pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach otrzymało honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nagrody wręczyli wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik oraz wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Odznaczenia otrzymali: Dorota Biskupska, Robert Ciułek, Edyta Figarska, Jadwiga Kieś-Kozak, Anna Kopczyńska, Alicja Kosmala, Barbara Nawierska, Łukasz Pająk, Anna Szalkowska i Agata Zając.

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach otrzymała tytuł Biblioteki Roku 2021 województwa świętokrzyskiego, a dyrektor Anna Żmudzińska tytuł Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2021.      

- To sukces nas wszystkich. Praca w bibliotece, to praca zespołowa. Zawsze powtarzam, że nie jeden człowiek tworzy nasza historię, ale cały zespół. Mam szczęście kierować wspaniałą ekipą osób, które kochają książki i czytelników, promują czytelnictwo wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców w różnym wieku – powiedziała Anna Żmudzińska, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Jubileusz MBP był również okazją do uhonorowania najlepszych czytelników za największą liczbę wypożyczeń. Nagrody książkowe oraz zestawy piśmiennicze otrzymali: Alina Bańkowska, która wypożyczyła 1 830 książek, Stanisław Klimecki za 1 584 wypożyczeń oraz uczennica Maja Dąbrowska, która wypożyczyła 234 pozycje.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach z okazji swojego jubileuszu przygotowała szereg wydarzeń dla swoich czytelników pod hasłem „Coolturalny Jubileusz”, które potrwają do 14 maja.

Historia powstania MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach powołana została przez Radę Miasta 28 lutego 2002 roku. Powstała z wydzielenia 12 filii bibliotecznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, ówczesna filia na Barwinku pozostała w strukturze WBP. MBP swoją działalność jako odrębna instytucja rozpoczęła 1 maja 2002 r.

W ciągu kolejnych lat struktura MBP i liczba filii zmieniała się. W 2005 r. na osiedlu Pod Dalnią uruchomiono Filię nr 13. Kilka filii zmodernizowano, przeniesiono do nowych, przestronniejszych lokali. 1 września 2020 roku uruchomiono Filię nr 7 - Mediatekę mieszczącą się w budynku Dworca Autobusowego. Obecnie sieć biblioteczna składa się z 13 filii znajdujących się na różnych osiedlach naszego miasta.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach jest całkowicie zautomatyzowana. Pracuje w Systemie Bibliotecznym MATEUSZ. Oferuje użytkownikom zbiory w formie tradycyjnej i elektronicznej, prowadzi działalność kulturalną promując czytelnictwo.

Program pozostałych wydarzeń „Coolturalnego Jubileuszu”

Środa, 11 maja 2022
- Biennale Ilustracji Bratysława 2021 (Filia nr 7, godz.17.00) z udziałem dyrektora Instytutu Słowackiego w Warszawie Adriana Kromki – międzynarodowy przegląd współczesnych ilustracji książek dla dzieci i młodzieży, podczas wydarzenia odbędzie się degustacja słowackich smakołyków. Wystawa będzie czynna 2 tygodnie.
- „Każdy szuka e-booka” (wszystkie filie) – MBP w Kielcach przygotowała 20 audiobooków, którymi obdaruje czytelników. Zostaną one ukryte w poszczególnych filiach, zadaniem czytelników będzie ich odnalezienie.

Czwartek, 12 maja 2022
- „Senior w Sieci” (DŚT – Pałac T. Zielińskiego, godz. 11.00) – warsztaty kreatywne prowadzone przez Agnieszkę Kucharską, instruktorkę plastyczną, animatorkę kultury, współzałożycielkę marki Prażymy Ażurem; ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia w Filii nr 10.
- „Bibliotekarze na pomoc”  – dyrekcja Biblioteki odwiedzi Ukraiński Dom przy ul. Planty 9 wręczając dzieciom bajki i upominki; bibliotekarze udadzą się z książkami do pacjentów szpitala, przychodni rejonowych, wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, pasażerów kieleckich dworców.

Piątek, 13 maja 2022
- Spotkanie autorskie z Joanną Bator - pisarką, publicystką i felietonistką (Filia nr 7, godz. 17.30) – ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia w Filii nr 7.

Sobota, 14 maja 2022
- Podsumowanie akcji „Czytamy na kilogramy” oraz prezentacja najciekawszych dedykacji dla Biblioteki w mediach społecznościowych.

Powrót na początek strony