Rozpoczął się pierwszy turnus „Kielce CAMP dla Winnicy, Świętokrzyskie 2023”

Pierwsza grupa młodych ludzi z Winnicy przyjechała do Kielc na zorganizowany dla nich przez Miasto Kielce i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego pobyt w ramach „Kielce CAMP dla Winnicy, Świętokrzyskie 2023”. - To forma „odskoczni” dla nich, by choć na chwilę mogły zapomnieć o dramacie wojny i spędzić czas z młodymi ludźmi z naszego miasta – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Po raz drugi Miasto Kielce we współpracy z Samorządem Województwa organizuje „Kielce CAMP dla Winnicy, Świętokrzyskie 2023” – pobyt dzieci i młodzieży, w tym sierot i tych, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w obronę Ukrainy. W tym roku z tej formy wsparcia skorzysta 250 młodych ludzi z opiekunami. Do Kielc przyjadą młodzi winniczanie o polskich korzeniach uczący się w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola.

Pierwsza grupa liczy 45 osób. Dziś, w Ogrodzie Botanicznym przywitał ich prezydent Bogdan Wenta. – Witajcie w Kielcach. Poznacie nasze miasto, region i mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić. Życzę Wam abyście odetchnęli od tego co u Was w Ukrainie. Postaramy się choć trochę przywrócić Wam normalność – powiedział prezydent.

12-letnia Zlata po raz pierwszy przyjechała do Polski. Jest pod wrażeniem tego, jak Kielce są zielone. Jak powiedziała, nie może doczekać się zwiedzania kolejnych atrakcji. – Jestem tu także dlatego, by poćwiczyć język polski i poznać rówieśników z Kielc - powiedziała.

Pobyt winniczan w wieku od 8 do 18 lat podzielony został na pięć równych grup, które w naszym mieście i regionie przebywać będą  w okresie od 19 czerwca do 13 sierpnia.

Miasto Kielce zapewnia zakwaterowanie w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Jagiellońskiej 90, pełne wyżywienie, opiekę wykwalifikowanych wychowawców, program kulturalny, sportowy, turystyczny i rozrywkowy oraz ubezpieczenie. Grupy z Winnicy będą odbierane i odwożone do wskazanego przejścia granicznego na granicy polsko-ukraińskiej. Dyrektor szkoły Tomasz Olesiński zapowiada, że goście będą mieli wypełnione dni atrakcjami. – Wezmą udział w warsztatach organizowanych przez kieleckie instytucje, jak Energetyczne Centrum Nauki Industria, Muzeum Historii Kielc, czy Kielecki Teatr Tańca. Zwiedzą również atrakcje regionu takie, jak Zamek w Chęcinach, Pacanów, Lisów. Zorganizujemy im też zajęcia integrujące z naszą kielecką młodzieżą – sportowo-rekreacyjne – wymienia dyrektor.

Ze strony Miasta za organizację projektu odpowiada Miejski Szkolny Ośrodek Sportowy w Kielcach.

Powrót na początek strony