Zbliża się II Festiwal Wiatru w Kielcach

Od 16 do 25 września na kielczan i gości naszego miasta czeka szereg imprez, które mają odczarować słynne powiedzenie „Wieje jak na dworcu w Kielcach”. Łącznie to 30 imprez przygotowanych przez 36 podmiotów współpracujących z Miastem Kielce.

- Festiwal Wiatru ma przede wszystkim zintegrować mieszkańców naszego miasta. Obserwujemy jak chętnie kielczanie spotykają się na różnych wydarzeniach, dlatego zapraszamy we wrześniu dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy. Dziękuję też wszystkim podmiotom, które włączyły się w przygotowanie tak różnorodnych atrakcji – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

W Kielcach wiatr nam niestraszny

Festiwal jest nawiązaniem do znanego w Polsce powiedzenia – „Wieje jak na dworcu w Kielcach”. I choć dotyczyło Pałacu Biskupów Krakowskich to przylgnęło do dworca.

Warto zaznaczyć, że nie potwierdziły tego badania przeprowadzone przez naukowców Politechniki Świętokrzyskiej w ramach ubiegłorocznej edycji Festiwalu. Z opracowanej „Kieleckiej mapy wiatru” wynika, że najmocniej wiało na kampusie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i właśnie Politechniki.

- W tym roku naukowcy ponownie sprawdzą, gdzie w naszym mieście możemy spodziewać się najsilniejszych podmuchów wiatru. „Wietrzna mapa Kielc” będzie służyła także przy usytuowaniu budynków w naszym mieście, tak aby nie zaburzać korytarzy powietrznych– mówi Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Naukowcy zmierzą siłę wiatru przede wszystkim w tych samych punktach co przed rokiem, ale na mapie pojawią się również nowe punkty. 

Pikniki i wystawy

- 30 różnorodnych imprez kierujemy do każdej grupy wiekowej, od najmłodszych po seniorów. Czekają nas loty balonem na uwięzi, kąpiel w kolorowych proszkach holi, spektakularne latawce, zawody sportowe, wietrzna gra na Wietrzni, spektakle, koncerty i spacer historyczny – informuje Iwona Sabat, kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą. 

Już pierwszego dnia Festiwalu nietypowo prezentowane fotografie będzie można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym na wystawie „Trochę przyjemności”. W Punkcie Promocji Kielc zobaczymy piękne makramy. Z kolei w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcie z Malutką Czarownicą, Babą Jagą Agą, złą czarownicą Wojewodzianką czy Córką Króla Wiatrów. Wszystkie prezentowane na ekspozycji lalki „wyleciały” z pracowni plastycznej „Kubusia”.

Podczas Aeropikniku na ternie Politechniki Świętokrzyskiej oderwiemy się od ziemi. Wśród atrakcji będą loty balonem na uwięzi, symulator szybowca, prezentacja hangaru pneumatycznego, zobaczymy jak działa żyroskop, makiety samolotów, nietypowe latawce i modele na przykład rakiety wodnej.

Warto będzie zajrzeć nad Zalew Kielecki, żeby złapać „Wiatr w żagle” podczas Pikniku Rodzinnego z mnóstwem atrakcji. Gwoździem programu będzie Święto Kolorów.

W programie Festiwalu mamy również „Zwiewny wieczór z modą, tańcem i makramami” na Dworcu Autobusowym i milonga z pokazem w Centrum Geoedukacji.

Trochę sportu…

Uczniowie szkół ponadpodstawowych na obiektach sportowych Politechniki Świętokrzyskiej będą biegać i skakać z wiatrem i pod wiatr. Planowany jest również turniej piłki nożnej „Wysokie Loty”.

W ramach Festiwalu odbędą się zmagania o Puchar Prezydenta Kielc podczas Łuczniczych Zawodów Sportowych w Klubie Stella i Regaty Żeglarskie nad Zalewem Kieleckim.

…i edukacji

„Wiatromierzenie”, „Zrób to z wiatrem…”, „Wietrzniańska podróż w czasie”, „Wietrzna gra”, „Ciśnienie a równowaga w przyrodzie”, „Z wiatrem historii przez Kielce” – to coś dla wszystkich spragnionych wiedzy. Warsztatowe propozycje mają Muzeum Zabawek i Zabawy, Centrum Geoedukacji, Energetyczne Centrum Nauki KPT i Muzeum Historii Kielc.

Podczas spotkania z uczniami szkół średnich prof. Marek Jóźwiak opowie o „Zdarzeniach ekstremalnych i ponadprzeciętnych z udziałem wiatru”. Uczestnicy wykładu poznają również atrakcje w kompleksie Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK, takie jak rafa koralowa, obserwatorium astronomiczne czy mobilne laboratorium.

Spektakle i muzyka

Widzowie będą mogli zobaczyć „Kopciuszka” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca. Teatr TeTaTeT zaprasza na spektakl „Teściowe wiecznie żywe”, a kielecki „Kubuś” proponuje sztukę „Chodź na słówko”. 

Szczegóły imprez II Festiwalu Wiatru dostępne są na stronie internetowej.

Podczas konferencji prasowej poświęconej programowi wydarzenia wystąpili tancerze ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Tańca Argentyńskiego "El Viento".

Program wydarzenia koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Powrót na początek strony