Uczniowie będą poznawać tajniki odnawialnych źródeł energii

Jak pozyskać energię z wiatru, wody i słońca? Tego dowiedzą się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 25 na kieleckich Ślichowicach, podczas zajęć w nowoczesnej pracowni OZE. Placówka na jej wyposażenie pozyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w ramach programu "Ekopracownia – Zielone Serce Szkoły". W uroczystym otwarciu pracowni uczestniczył zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Pozyskane w konkursie pieniądze zostały wykorzystane na zakup pomocy dydaktycznych i nowoczesnego wyposażenia, w tym mebli, monitora, laptopa i drukarki. W pracowni znajduje się prawie 50 modeli różnych urządzeń, min. samochodu wodorowego. Dzieci będą mogły korzystać z zestawów naukowych pozwalających na przeprowadzanie doświadczeń z zakresu fotowoltaiki, wytwarzania energii wiatrowej i słonecznej. Natomiast uczniowie szkoły, nauczyciele i rodzice sami zadbali o wystrój pracowni w rośliny.

- Nowoczesna pracownia na pewno pomoże uczniom lepiej zrozumieć jak funkcjonują odnawialne źródła energii. Chcemy przekonywać naszych uczniów, że energia pozyskiwana z wiatru, wody i słońca zdecydowanie jest przyszłością naszej planety. Być może niektórzy uczniowie będą chcieli dalej się kształcić w tej dziedzinie - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25, Sylwester Ozga.

Dyrektor SP 25 podkreśla, że z zajęć w ekopracowni będą mogli korzystać uczniowie z innych kieleckich szkół. – Zainteresowanie takimi lekcjami wśród naszych uczniów jest bardzo duże  – mówi nauczyciel geografii Artur Staniszewski.

- Lekcje będą dotyczyć ochrony środowiska. Jak wiadomo źródła energii wykorzystywane do tej pory, zgodnie z globalną tendencją będą zastępowane przez odnawialne źródła. Na bazie pozyskanych przez nas modeli chcemy zaprezentować dzieciom  w jaki sposób powstaje zielona energia - dodaje.

– Interesuję się biologią i geografią, nauka w tej pracowni jest bardzo przyjemna. Możemy poznawać jak działają turbiny wiatrowe, a poza ty mamy do dyspozycji wiele innych pomocy i tablic - mówi Maja Twarowska, uczennica 7 klasy.

Pracownia to przyjazne miejsce do nauki i rozwijania swoich zainteresowań z zakresu odnawialnych źródeł energii.

- Nauka przez zabawę i doświadczenia jest najlepsza. Tego typu pracownie, które powstają przy udziale zewnętrznych środków oraz budżetu Miasta Kielce, pozwalają na uatrakcyjnienie lekcji dla uczniów, a nauczycielom ułatwiają pracę dydaktyczną. Poza tym takie zajęcia kształtują proekologiczne  postawy wśród młodych ludzi. Mam nadzieję, że takie programy będą się nadal pojawiać i inne szkoły również z nich skorzystają  - mówi zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Pracownia odnawialnych źródeł energii w Szkole Podstawowej nr 25  powstała w ramach programu „Ekopracownia – zielone serce szkoły” realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt utworzenia pracowni wyniósł 85 tys. złotych, z czego 75 tys. złotych pochodzi z WFOŚiGW, a pozostała kwota z budżetu Miasta Kielce.   

ekopracownia-4.jpg

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 1154

Powrót na początek strony