Pomoc z Kielc już na Ukrainie

Wzruszenie i emocje towarzyszyły przekazaniu pomocy humanitarnej, zakupionej przez Miasto Kielce i sponsorów, władzom i mieszkańcom partnerskiej Winnicy. Dary ze stolicy regionu świętokrzyskiego trafiły na Podole na prośbę Siergieja Morgunowa – p.o. Mera Winnicy oraz  przedstawicieli ukraińskich organizacji pozarządowych wspierających przesiedleńców z Donbasu oraz ochotników walczących na wschodzie Ukrainy.

 

Delegacja z naszego miasta wyruszyła na Ukrainę w dniach 11-15 grudnia 2014 roku. Najbardziej wyczekiwanymi darami były specjalistyczne opatrunki i opaski zaciskowe ratujące życie w sytuacjach ekstremalnych krwotoków o wartości 100 tysięcy złotych, które Miasto Kielce zakupiło we współpracy z kielecką Caritas. Ponadto do uciekinierów z Krymu i wschodu Ukrainy oraz Polaków zamieszkujących Podole trafiło 700 par jeansów i 50 sztuk kurtek, które Caritas otrzymało od darczyńcy.

Władze naszego miasta partnerskiego, jak również zwykli mieszkańcy Winnicy wyrażali swoją ogromną wdzięczność za otrzymane wsparcie. Wszyscy zgodnie twierdzili, że Polska jest najlepszym przyjacielem Ukrainy, który sprawdza się w trudnych chwilach. Przekazaniu pomocy towarzyszyło duże zainteresowanie nie tylko mediów lokalnych ale również tych obejmujących swym zasięgiem całą Ukrainę, które zrelacjonowały to ważne wydarzenie.

 

Wizyta w stolicy Podola była również okazją do tradycyjnego już spotkania opłatkowego z Rodakami skupionymi w Konfederacji Polaków Podola. Reprezentanci Kielc przekazali najmłodszym pociechom paczki słodyczy ufundowane przez Miasto Kielce oraz PSS „Społem”, podręczniki do nauki języka polskiego, śpiewniki harcerskie dla chóru „Kwiat Podola” oraz 8 laptopów, które do tej pory służy kieleckim radnym. Spotkanie zakończone zostało wspólnym kolędowaniem oraz składaniem świątecznych życzeń.

 

Relacja prasowa 1
Relacja prasowa 2
Relacja prasowa 3
Relacja prasowa 4
Relacja prasowa 5
Relacja prasowa 6
Relacja prasowa 7
Relacja prasowa 8
Relacja prasowa 9
Relacja prasowa 10
Relacja prasowa 11
Relacja prasowa 12
Relacja prasowa 13
Relacja prasowa 14
Relacja prasowa 15
Relacja prasowa 16
Relacja prasowa 17
Relacja prasowa 18
Relacja prasowa 19
Relacja prasowa 20
Relacja prasowa 21
Relacja prasowa 22

Powrót na początek strony